آموزش کسب و کار اینترنتی انلاین در ایران

فراحرف | کسب و کار آنلاین

چگونه حس انضباط شخصی و تعهد نسبت به هدف را در خود حفظ کنیم

مجموعه: تعداد بازدید: 238

انضباط شخصی و تعهد نسبت یه یک هدف کلید رسیدن به هر قله ای ای و برآمدن از چالش های آن می باشد در ادامه به نکات افزایش خود نظم و انضباط بودن می پردازیم.

چگونه حس انضباط شخصی و تعهد نسبت به هدف را در خود حفظ کنیم


مقاله مرتبط: ۱۰ نکته ی طلایی برای پیشرفت و موفقیت در کار و شغل


۵ نکته برای افزایش انضباط شخصی نسبت به یک هدف

از اراده ابتدای روز بهره بگیرید

با شروع یک روز کاری همه ما غرق در کارهای متعددی که باید در طول روز انجام دهیم؛ تعدادی را به وقت های بعدی موکول کرده، تعدادی را خط می زنیم. به نوعی با شروع یک روز به اولین چیزی که با آن مواجه می شویم می پردازیم و در این حالت ممکن است یک چیز مهم را بخاطر پرداختن به امور کم اهمیت تر از دست بدهیم.

چگونه؟ پیش از شروع روزکاری مجموعه فعالیت هایی که فکر می کنید مناسب پیشرفتن شما می باشد را عنوان کنید. قطعا در این مجموعه تعدادی از فعالیت ها از اهمیت بیشتری نسبت به دیگری دارند. تعدادی از سختی بیشتری برخوردار هستند؛ تعدادی سازگار با شرایط زمانی مشخصی هستند. در این وضعیت باید یک برنامه مرتب و اولویت بندی شده را برای خود چیده و نسبت به آن متعهد باشید. برای رسیدن به انضباط شخصی باید از ظرفیت های خود نیز آگاه باشید و اگر می خواهید مجموعه ای از کارها را انجام دهید بهتر است ابتدا آن را با ظرفیت و توان خود منطبق نمایید. در این راستا با توجه به انرژی تازه ای که در ابتدای روز دارید بهتر است این وقت از شبانه روز را به انجام کارهای مهم و سخت بپردازید. پس قدم اول تنظیم یک برنامه متناسب با شرایط و توان می باشد.

یک عادت ایجاد نموده و نسبت به آن متعهد باشید

اگر عادت به شستن دستان خود بیش از غذا خوردن ندارید اگر بخواهید این عادت را به خود آموزش دهید حتما توجه خواهید کرد که در روزهای اول در بسیاری از مواقع این عمل را فراموش کرده و یا سختی در انجام آن می بینید. اما پس از چند روز و اصرار به انجام آن می بینید که در بسیاری از مواقع بدون تفکر پیچیده و نیاز به عزم بلند نسبت به انجام اینکار اقدام می کنید.

چگونه؟ انضباط شخصی با عادت دادن به رفتارهای خوب و دوری از رفتارهای بد رابطه دارد و در این راه شاید قدم های اولی سخت و طاقت فرسا باشد. بدین منظور دو تکنیک را در پیش بگیرید. یکی اینکه مرحله به مرحله و کم کم خود را به یک عادت وفق داده و دوم آنکه این عادت را در میان و حین کارهایی که دوست دارید انجام دهید.

نه گفتن را یاد بگیرید

بسیاری از مشکلات ما به خاطر مسئولیت هایی است که نباید بپذیریم؛ کارهایی بیهوده ای است که نباید انجام دهیم و پاسخ این ها اگر نه باشد هم به خود است و هم به دیگران. به خود معنای آنکه اگر خواستیم به کار بیهوده ای بپردازیم، توان اجتناب و نه گفتن به آن را داشته و یا لاگر شخصی به ما مسئولیت یا پیشنهاد غیر مرتبط ارائه کرد اگر آن را موافق با شرایط و منافع خود (به غیر از موارد نوع دوستی) نیافتیم توان نه گفتن را داشته باشیم. برای بدست آوردن انضباط شخصی باید انرژی خود را بر روی کارهای مناسبی صرف کنیم و یکی از روش های دوری از کارهای بیهوده، نه گفتن به آن ها می باشد.

چگونه؟ کافی است زمانی که با این چنین پیشنهاداتی رو به رو می شوید، پیش از جواب دادن به خواسته خود یا دیگری، ابتدا پیامد کارتان و دیگر امور مهمی که باید انجام دهید را به خاطر بیاورید. در این حالت قطعا با بررسی جوانب یک کار، پاسخ درست را می دهید.

مقاومت ها و چالش ها را پیش بینی کنید

همانند یادگرفتن نه گفتن، دانستن عواقب و پیامدهای یک کار، آگاهی ما را در مورد نحوه و اتفاقات مربوط به آن افزایش می دهد. خیلی نادر است که یک کار دقیقا همانطور که تصور می کنیم پیش برود و در این شرایط شما باید در به هر شکلی به حرکت خود ادامه بدهید. انضباط شخصی یعنی  انجام کارهای برنامه ریزی شده و تعهد نسبت به انجام آن ها و شرط این مثل، توانایی رویارویی با چالش هایی می باشد که ممکن است شما را از مسیر بهینه انجام کار خارج نماید.

چگونه؟ بسیاری از تغییر نگرش ها نسبت به یک کار و کاهش انگیزش در آن به سبب رویارویی با مشکلاتی می باشد که خارج از تصور ما رخ می دهد. همواره در رویارویی با این مشکلات و چالش ها توجه خود را به سمت هدف متمرکز کنید چرا که احساسات برانگیخته از مشکلات می توان مانع تعهد به انضباط شخصی باشد. از طرفی دیگر با بررسی یک فعالیت و چالش های آن، مانند یک الگوریتم آن را حل نمایید و مقشه و راهکار دومی به همراه داشته باشید تا اگر از مسیر خارج شده یا به سدی برخورد کردید بتوانید مسیر دیگری بیابید.


مقاله مرتبط: چگونه نشاط، شادی و انگیزش بیشتری برای کار روزمره خود داشته باشیم


 به خود ایمان داشته باشید

توجه داشته باشید که تلاش شما در امروز این است که بهترین نسخه از خودتان را رقم بزنید. اگر شور و شوق یک فعالیت یک هدف و یک آرزو را دارید و خود را مناسب آن می دانید، نگذارید عوامل خارجی شما را از آن صرف نظر کند. البته باید همواره به صداهای خارجی گوش داد؛ شاید شما دارید بیراهه می روید. اما اصل بر این است که عوامل خارجی نباید تعیین کننده مسیر شما باشند بلکه این شمایید که مسیر خود را انتخاب کرده و در آن پیمایش می کنید.

چگونه؟ توجه داشته باشید که شما هم به صدای درون و هم بیرون از خود برای مسیریابی نیاز دارید. اما مشکلات، حرف ها و پیشنهادات بیرونی نباید دیکته کننده فعالیت های شما باشند. شما به آن ها گوش می دهید و آگاهی از آن ها می گیرید. شما با مشکلات مواجه می شوید و تجربه از آن ها کسب می کنید. شما پیشنهادات را دریافت می کنید و آن ها را بررسی می کنید اگر مطابق با هدف شما بود، نگاهی به آن بیاندازید اگر نه همچنان به مسیر خود ادامه می دهید.

منبع: Quora

نظر شما !!!

نظر شما برای “ چگونه حس انضباط شخصی و تعهد نسبت به هدف را در خود حفظ کنیم ”

ویدیو ها