فراحرف

مجله اینترنتی فراحرف,آموزش و توسعه مهارت های فردی و اجتماعی,ارائه ایده های کسب و کار

آیا سلول های بنیادی کلیدی برای درمان پیری و عوارض همراه آن هستند؟

مجموعه: تعداد بازدید: 6

در ادامه به بررسی تاثیر سلول های بنیادی برای درمان پیری و فرسایش جسم پرداخته و نحوه عملکرد آن در درمان پیری و عوارض همراه آن را شرح می دهیم.

بررسی تاثیر سلول های بنیادی بر درمان پیری

آیا سلول های بنیادی کلیدی برای درمان پیری و عوارض همراه آن هستند؟

امروزه بازار بزرگی برای محصولات رژیمی، لوازم آرایشی و مکمل ها وجود دارد که ادعا می کنند به شما کمک می کنند تا جوان تر و شاداب تر به نظر آیید. این بازارها محصولات خود را با سود میلیارد ها دلار در سراسر جهان به فروش می رسانند، اما اکثر آنها مزایای بهداشتی قابل اثبات و موثری ندارند.

در بهترین حالت، آنها ممکن است اثرات واضح تر و نامطلوب پیری را در کوتاه مدت متوقف کنند. اما محققان کالج پزشکی آلبرت انیشتین در حال بررسی راه های مختلفی برای جوان تر به نظر رسیدن هستند – در واقع آنها در حال بررسی این موضوع از منظر  زیست شناختی هستند. مطالعه جدیدی، که ماه گذشته منتشر شده، بر روی یک بخش کوچک از مغز متمرکز شده که هیپوتالاموس نام دارد، یک منطقه کوچک از مغز با یک وظیفه بزرگ.


مقاله مرتبط: آسیب های اجتماعی , بررسی و راه های درمان


 هیپوتالاموس سیستم عصبی و سیستم غدد درون ریز را هماهنگ می کند.

این امر باعث تنظیم دمای بدن، گرسنگی، تشنگی، برخی رفتارهای غریزی، خستگی، خواب و سیکل خواب – بیداری می شود. دانشمندان مدتها پیش متذکر شده اند که هیپوتالاموس ممکن است نقش ویژه ای  را در تنظیم زمان و چگونگی پدیدار شدن پستانداران داشته باشد، اما این مطالعه اولین شواهد مستحکم را ارائه می دهد که نشان می دهد سلول های بنیادی هیپوتالاموس نقش مهمی را در روند پیری ایفا می کنند.

سلول های بنیادی برای توانایی منحصر به فرد تبدیل به انواع مختلف سلول ها معروف هستند و از آغاز تحقیقات سلول های بنیادی در اواسط قرن بیستم، توانایی های این سلول ها بسیاری از دانشمندان و محققان را مسحور نمود. برخی از آنها بر این باورند که این سلولها کلیدی برای درمان بیماری ها، جایگزینی برای ارگان های از بین رفته و عاملی برای جلوگیری از پیری هستند. چند سال پیش، نویسندگان این مطالعه به دنبال کشف سلول های بنیادی در هیپوتالاموس بودند و این یافته ها منجر به تحقیقات فعلی آنها شد.

تشخیص و درمان سرطان پانکراس

محققانی که بر روی موش ها ازمایش می کنند، دریافتند که تعداد سلول های بنیادی هیپوتالاموس در مغز جوان های بالغ قبل از بروز نشانه های قابل توجه پیری، کاهش می یابد و به همین دلیل است که سلول های بنیادی عصبی در هیپوتالاموس قرار دارند. برای تعیین اینکه آیا ارتباط مستقیمی بین سن و سلول های بنیادی وجود دارد یا خیر، محققان، سلول های بنیادی عصبی  برخی از موش ها را تخریب کردند و دریافتند که موش هایی که سلول های بنیادی مختل شده داشتند زودتر پیر می شدند و زودتر از موش های دیگر می مردند.

محققان “” یک منبع تازه از سلول های بنیادی عصبی را به موش های میانسال به منظور تعیین اینکه آیا فرآیند پیری می تواند کند شود یا خیر پیوند زدند. و مشاهده نمودند که،در موش هایی که مکمل سلول های بنیادی عصبی دریافت کرده بودند، علائم پیری به طور قابل توجهی کاهش یافت.


مقاله مرتبط: خجالت کشیدن ، نشانه های کم رویی و راه های درمان آن


گروهی که سلول های بنیادی را دریافت می کردند، شواهدی از عضلات و ذهن جوانتر را نشان دادند.

 آنها حتی علاقه بیشتری به ارتباط با همسالان خود داشتند و ۱۰٪ طولانی تر از حد انتظار عمر کردند. علیرغم این یافته های باور نکردنی، دانشمندان به شدت تأکید می کنند که تنها یک کلید برای توقف پیری وجود ندارد. این روند بسیار پیچیده است. به نظر می رسد که سلول های بنیادی هیپوتالاموس نقش کلیدی را در این زمینه ایفا می کنند، اما عوامل دیگری مانند تغییرات بدن در تنظیم التهاب و آماس نیز عامل دیگر است. به عنوان مثال، برای محافظت از سلول های بنیادی “پیوند شده” در موش های مسن تر، محققان باید ژن های آنها را به منظور کاهش پاسخ های التهابی که می توانست کارایی سلول ها را کاهش دهد اصلاح می کردند. این پاسخ های التهابی با افزایش سن افزایش می یابد و می تواند سلول های بنیادی را از بین ببرد.

بنابراین اگر فکر میکنید در چند سال آینده ممکن است به یک کلینیک برای دریافت سلولهای بنیادی ضد افزایش سن بروید، احتمالا بیش از حد خوش بین هستید. محققان از سراسر جهان به یافته های جدید علاقه مند هستند، اما ما از یافتن راهی ایمن برای تولید اثری مشابه در انسان ها فاصله زیادی داریم. تزریق سلول ها به مغز درمان پزشکی استانداردی نیست.

در تحقیقات خود، دانشمندان توانستند مکانیسم اثر ضد پیری سلول های بنیادی را از بین ببرند و آن را به اثر میکروRNA ها، ترکیبات آزاد شده توسط سلول های بنیادی هیپوتالاموس عصبی در کپسول های چربی کوچک، منعکس کنند. گام بعدی برای دانشمندان این است که دقیقا مشخص کنند که کدام یک از انواع مختلف میکرو RNA ها مسئول اثرات ضد پیری مشاهده شده در این تحقیق هستند و این تحقیقات می تواند سالها طول بکشد.

حتی اگر تحقیقات بیشتر این یافته های جدید را تایید نمایند، یافتن درمان های مبتنی بر یافته های این مطالعه ده ها سال طول خواهد کشید. محققان خواهان انجام آزمایشات بی خطر و غیر انسانی هستند و این آزمایش ها سال ها طول خواهد کشید زیرا آنها اثرات پیری را در طی یک دوره زمانی خاص در نظر میگیرند. اما صرف نظر از کاربرد عملی آن ، ایده کاهش یا حتی توقف پیری تصوراتی را ایجاد کرده که تنها پیشرفت های غیر منتظره میتواند آنها را محقق کند.

منبع: askdrmanny

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “ آموزش بهداشت در جامعه ”