فراحرف

مجله اینترنتی فراحرف,آموزش و توسعه مهارت های فردی و اجتماعی,ارائه ایده های کسب و کار

بررسی تنبلی و کسالت به عنوان عامل بازدارنده از موفقیت

مجموعه: تعداد بازدید: 15

مطمئنا برای شما هم پیش آمده است که خواسته اید کاری را انجام بدهید اما از آن صرف نظر کرده اید. در حالی که از پیش میدانستید این کار به صلاح هست و پیشامد خوبی دارد. اما چرا انجام دادن برخی فعالیت های مثبت فراموش میشوند. شاید هر شخصی خود را قانع کند که در اینگونه کار ها تنبلی نکرده است. اما در واقع نمیتوان حقیقت را عوض کرد.

به راستی که تنبلی و تن پروری، مانع وحشتناکی در راه های مختلف، از جمله مسیر موفقیت هست. اما تنبلی چیست و چگونه مانع رسیدن به اهداف میشود؟ تنبلی چگونه زندگی ها را تغییر میدهد؟ در نهایت چگونه میتوان از شر این نیروی نفرت انگیز رهایی یافت؟


همچنین بخوانید :  چگونه بر نقاط ضعف خود غلبه کرده و از آنها رهایی یابیم


بررسی تنبلی و کسالت به عنوان عامل بازدارنده از موفقیت

تنبلی چیست؟

تنبلی حسی درونیست که به مقابله با منطق انسان مقابله کرده و آنرا وادار به پیروی از نفس میکند. نفس و ذات انسان به طور طبیعی، به سمت تن پروری و راحت طلبی گرایش دارد. الالخصوص که امروزه مردم حتی برای کوچک ترین کار ها مانند خرید هم از خانه ی خود خارج نمیشوند.

تا کنون به علت واجب بودن نماز در دین اسلام دقت کرده اید؟ این دستور، در واقع نصیحتی برای مقابله و نبرد با نیروی شایع تن پروری، از جانب خداوند میباشد. هنگامی که شخصی برای نماز صبح، از خواب خود صرف نظر میکند و به نماز می ایستد. در واقع علاوه بر احترام به خداوند، با نفس خود نیز مبارزه میکند.

تنبلی با همین نیروی ممانعت کننده ی خودش، سد مسیر موفقیت نیز میشود. هنگامی که شخصی متوجه میشود که با در نظر گرفتن شغلی پر زحمت، به دستمزدی مناسب دست می یابد. شاید در ابتدا مشتاق شود. اما پس از مدتی فعالیت، از آن کار کناره گیری میکند.

 تنبلی چیست؟


همچنین بخوانید :  استرس در محیط های خاص و کاری و راه های تسکین و از بین بردن آن


تنبلی چگونه موجب تغییر در زندگی میشود؟

شخص تنبل، به گذر عمرش اهمیت نمیدهد. این شخص با تنبلی و پیروی از نفس خود، از بسیاری از اتفاقات خوشایندی که ممکن است برایش پیش بیاید عقب میماند. همچنین در نگاه اطرافیان و دوستانش، شخصی بی مسئولیت و غیر قابل اعتماد جلوه میکند.

شخصی که، مدتی تنبلی را به زندگی خودش راه میدهد. ممکن است حتی تا آخر عمر اسیر این نیروی باز دارنده شود. همچنین تن پروری آسیب اساسی به جسم خود شخص نیز وارد میکند. به گونه ای که آن شخص به انواع بیماری های ناشی از کم تحرکی دچار میشود. همچنین دسته ای از ناهنجاری های اجتماعی، ریشه در تن پروری و تنبلی دارند. برای نمونه میتوان به قشر مستضعفی اشاره کرد که با وجود داشتن تن سالم، روی به گدایی می آورند.

تنبلی علاوه بر تغییر محتویات و رفتار های درونی، جلوه ی اجتماع را نیز دچار ننگ میکند.

به همین دلایل واجب میشود که برای مقابله و مبارزه با این عامل درونی، فکری اساسی و هدفمند کرد.

تنبلی


همچنین بخوانید :  راه ها و روش های آموختن فن بیان و تقویت هنر سخنوری


چگونه میتوان از تنبلی رهایی یافت؟

این مقوله بیشتر از اینکه ترفندی داشته باشد. نیاز به تلاش و عزم قدرتمند دارد. یعنی اینکه، شخص باید خودش بخواهد که از شر این نیروی بازدارنده رهایی یابد. اما برای ساده شدن این فعل، میتوانید گام های مثبتی بردارید و از برخی روش ها استفاده کنید.

در گام اول شما باید بلافاصله پس از اینکه متوجه اهمیت کاری شدید. به سمت آن حرکت کنید و اجازه ی فکر کردن به خود ندهید. گاهی وقت ها صبر کردن و ازاد گذاشتن ذهن، باعث میشود که این عامل درونی بیدار شود و شما را از کار منصرف کند.

در گام دوم میتوانید اهدافی را مشخص کنید. که به آنها علاقه دارید و همچنین نیازمند تلاش و فعالیت زیادی دارند. هنگامی که شما با علاقه و اشتیاق خود به جنگ تنبلی بروید. تنبلی شانسی برای غلبه بر شما نخواهد داشت.

بررسی تنبلی و کسالت

به طور کلی

به طور کلی تن پروری، باید درمان و رفع شود. اگر این عامل از بین نرود. بسیاری از خوشی ها و اتفاقات خوب از بین میروند.

پس عزم خود را جزم کرده و به جنگ این نیروی نابود کننده بروید.


همچنین بخوانید :  رشد فردی و مراحل مختلف آن در راه رسیدن به مقصد موفقیت


 

نظر شما !!!

نظر شما برای “ بررسی تنبلی و کسالت به عنوان عامل بازدارنده از موفقیت ”