فراحرف

مجله اینترنتی فراحرف,آموزش و توسعه مهارت های فردی و اجتماعی,ارائه ایده های کسب و کار

چطور می توانیم به شکل موثر اهداف را دنبال کرده و آنها را اجرا کنیم؟

مجموعه: تعداد بازدید: 14

وقتی صحبت از اجرای اهداف می شود، چیزی که بسیاری از افراد آن را نادیده می گیرند، این است که اهداف معمولا باید بطور مناسب و درست دنبال و بررسی گردند. این مقاله روی اهمیت دنبال کردن اهداف تاکید داشته و چهار روش مختلف را برای این کار نشان می دهد که مطابق ماهیت های مختلف اهداف هستند. مسئله اصلی که در این مقاله به آن پرداخته شده، این است که مهم نیست نوع هدف تنظیم شده چیست و همیشه باید چیزی برای تعقیب کردن پیشرفت تان داشته باشید.

 

 

۱)تقسیم کردن موثر اهداف

یکی از متداول ترین دلیل که مردم اهدافشان را اجرا نمی کنند، این است که افراد اغلب حواسشان پرت می شود و چیزهای مهمی را از دست می دهند که حتما باید انجام شوند تا در جهت رسیدن به اهداف حرکت شود. شاید شما اهداف قابل وصول و کاملی داشته و برای هر مرحله اش به شکل جزئی برنامه ریزی کرده باشید. اما بدون تقسیم درست اهدافتان و شناخت پیشرفت خود با رسیدن به اولین مانع در مسیر رسیدن به اهداف، دلسرد می شوید.

 

 

 

۲)برای خودتان نظمی بسازید تا طبق آن تقسیم بندی و رسیدن به اهداف را اجرا نموده و آن را کنار نگذارید.

چند راه برای تقسیم درست و موثر اهداف وجود دارد.

 

 

۳)مرور منظم و روزانه هدف

*بطور ثابت هدف را توی ذهنتان مرور کرده و زمان خاصی را در روز به آن اختصاص دهید. این زمان می تواند صبح و به محض بیدار شدن باشد. می تواند شب و پیش از خواب باشد. تمام اهداف را توی یک دفتر یادداشت بنویسید و آن را توی نرم افزار کامپیوتر ذخیره کنید. با بررسی آنها، حالا می دانید چطور انجامشان دهید.

*پیشرفتتان را کنترل کنید. بدانید که برای جلو رفتن آموزش می دهید که دربرابر چیزهای مربوط به هدف هشیار باشد و بصورت اتوماتیک شما را برای انجام چیزهای لازم راهنمایی کند.

 

 

۴)هدفتان را به مراحل قابل اجرا تقسیم کنید.

*بسیاری از افراد تمایل دارند که به راحتی به تمام آنچه برای رسیدن به هدفشان لازم است، برسند. اما بهتر است که یک هدف بزرگ را به مراحل کوچکتر قابل اجرا تقسیم کنیم. برای مثال به هدفمان بگوییم کار را با مراحل تجاری شروع می کنیم. چیزهای زیادی وجود دارند که باید انجام شوند. اما پیش از اینکه زمان زیادی را صرف فکر کردن درباره ی سختی یا زمانبر بودن آن ها کنیم، بهتر است آنها را تکه تکه کنیم.

برای مثال چند مرحله ی اولیه در جهت رسیدن به هدف می تواند وجود داشته باشد: تصمیم برای جهت گیری کلی یا مدل تجاری، یافتن محصول و یا خدمات صحیح برای فروش، فهرست کردن نیازمندی ها برای این محصولات و سرویس ها، و غیره. اگر هریک از این مراحل هنوز بزرگ به نظر می آیند، باز هم می شود آنها را کوچکتر کرد. و وقتی آنها را به مراحل قابل اجرا تکه تکه کردیم، حالا باید روی تک تکشان متمرکز گردیم. با اجرای تمام مراحل کوچک، تکمیل هدف خود بخود انجام می گردد.

 

 

۵)تجزیه ی هدف به نتایجی با قابلیت سنجش کمی

*جنبه ی قابل سنجش هدفتان را پیدا کنید و برایش یک شماره بگذارید. برای مثال، هدفتان می تواند کاهش وزن باشد. پس شماره می تواند وزنتان باشد. اگر می خواهید خواندن کتابی را تمام کنید، شماره می تواند تعداد صفحات خوانده شده باشد. اگر هدفتان پس انداز پول برای یک تعطیلات رویایی است، شماره می تواند مقدار پولی باشد که توی حساب بانکی تان دارید. با دانستن این شماره شما میزان پیشرفتتان را می دانید. دانستن کارهایی که انجام داده اید به شما کمک می کند تا این شماره را به عدد نهایی برسانید. و وقتی این عدد دیگر تغییر نکرد، یعنی کار متوقف شده است.

 

۶)تقسیم هدف با مقدار زمانی که صرف می کنید.

انواع خاصی از اهداف وجود دارند که به راحتی به مراحل تعریف شده تقسیم نمی شوند. برای این هدف ها، جنبه های قابل سنجش نهایی به دشواری پیدا می شود. این اهداف عبارتند از حفظ یک شکل، داشتن ذهن صلح آمیز، مسلط به زبان یک کشور خارجی و بودن در آن کشور، و غیره. برای این نوع اهداف، می توانید مقدار زمانی را که صرف رسیدن به هدف می نمایید، تقسیم کنید. مثلا برای حفظ شکل ببینید چه زمانی را در هفته برایش کار می کنید و آن را تقسیم کنید. برای داشتن ذهن آرام زمانی را که صرف مدیتیشن یا یوگا در روز می کنید، تقسیم کنید. برای مسلط به زبان بودن زمان تمرین زبان در روز را تقسیم کنید. و به همین ترتیب.

منبع:

http://www.wikihow.com/Effectively-Track-and-Accomplish-Your-Goals

نظر شما !!!

نظر شما برای “ چطور می توانیم به شکل موثر اهداف را دنبال کرده و آنها را اجرا کنیم؟ ”