فراحرف

مجله اینترنتی فراحرف,آموزش و توسعه مهارت های فردی و اجتماعی,ارائه ایده های کسب و کار

تاثیر دروغ بر روح و جسم انسان

مجموعه: تعداد بازدید: 36

همه انسان ها از دوران کودکی آموخته اند که دروغ گویی زشت و ناپسند است و نباید دروغ گفت. اما با این وجود گاهی اوقات چیزهایی بیان می شود که در واقع همان دروغ است. در این زمینه تحقیقات زیادی به عمل آمده است. و نتیجه این بوده که معمولا بیشتر افراد در روز به صورت تقریب یک دروغ می گویند.

بد تر از دروغ گویی توجیهاتی است که برای این عمل زشت بیان می شود. اما خوب است بدانید که طبق آخرین تحقیقات به عمل آمده توسط محققان آمریکایی این نتیجه به دست آمده است که دروغ این توانایی را دارد تا بر سایر قسمت های بدن هم اثر بگذارد. این محققان در گزارشی نتیجه تاثیر دروغ بر روح و جسم انسان را بیان کرده اند. در این مطلب چکیده ای از آن گزارش را برای مطالعه بیان میکنم.

دروغ گویی


همچنین بخوانید : نوع عصبانیت شما چیست؟


تاثیر دروغ گویی برمغز

بلافاصله بعد از بیان جمله دروغ از دهان فرد، بدن شخص دروغ گو، کورتیزول را در مغز وی آزاد می‌کند. بنابراین شخص در تلاش است تا هر دو قسمت ماجرا یعنی هم دروغ و هم واقعیت را خوب به خاطر بیاورد. از این رو نمی تواند تصمیم گیری کند و ممکن است این اتفاق به صورت عارضه خشم و عصبانیت خود را نشان دهد.

تاثیر دروغ بر میزان استرس

بعد از این که مغز فرد درگیر دروغ شد و  نسبت به این اتفاق واکنش خشم را نشان داد، تازه نگرانی های بعدی شروع می شوند. امکان دارد فرد در قبال فردی که به او دروغ گفته است، رفتار جدیدی را برنامه‌ریزی کند. این رفتار ممکن است منجر به مهربانی بیش از حد در هنگام مواجه شدن با او باشد. یا این که کاملا برعکس باشد. فرد همواره خود را قانع می کند که چاره ای جز دروغ گویی نداشته است. و طرف مقابل او را به این کار مجبور کرده است.

حال اگر فرد دروغ گو خود دروغش را باور کند که هیچ. باید برای سلامتی این فرد نگران بود. اما اگر دروغ خود را باور نکند استرس ها و نگرانی هایش شروع شده و ممکن است شدت هم داشته باشد.

نکته  مهم این است که این نگرانی های مازاد که خود فرد آن ها را بر خودش تحمیل کرده است، موجب به خطر انداختن سلامتی وی می شود. خواب او ممکن است تحت تاثیر دروغ کم شود و یا این که اشتهایی به خوردن غذا نداشته باشد.


همچنین بخوانید :  آموزش بهداشت در جامعه


تاثیر دروغ بر سیستم گوارشی

کار به همین جا ختم نمی شود. دروغ تاثیرات جدی را بر سیستم گوارش فرد می گذارد. زمانی که استرس فرد دروغ گو زیاد شود، عملکرد سیستم گوارشی هم تحت تاثیر دروغ و استرس ها دستخوش تغییر می شود. عوارضی همچون دل پیچه، تهوع، استفراغ و اسهال ناشی از دروغ دچار فرد می شود که ممکن است نظم زندگی روزانه او را بر هم بزند.

تاثیر دروغ بر زیبایی

محققان در تحقیقات به عمل آمده به این نتیجه جالب دست پیدا کردند که دروغ گفتن قادر است بر زیبایی فرد هم تاثیر بگذارد. مطالعه و انجام آزمایشاتی که بر روی ۱۵۰ زن و مرد  انجام شد این نتیجه را داشت که در هنگام دروغ گفتن، نورون های مغزی دچار تداخل با یکدیگر می شوند. در نتیجه  عمل خون رسانی در همه بدن به ویژه ناحیه سرو صورت کم می شود.
از این رو دروغ گفتن موجب شل شدن پوست صورت و بروز چین و چروک های عمیق در پوست می شود. این اتفاق ها در نهایت منجر به بروز پیری زودرس و از دست رفتن طراوت و زیبایی پوست می شود.

پس بهتر است برای این که سالم و سلامت باشیم عادت دروغ گویی را ترک کنیم. با خود صادق باشیم و اگر درگیر این رذیله اخلاقی هستیم سعی در برطرف کردن آن داشته باشیم.

بهترین راه این است که دوستانی را انتخاب کنید که از شنیدن واقعیت خوشحال و راضی می شوند.

فرد صادق و راستگو، تاثیر زیادی بر دیگران دارد. مردم به اواعتماد می‌کنند. و استرس و نگرانی های کمتری دارد.

امام علی علیه السلام در نهج البلاغه خطبه ۸۶ می فرمایند:

راستگو در آستانه نجات و بزرگوارى است و دروغگو در لبه پرتگاه و خوارى.


همچنین بخوانید :  سریعترین راه برای از بین بردن بوی سوختگی و دود در منزل


نظر شما !!!

نظر شما برای “ تاثیر دروغ بر روح و جسم انسان ”