آموزش کسب و کار اینترنتی انلاین در ایران

فراحرف | کسب و کار آنلاین

داستان شکست ۸ کارآفرین و رهبر بزرگ جهان

مجموعه: تعداد بازدید: 357

مهم نیست چه زمینه‌ی کاری را برای خودتان انتخاب می کنید، اگر در مسیر کارآفرینی قدم بردارید، مطمئنا با شکست و نه های فراوانی روبه رو خواهید شد که شیوه رویارویی شما با آن ها بسیار مهم است، در واقع هنگام برخورد با دیوارهای سخت باید بتوانید سریعا خود را بازیابی کنید و از مسیر خودتان منحرف نشوید.

در ادامه داستان ۸ شکست و رد شدن کارآفرینان بزرگ رو با هم خواهیم خواند.

۱- استیو جابز

هیچکس نمیتواند انکار کند که استیو جابز از نمادهای تکنولوژی می باشد. اما شیوه مدیریتی جنگجویانه اش باعث مشکل با برخی افراد می شد به گونه ای که در سال ۱۹۸۵ از شرکتی که خودش تاسیس کرده بود توسط هیئت مدیره اخراج شد. او یک شرکت نرم افزاری به نام NeXT تاسیس کرد و یک استودیو کوچک انیمیشن به نام پیکسار خرید. در سال ۱۹۹۷، جابز پس از ۱۲ سال به اپل برگشت و این شرکت را تبدیل به باارزش ترین شرکت جهان کرد. در سخنرانی معروف جابز در دانشگاه استنفورد در سال ۲۰۰۵، او این اتفاق را مفید قلمداد می کند و درباره این برهه از زندگی خود می گوید «اون موقع شاید متوجه نمیشدم ولی اخراج شدن از اپل بهترین اتفاقی بود که می توانست برای من رخ بدهد، سنگینی موفقیت را با سبکی دوباره تازه کار بودن جایگزین کرد و دوباره اطمینان من را به همه چیز کم کرد. در واقع مرا آزاد کرد تا یکی از خلاقانه ترین دوره های زندگیم رو بگذرونم»

۲- جی‌کی رولینگ

سال ۲۰۱۶ بود که این نویسنده انگلیسی از طریق توییتر پرده از رد شدن داستان های خود توسط ناشران برداشت. قسمت اول کتاب معروف هری پاتر ۱۲ بار توسط ناشران مختلف رد شد تا در آخر بلومزبری تصمیم به چاپ آن گرفت. رولینگ همچنین داستانی به نام کورموران استرایک نیز نوشته است که تحت نام رابرت گیلبرث آن را به ناشران پیشنهاد میداد، از آنجایی که از نام معروف خود استفاده نکرده بود، ناشران زیادی او را رد کردند تا جایی که او می گوید «من تا موقعی که تمام ناشران من رو رد می کردند تسلیم نمیشدم اما می‌ترسیدم که این اتفاق بیفتد؛ بعضی اوقات شما چیزی برای از دست دادن ندارید و همین شما را شجاع می کند.»

۳- ایلان ماسک

اگر با دقت به مسیر شغلی ایلان ماسک نگاه کنید، متوجه می‌شوید که با شکست های زیادی  روبه رو شده است. ماسک در دهه ۹۰ میلادی برای شغلی در کمپانی نت‌اسکیپ اقدام کرد که پذیرفته نشد سپس پس از خریده شدن استارتاپش، X.com، مدتی به عنوان مدیرعامل پی‌پال نقش ایفا می کرد که پس از مدتی اخراج شد. تلاش های اولیه او برای ساختن یک تجارت فضایی او را مجبور به مذاکره با نهادهای روسیه برای خرید راکت کرد که با بی رغبتی آن ها مواجه شد. اما ماسک پس از هر شکست به دنبال چیز جدیدی رفت، پس از اینکه نت اسکیپ او را نپذیرفت Zip2 رو تاسیس کرد و پس از پی پال، تسلا، اسپیس‌ایکس و دو شرکت Neuralink و The Boring Company را تاسیس کرد.  ماسک هم اکنون نیز با مشکلات زیادی از جمله مشکلات تولید در تسلا و شکست آزمایش های موشکی اسپیس‌ایکس دست و پنجه نرم می کند اما هیچوقت به کم راضی نمی شود.

۴- اپرا وینفری

اپرا وینفری که اکنون به عنوان یکی از موفق ترین شخصیت های رسانه‌ای شناخته می شود، با مشکلات زیادی روبه رو شده است. او ابتدا به عنوان یکی از دو مجری در یک برنامه‌ خبری در ایستگاه محلی بالتیمور کار میکرد و مدام توسط همکار باتجربه‌اش مورد بی احترامی قرار می گرفت، او پس از ۷ ماه از کارش اخراج شد. او سپس برای اداره برنامه People Are Talking انتخاب شد اما آن برنامه نیز انتظارات را برآورده نکرد، با اینحال وینفری با اراده قوی راهش رو ادامه داد. اپرا وینفری درباره آن زمان خود می گوید: «مسلما خاطرات بدی از بالتیمور دارم اما خاطره خوب هم دارم؛ من هنگامی که اینجا آمدم بی مهارت و خام بودم و اطلاعاتی درباره این تجارت نداشتم اما این تجارب من را به یک زن واقعی تبدیل کرد و رشد داد.»

۵- وارن بافت

وارن بافت یکی از ثروتمند ترین انسان های جهان است و ممکن است فکر کنید که راه آسانی را طی کرده است اما این طور نیست. بافت سرمایه گذاری را از ۱۱ سالگی شروع کرد. بافت که رویای وارد شدن به دانشگاه هاروارد را داشت، در سن ۱۹ سالگی برای رفتن به این دانشگاه اقدام کرد اما پذیرفته نشد، او در این باره می گوید: «در آن زمان بهم میخورد که ۱۶ سالم باشه و از لحاظ عاطفی مثل ۹ساله ها بودم، مصاحبه من با فارغ‌التحصیلان هاروارد که مصاحبه رو انجام میدادن ۱۰ دقیقه بیشتر طول نکشید که توانایی های من را ارزیابی کردند و مرا رد کردند». بافت پس از رد شدن توسط هاروارد به دانشگاه کلمبیا رفت و مهارت های خود را توسعه داد و به موفقیت کنونی رسید.

۶- باربارا کورکران

باربارا کورکران سرمایه گذار و شخصیت تلویزیونی است که مسیر شغلی خود را خیلی سخت شروع کرد و کسی انتظار موفقیت از او نداشته است، او در سن ۲۲ سالگی هنگامی که به عنوان پیشخدمت در رستوران کار می کرد، وامی از نامزد خود گرفت و با کمک هم یک شرکت مشاوره املاک را تاسیس کردند، ۷ سال پس از تاسیس این شرکت، نامزدش او را ترک کرد و با منشی خود ازدواج کرد. سالها بعد، هنگامی که این شانس را داشت تا به عنوان یکی از داورهای مسابقه Shark Tank انتخاب شود، این موقعیت را به یک خانم کارآفرین دیگر واگذار کرد اما نامه‌ای به تیم تولید نوشت و درباره فواید بودنش در تیم صحبت کرد و در نهایت انتخاب شد. کورکران می گوید «اتفاقات خوبی پس از هربار رد شدن برای من افتاده است، رد شدن توسط نامزدم یکی از بهترین اتفاقات زندگی من بود»  او ادامه داد «می توانم موردهای زیادی در زندگیم نام ببرم که موانع به موقعیت‌هایی عالی تبدیل شدند.»

۷- جف بزوس

در حال حاضر آمازون آنقدر موفق است که شهرهای آمریکا تمام تلاش خود را می‌کنند تا دومین مقر آمازون را در شهر خود برپا کنند. در شروع کار آمازون پرسش‌های زیادی مطرح شد مبنی بر آنکه اصلا این شرکت می تواند به موفقیت حداقلی برسد یا نه. جف بزوس در مصاحبه ای درباره سختی تامین سرمایه برای شروع کار خود گفت «من مجبور به برگذاری ۶۰ جلسه برای تامین ۱ میلیون دلار شدم، این یک میلیون توسط ۲۲ نفر با سهم میانگین ۵۰ هزار دلار تامین شد»، او سپس ادامه داد «اصلا مشخص نبود که امکان تامین سرمایه وجود دارد یا نه، این احتمال وجود داشت که اصلا کار را نتوانیم آغاز کنیم.». جف بزوس به یاد می آورد که در سال ۱۹۹۵، اولین سوالی که هر سرمایه گذار می پرسید این بود که «اصلا اینترنت چیه؟»، اما به نظر می رسد که بالاخره متوجه قضیه شدند.

۸- سالی کراچک

در سال ۲۰۰۸، در اوج بحران مالی اقتصاد آمریکا و در حالی که سالی کراچک از معروف ترین چهره های وال استریت بود، او از شرکت Citigroup که به عنوان مدیرمالی ارشد در آن مشغول به کار بود اخراج شد. علت اخراج او این بود که اعتقاد داشت باید بخشی از پول مشتری هایی که به خاطر مشاوره با این شرکت ضرر کرده اند، به آنها برگردانده شود. کراچک باور دارد که بخشی از علت اخراجش مربوط به زن بودنش بوده است. او اما پس از اخراجش ناامید نشد و به کارآفرینی رو آورد و یک پلتفرم سرمایه گذاری برای بانوان به نام Ellevest ایجاد کرد. کراچک می گوید «بزرگترین ریسک، ریسک نکردن است، همه‌ی ما باید خود را در مسیرهای متفاوت تحت فشار قرار بدهیم در غیر این صورت فرصت کامل زندگی کردن رو از دست می‌دهیم»

نظر شما !!!

نظر شما برای “ داستان شکست ۸ کارآفرین و رهبر بزرگ جهان ”

ویدیو ها