آموزش کسب و کار اینترنتی انلاین در ایران

فراحرف | کسب و کار آنلاین

چگونه نشاط، شادی و انگیزش بیشتری برای کار روزمره خود داشته باشیم

مجموعه: تعداد بازدید: 174

آموزش حفظ نشاط، شادی، انگیزش، تمایل و صبر در انجام کار روزمره شغلی یا خانگی که پس از مدتی برایمان ملالت آور شده و جذابیت ابتدایی به مانند اول خود را ندارد.

چگونه نشاط و انگیزش خود را در کار روزمره حفظ کنیم؟

کار روزمره

شروع یک کار روزمره جدید به مانند شروع یک رابطه عاطفی، شروع یک برنامه کاهش وزن و مانند هر شروع دیگری است؛ در ابتدا فرد سرمست و خوشحال و با انگیزشی بالا برای رسیدن به هدف برنامه خود را شروع می کند. در این مقطع فرد ذهن خود را درگیر رویایی که در شروع کار روزمره خلق نموده می کند و با گذشتن مدتی از زمان حتی در صورت قطعی بودن رسیدن به هدفی مانند حقوق ماهیانه، وی با رویارویی با خود کار نه آن رویایی که ورای آن در نظر دارد با ایجاد حس ملالت و بی صبری، نشاط، شادی، انگیزش و احساسات تحریک کننده مثبت خود را از دست می دهد.

میدانیم که بهره وری در انجام یک فعالیت از اهمیت بالایی در رسیدن به اهداف نقش دارد و اینجاست که باید با تلاش و بکار بردن تکنیک هایی این حس نشاط و شادی در کار روزمره را حفظ نمود.


مقاله مرتبطتحول عظیم مشاغل و کسب و کار اینترنتی به جای کسب و کار سنتی


شغل روزمره

نشانه های کارمند با اشتیاق و متعهد

به خوبی می توان نشاط و شادی را در کارمندان با اشتیاق بالا در کار دید. نیازی به گرفتن تعهد کاری خاصی از آن ها وجود ندارد؛ چرا که متعهد بودنشان در قالب یک شغل به خوبی با پیگیری، پرسش های متداوم، آگاهی از شرایط شغلی و بسیاری از دیگر شاخص ها آشکار است.

هم و غم آن ها مسائل شرکت بوده و موفقیت یک کسب و کار را موفقیت خود می دانند. البته اشتیاق و تعهد یک کارمند همواره از سوی او تامین نمی شود و گاهی با وجود صلاحیت وی، عوامل خارجی مانند بدعهدی مدیر، درآمد پایین، شرایط کاری نامناسب و ده ها مورد دیگر می تواند بر میزان نشاط و اشتیاق او در کار روزمره تاثیر بگذارد.

حال اگر فرض بر این بگیریم که کاهش حس اشتیاق، تعهد، نشاط و شادی در یک شغل ناشی از عوامل داخلی و نه خارجی باشد؛ نکات زیر می تواند به افزایش این احساسات و انگیزش ها کمک نماید.


مقاله مرتبط: ۱۰ نکته ی طلایی برای پیشرفت و موفقیت در کار و شغل


ابتدا خود و نیازهای معقولتان را بشناسید

بر خلاف عقیده مردم، یک موقعیت شغلی خوب و کارآمد تنها وابسته به دریافتی شما از این کار نمی باشد. حضور در یک کاری که شاید نفع مالی به صرفه ای داشته باشد نمی تواند تضمین کننده حس اشتیاق شما به آن کار باشد. یادتان باشد که نیازها، تصورات و روش ارتباط شما با دیگران فرق دارد و بسته به نیازتان، خود را با افراد و فعالیت هایی محاصره کنید که با خلق و خوی شما سازگار بوده و به هدفتان کمک کند.

باید این وضعیت را برای خود به وجود آورید که بتوانید هر کاری را که مناسب برای رسیدن به هدف خود ندانید (حتی با وجود نفع مالی نسبتا خوب) آن را از لیست پیشنهادات خود حدف نمایید.

ترسیم نقشه کار

ترسیم نقشه مسیر کار روزمره به موفقیت خود و شرکت

این سخت است که حس خوبی برای کارتان داشته باشید و ندانید دارید به کدام سمت حرکت می کنید. به همین منظور بهتر است پیش از شروع یک کار این دو سوال را از خود بپرسید.

  • این کار من را به کجا می رساند؟
  • این کار شرکت را به کجا می رساند؟

 

وقتی این دو سوال را از خود پرسیدید و دو جواب برای آن یافتید؛ ابتدا ببنید که آیا این دو جواب در یک راستا حرکت می کنند؟

اگر دو پاسخ را هم تراز و هم راستا یافتید؛ حال باید به بررسی ریزبینانه تر مسئله بپردازید. و آن این است که اگر من کارم را به خوبی انجام دهم؛ پاداش من چیست؟ چه پیشرفتی میکنم؟ و مرا به کجا می رساند؟

یادتان باشد که این همواره به شما ربط ندارد و باید به موفقیت شرکت یا کسب و کار کمک کنید؛ پس در صفحه ای دیگر باید این را نیز از خود بپرسید که آیا می توانید مسئولیت هایی که شرکت بر من می گذارد را تا قله ی موفقیت حمل کنم؟

به خوبی می توان در بررسی میزان بهره وری کارمندان مشاهده کرد که افرادی که خود را در رسیدن به موفقیت یک کسب و کار سهیم می دانند و می توانند در تخیلشان، تصویر خود را در قاب عکس پیروزی ببینند؛ به مراتب از انگیزش، اشتیاق و تعهد بیشتری نسبت به دیگران برخوردار می باشند.

 

با چالش های احتمالی آشنا شوید

اگر شغلی که هر روز انجام می دهید برایتان ملال آور شده، این حس بدان معنا می باشد که شما درگیر یک سری فعالیت های متداول و متداوم شده اید. تنوع و تفاوت روش دیگری برای افزایش حس اشتیاق و نشاط در کار روزمره می باشد. از رئیس خود بخواهید تا مسئولیت ها، چالش های بیشتری را به شما داده و یا شما را با وظیفه های جدیدی رویارو کند. بر روی یک پروژه جدید کار کنید. به ایده های کاری خود بپردازید. تغییری در برنامه فعالیت های خود ایجاد دهید. نیازی به یک تغییر اساسی و کلی نیست، اضافه و حذف کردن یک برنامه یا چالش می تواند به افزایش انگیزش و نشاط شما کمک کند.

اگر فکر می کنید که بحران کاریتان با این مشکل ها حل نمی شود؛ باید هر طور شده به دنبال راه جدید باشید چرا که با کاهش سطح کاری، سطح زندگی و رفتار نیاز مختل می شود. بسیارند افرادی که در ابتدای جوانی خود مهارتی را یاد میگیرند و تا آخر عمر به آن وابسته می مانند. اگر روش کاری که دارید پیش می برید دیگر در شما انگیزشی به وجود نمی آورد؛ در این صورت باید به ساخت یک ایده، مهارت و قابلیت تئوری و عملی جدیدی باشید.

شادی و انگیزش بیشتری برای کار روزمره

ارتباط بر قرار کنید

شاید سریع ترین روش برای بهبود شرایط کاری این پیشنهاد باشد. با مدیر، با کارمندان، با مشتریان، با همه در شرایط و ضوابط مربوط به خودش ارتباط برقرار کنید. ارتباط و تعامل به شما احساس موجودیت می دهد.

 

مشترک شوید

در یک کسب و کار قطعا فعالیت های متعددی رخ می دهد. اگر خود را با میز و کارهای روزمره ای که دارید؛ محاصره نمایید. نمی توان عامل انگیزشی بیابید. اگر فعالیتی در شرف رخ دادن است به آن ملحق شده یا با توسعه یک ایده یک فعالیت و چالش جدید را برای کسب وکار مشترک در آن ایجاد نموده و از دیگران بخواهید تا به شما بپیوندند.

 

انگیزش را رها کنید

انگیزش چیزی نیست که در ابتدای صبح داشته و با آن به کارتان بپردازید؛ جالب است بدانید که انگیزش در شرایط سخت و در مواجه شدن با چالش ها به وجود می آید؛ چالش هایی که اگر در آن شکست بخورید به شما شکل داده و اگر به پیروزی برسید؛ شما را به هدفتان نزدیک تر می کند. و بهترین راه برای رسیدن به این انگیزش قرار گرفتن در چالش هایی می باشد که به آن ها علاقه دارید. توجه داشته باشید که همیشه عوامل خارجی تاثیرات منفی را بر روی شما وارد نمی کنند و گاهی با عدم آگاهی از شرایطی که دارید نمی گذارد تا با عواملی انگیزش دهنده اطرافتان روبه‌رو شوید.

منبع: The Muse

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “ چگونه حس انضباط شخصی و تعهد نسبت به هدف را در خود حفظ کنیم ”

ویدیو ها