آموزش کسب و کار اینترنتی انلاین در ایران

فراحرف | کسب و کار آنلاین

اعتماد به نفس و تکنیک های آسان برای بالا بردن اعتماد به نفس

مجموعه: تعداد بازدید: 183

اعتماد به نفس چیست؟

اعتماد به نفس یا همان خودباوری، حالتی روحی است که یک فرد به دلایلی همچون داشتن یک تجربه از قبل، به خود و تواناییهایش اعتماد دارد و از آن ها برای موفقیت در کارهایش استفاده می کند. این حالت روحی نقش مهمی را برای پیشبرد اهداف فرد و در نتیجه رسیدن به موفقیت نهایی بر عهده دارد.

 

از نظر روانشناسان سه عامل مهم در به وجود آمدن اعتماد به نفس موثر است:

باور مثبت

رفتار مثبت

احساس مثبت

 

متخصصان روانشناسی این سه عامل را مثلث اعتماد به نفس می دانند. آن ها بر این باورند که باور مثبت در فرد باعث پدید آمدن خودباوری در وی می شود. به این صورت که داشتن یک باور مثبت موجب می شود تا رفتار مثبتی ایجاد شود. و رفتار مثبت سبب احساس مثبت می شود.

وقتی که فرد دارای احسحسات مثبتی باشد. باورهای او را تقویت می کند و موجب می شود تا وی به خود و تواناییهایش اعتماد داشته باشد. از این رو تمام تلاش خود را می کند. تا به اهداف خود برسد. پس ملاحظه کردید که همه چیز به طرز تفکر ما بر می گردد.

 

اعتماد به نفس

 

نشانه های کمبود اعتماد به نفس:

  • در جمع راحت نیستند

افرادی که اعتماد به نفس ندارند. حضور در جمع را نمی پسندند از این رو بیشتر منزوی هستند. در صورتی که به ناچار در جمعی حاضر شوند، بسیار اذیت می شوند و بیشتر اوقات خود را با اره های مختلفی همچون صحبت کردن با موبایل و … سرگرم می کنند.

  • توان قانع کردن دیگران را ندارند

افراد فاقد اعتماد به نفس در بحث های دوستانه یا هر بحث دیگری توان قانع کردن افراد را ندارند. از این رو به سرعت عقب نشینی می کنند. و ترجیح می دهند سکوت کنند. معمولا نظری ندارند و فقط نظاره گر هستند.

  • نمی توانند انتقاد دیگران را قبول کنند

این افراد روحیه نقادانه ندارند. در صورتی که دوستی از آنان انتقاد کند. خیلی سریع می رنجند و این رنجش را به صورت عصبانیت بروز می دهند. معمولا هم عصبانیت را بر سر خانواده یا نزدیکان خالی می کنند.

  • نظرشان به سرعت عوض می شود

یکی دیگر از علائم و نشانه های نداشتن اعتماد به نفس این است که فرد نظر خود را مدام عوض می کند. روی حرف های خود ثابت قدم نمی ماند و تحت تاثیر دیگران نظرش را به صورت مداوم تغییر می دهد. زیاد شک می کنند و نمی توانند تصمیم درستی بگیرند.

  • تسلیم شونده هستند

این گونه افراد معمولا در کارهای خود تا پایان راه نمی روند و به محض به وجود آمدن مشکلی بر سر راهشان تسلیم شده و کار را رها می کنند. معمولا کارهای نیمه تمام زیادی دارند که برای انجام ندادن هر کدام از آن ها دلایل زیادی می آورند.

  • اهل قیاس کردن هستند

افرادی که خودباور نیستند، مدام خودشان را با دیگران مقایسه می کنند. این قیاس در برابر افراد موفق بسیار بیشتر است. به جای این که بر روی هدف خود تمرکز کنند و توانایی های خود را در نظر بگیرند در حال نگاه کردن به دیگران هستند و کار خود را با کار آن ها مقایسه می کنند. در نتیجه کار خودشان را بیهوده می بینند و ارزشی برای آن قائل نمی شوند.

 

اعتماد به نفس

 


مقالات مرتبط : عزت نفس؛ چیزی که از نداشتن آن رنج خواهید برد!


کمبود اعتماد به نفس چه تاثیری بر زندگی دارد؟

 

کمبود اعتماد به نفس ، توان تصمیم گیری را از فرد می گیرد. از این رو این افراد معمولا نمی توانند تصمیمات مهم زندگی را برای خود و خانواده شان اتخاذ کنند.

کمبود اعتماد به نفس در فرد موجب می شود تا هدفی در زندگی وجود نداشته باشد. از این رو زندگی بی معنا و پوچ می شود.

کمبود اعتماد به نفس بر روابط فردی و اجتماعی فرد اثر می گذارد. به همین دلیل فرد از برقراری ارتباط با دیگران لذت نمی برد و منزوی و گوشه گیر می شود.

کمبود اعتماد به نفس موجب می شود تا فرد بدبین و شکاک شود.

کمبود اعتماد به نفس، باعث می شود تا فرد از ناکامی های دیگران خوشحال و مسرور شود.

کمبود اعتماد به نفس سبب می شود تا فرد همیشه از دیگران توقع داشته باشد و از این رو رفتارهای دیگران اثرات عمیقی را بر زندگی او می گذارد.

کمبود اعتماد به نفس باعث می شود تا فرد خودش را لایق موفقیت نداند.

 

 

چگونه اعتماد به نفس خود را تقویت کنیم؟

ورزش را جدی بگیرید

این یک شعار نیست بلکه حقیقتی است که به اثبات رسیده است. زمانی که شما به صورت منظم و روزانه ورزش می کنید، گردش خون شما تنظیم می شود و ورزش موجب می شود تا سطح انرژی شما بالا رود. در این صورت هورمون های شادی آفرین در مغز شما به میزان قابل ملاحظه ای ترشح می شود. زمانی که شما شاد باشید، اضطراب نداشته باشید و انرژی لازم برای انجام کار را داشته باشید، ناخودآگاه در مورد مسائل پیرامونتان مثبت فکر می کنید و این همان آغاز اعتماد به نفس است.

 

برای خود نقشه راه طراحی کنید

این مسئله خیلی مهم است. شما برای این که به هدفتان برسید و در کاری که پیش رو دارید موفق باشید باید یک نقشه برای خود ترسیم کنید. در این نقشه موانع پیشرفت را بررسی کنید و سعی کنید که آن ها را دور بزنید. این مسئله را فراموش نکنید که داشتن اطلاعات لازم درباره مسائل و مشکلات یک کار، کمک بزرگی به بالارفتن اعتماد به نفس شما می کند.

 

بدن و روحتان را آرام نگه دارید

تا زمانی که شما استرس داشته باشید هیچ کاری درست انجام نمی شود. اگر عادت دارید پاهایتان را مدام تکان دهید و یا …. باید این ها را ترک کنید. برای این منظور می توانید یوگا کار کنید و یا از کلاس های مدیتیشن استفاده کنید. زمانی که روح و جسم با هم به آرامش برسند، درست فکر می کنید، درست تصمیم می گیرید و درست عمل می کنید.

 

مهربانی با خودتان را تجربه کنید

شما باید با خودتان صادق و مهربان باشید. نقاط ضعف و قوتتان را بررسی کنید. ضعف ها را از بین ببریدو نقاط قوت را تقویت کنید. این که شما بدانید در چه کاری توانایی دارید مسلما به شما کمک می کند تا از آن توانایی استفاده کرده و به هدف نهایی خود برسید.

 

افراد مثبت اندیش را در کنار خود نگه دارید

همان طور که دیدید مثبت اندیشی در راس مثلث خودباوری است. پس این خیلی مهم است که اطراف شما افرادی باشند که مدام مثبت اندیشی را به شما تزریق کنند.

 

هیچ گاه مقایسه نکنید

هر فردی دارای ویژگی های خاصی که مخصوص به خودش است می باشد، پس خودتان را با دیگری مقایسه نکنید. اگر دوست شما در کاری موفق بوده و به درجات عالی در آن کار رسیده است، به این معنا نیست که شما هم می توانید در ان کار موفق شوید. پس قیاس کردن را فراموش کنید و خودتان را با توانایی های خودتان مقایسه کنید.

 

از آن جایی که انسان خلیفه الله است بنابراین باید همواره به خودشناسی دست بزند و نقاط قوت و ضعف خود را شناسایی کند. در صورتی که شما هم از کمبود اعتماد به نفس رنج می برید، بر روی این مهارت ها کار کنید و با تقویت کردن آن ها ببینید که چه تاثیرات شگفت انگیزی را در روابط و کار خود تجربه می کنید.

 


همچنین بخوانید: خلاقیت چیست؟همچنین بخوانید: راز موفقیت و آشنایی با ویژگی های افراد موفق


 

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “ عزت نفس؛ چیزی که از نداشتن آن رنج خواهید برد! ”

ویدیو ها