آموزش کسب و کار اینترنتی انلاین در ایران

فراحرف | کسب و کار آنلاین

آسیب های اجتماعی , بررسی و راه های درمان

مجموعه: تعداد بازدید: 301

مفهوم آسیب اجتماعی برگرفته از ادبیات پزشکی بوده و در یک نگاه اجمالی منظور از آسیب ، حالتی در حیات یک پدیده است که روند عادی یا سالم آن دچار بیماری گردد. بنا براین، آسیب اجتماعی شیوع یک بیماری در گروه های مختلف اجتماعی ، سازمانها ، روابط اجتماعی و به طور کلی در ارکان مختلف اجتماع است که روند معمول و سلامت جامعه را بر هم میزند.

 

آسیب های اجتماعی زندان زندگی سالم

 

آسیب های اجتماعی من جمله طلاق ، فقر ، کلاهبرداری  و … به خاطر خصلت های انسانی کنترل نشده از دیرباز دست به گریبان جوامع مختلف بوده و روز به روز شایع و قدرتمند تر میشود.

یکی از اصول عمده در پیشگیری و کنترل آسیب های اجتماعی اتخاذ تصمیمات لازم در این مورد، توجه به موضوع فرهنگ جوامع و بومی سازی شیوه های اتخاذ شده در تمامی عرصه هاست. یکی از راهکار های موثر در پیشگیری از آسیب های اجتماعی در کشور ما ، توجه به آموزه های دینی در این مورد میباشد.

ممکن است مواردی از این تهدیدات و آسیب ها در جوامع غیر مسلمان دارای اهمیت کمتری باشد و علت آن این است که در این جوامع این موارد در گذر زمان تبدیل به هنجار شده و مورد قبول مردم جامعه قرار گرفته شده است. اما همین موارد به دلیل اهمیت و ارزش های تعالی اسلامی یک نوع آسیب نمایش داده میشود.

برای نمونه حجاب در هنگام ظهور ادیان مسیح ، زردشت و یهود امری واجب و شایسته شناخته شده بود اما در گذر زمان اهمیت این قضیه از بین رفت. اما در جوامع اسلامی بخاطر ارزش ها و عقاید عدم رعایت حجاب نوعی آسیب اجتماعی تلقی میشود.

با توجه به زیان و صدمات تهدیدات و مشکلات اجتماعی لازم است که با چگونگی شکل گیری و مبارزه با آنها آشنا شد چرا که ممکن است روبرویی و شکست خوردن از آنها نتایج جبران ناپذیری داشته باشد.


مقالات مرتبط : زنان و عوامل تغییر مسیر زندگی آنها در اجتماع


انواع آسیب های اجتماعی

 

صدمات امروزی:

امروزه یکی از نقاط ضعف مردم جامعه می تواند شبکه های مجازی باشد …

میتوان دلیل پدید آمدن این نقص در جامعه را فرهنگسازی نادرست دانست. اگر دقت داشته باشید از دهه ی ۷۰ تا به امروز بسیاری از سیستم های کشور توسط فضای بی کران مجازی دستخوش تغییر شده است. پس از ارائه ی این خدمات ، مردم رفته رفته با این موضوع آشنا شده و اجازه ی ورود آن را به زندگی خود دادند و امروز شاهد دنیای مدرنی هستیم که انتظارش میرفت.

اما علاوه بر حسنات بی شمار این جامعه ی مدرن ، مضراتی  نیز در آن موجود است که اگر فرهنگسازی درست انجام نشود جلوگیری از آنها بسیار دشوار میشود.

امروزه مردم دنیا به دنیای مجازی اعتماد کرده و ریز و درشت اطلاعات زندگی خود را در اختیار این جامعه ی هوشمند قرار داده اند اما آیا میدانستید در هر روز چند کلاهبرداری از این اطلاعات صورت میگیرد؟
روزانه ۹۷۰ وبسایت تقلبی کلاهبرداری فیشینگ شناسایی میشود که عمر آنها تنها ۵۲ ساعت است.

متاسفانه این روز ها اینترنت راهی آسان برای دستیابی به تفکر و سبک زندگی افراد شده است و این روش مورد استفاده ی بسیاری از سودجویان میباشد چرا که فاصله ی ارتباطی را بسیار کوتاه کرده و شخص مهاجم را بسیار به قربانی نزدیک میکند به طوری که فرد مهاجم اطلاعات تهاجمی خود را به راحتی و بدون درک قربانی وارد زندگی آن میکند میکند و سبک زندگی آن را تغییر میدهد.

اطلاعات و حریم خصوصی

اعتیاد:

اعتیاد میتواند در چهره های مختلفی پدیدار شود. مانند اعتیاد به مواد مخدر ، جامعه ی مجازی ، پرخوری و …

اعتیاد به هر نوعی بخاطر رعایت نکردن تعادل و میانه روی ایجاد میشود که ماندگاری آن بالا و حذف آن کمی مشکل است. اما موردی که بحران عظیمی در جوامع امروزی تلقی میشود اعتیاد به مواد مخدر میباشد به گونه ای که حدودا ۱۰ میلیون نفر از مردم کشورمان مبتلا به بیماری اعتیاد میباشند.

تمامی جوامع از دیرباز با این شاخه از اعتیاد روبرو بوده و تلاش در بهبود آن میکنند اما با روی کار آمدن مواد مخدر شیمیایی و مدرن و صدمات بسیار بالای آنها ، این مورد رفته رفته به امری کشنده و پر مخاطره تبدیل شده است.

این شاخه از اعتیاد علاوه بر صدمات بی اندازه ای که به جسم ، روح و روان قربانی میزند چهره ی جامعه و نام آن را هم خدشه دار میکند.

برای مبارزه با این بیماری اراده ی مستحکم ، صبر و دوستی لازم است. باید در نظر داشته باشیم که اعتیاد نیز نوعی از بیماری بوده که برای درمان نیاز به امید ، احترام و محبت دارد.

به یاد داشته باشیم که این اشخاص به جدا از بیمار بودن شخصی از خانواده ، جامعه و ملت ما نیز هستند و انسانیت در این موارد حکم میکند که به یکدیگر یاری برسانیم.

اعتیاد معضل جامعه ی امروزی

طلاق:

یکی از اصلی ترین و شایع ترین آسیب های اجتماعی طلاق است که میتواند باعث و بانی بسیاری از مشکلات اخلاقی و رفتاری در هر جامعه ای باشد.

متاسفانه چندیست که طلاق در ایران رایج شده است و می توان دلایل آن را تفکر غربی گرایانه و دور شدن از تعالیم زندگی سالم و عدم اگاهی زوجین باشد.

این شاخه از صدمات در گذر زمان آثار جبران ناپذیری را به همراه دارد چرا که اشخاص پس از جدایی طرز فکری متفاوت پیدا میکنند و همچنین اگر صاحب فرزندی باشند این شرایط روی فرزند تاثیرات منفی گذاشته و زندگی آن را نیز متشنج و دچار بحران میکند به گونه ای که برچسب فرزند طلاق بر پیشانی کودک چسبانیده شده و نگاه جامعه به وی تغییر میکند و این میتواند مقدمه ی بروز آسیب های مختلف در روند زندگی فرزند باشد.

راه های درمان این زخم های اجتماعی میتواند آشنا کردن زوجین با شرایط پس از ازدواج ، آموزش روابط مسالمت آمیز زناشویی به روش اکتسابی ، یاری طلبیدن از اشخاص با تجربه و فهمیده ی فامیل و از همه مهم تر مدارا کردن و درک احساسات طرفین.

فراموش نکنید که فرزند آوری راه حل مشکلات نیست و تنها سنگینی بار مشکلات را بیشتر میکند.

طلاق و آسیب های آن بر روی کودکان

فقر:

شاید تنها آسیبی که چهره ی جوامع را تخریب میکند فقر باشد. اما تدبیر های مناسب و آینده نگرانه ای در کشور برای این معضل اخذ و در دست اجراست که به مرور تعداد تهیدستان در جامعه رو به کاهش میباشد.

از دلایل پیدایش این معضل اجتماعی میتوان به درآمد های زیر خط فقر و نبودن شرایط کار و زندگی سالم و مناسب میباشد.

چگونه خود را در برابر آسیب های اجتماعی حفظ کنیم:

۱- به شخصیت و زندگی خود احترام بگذارید.

۲- مراقب رفتار ها و تصویرتان در جامعه باشید.

۳- از کمک خواستن نترسید.               .

۴- تسلیم مشکلات نشوید.

۵- اگر فکر میکنید کاری نادرست است انجامش ندهید.

۶- همیشه به دیگران احترام بگذارید.

۷- در مواردی که ضرری را متقبل نمیشوید کوتاه بیایید.

۸- آنچه باید از آسیب های اجتماعی بدانیم را بیاموزیم.

کلام آخر

مدت هاست که زخم های اجتماعی در کشور ما ریشه گنجانده است و از بین بردن آنها نیازمند به صبر،همکاری و راهکار های صحیح می باشد.

ما نیز باید در این موارد دستگیری کنیم و تا حد توان از مشکلات موجود در جامعه کم کنیم.


همچنین بخوانید: با همسر عصبانی چگونه رفتار کنیم؟


همچنین بخوانید: پوشش زنان در جوامع مختلف باید چگونه باشد؟


مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “ زنان و عوامل تغییر مسیر زندگی آنها در اجتماع ”

ویدیو ها