آموزش کسب و کار اینترنتی انلاین در ایران

فراحرف | کسب و کار آنلاین

زنان و عوامل تغییر مسیر زندگی آنها در اجتماع

مجموعه: تعداد بازدید: 228

زنان

زندگی زنان از دیرباز مورد تحولات زیادی قرار گرفته است بگونه ای که امروزه زنان آزادی ،استقلال و حقوق شهروندی برابر با مردان را دارا میباشند. برای نمونه زنان حق رای دارند ، میتوانند در شرکت ها و کارخانه ها فعالیت کاری داشته باشند و در اجتماع هر گونه که میخواهند دیده شوند.اما در برخی کشور های اسلامی هنوز هم محدودیت هایی برای زنان به چشم میخورد. برای مثال در عربستان ، رانندگی زنان خلاف قوانین کشور میباشد و با برخورد شدید همراه است.

به طور کلی زندگی و خصوصیات زنان حاوی استثنائاتی میباشد که ممکن است زندگی آنان را دچار تغییر کند. اینک به بررسی راه هایی که ممکن زندگی زنان را وارد حواشی و یا تغییر دهد میپردازیم.

امنیت شهری

با پیشرفت بشر یکسری موارد هنوز هم تغییر نکرده است. برای نمونه میتوان به خطراتی که یک زن را در اجتماع تهدید میکند اشاره کرد.

چگونگی کنترل و از بین بردن این تهدیدات نیاز به بررسی و اخذ تصمیمات جدی مناسب و فرهنگسازی دارد. البته امروزه ارزش های زنان توسط اکثر جامعه پذیرفته شده و تنها یک قشر خاص از جامعه برای آنان تهدید تلقی میشوند. این تهدیدات در کشور های مسلمان به دلیل آیین و ارزش های دینی نسبت به دیگر کشور ها بسیار کمتر است.
آسیب های اجتماعی موثر بر زنان میتواند مربوط به رفتار و نحوه ی پوشش آنها در جامعه باشد

ازدواج

یکی از مواردی که زندگی یک زن را متحول میکند ازدواج اوست به گونه ای که ملزوماتی را برای وی و درکی جدید از زندگی مشترک را برای او به دنبال دارد. در این رابطه زن مسئولیت های زیادی را برعهده گرفته و باید تلاش کند این مسئولیت هارا به نحو احسن انجام دهد.
ازدواج میتواند آسیب زننده باشد چرا که وقتی که شرایط و اصول ازدواج صحیح رعایت نشود در واقع ممکن است آسیب سنگینی به زوجین وارد شود برای نمونه دخترانی که در سن کم ازدواج میکنند کم تجربه هستند و دارای درک و فهم صحیحی از زندگی مشترک نمیباشند. در این ازدواج ها احتمال اینکه آینده ی زن تغییر و چهره ی جامعه تخریب شود وجود دارد.

 

ازدواج یک تغییر شیرین یا تلخ

طلاق

یکی از مشکلات و آسیب های اجتماعی که دست به گریبان جوامع امروزی میباشد طلاق است. شیوع طلاق در دهه ی اخیر رشد بسیار زیادی داشته است به طوری که در سال ۱۳۹۵ آمار طلاق حدودا ۱۶۰۰۰۰ نفر برآورد شده است که این آمار بسیار وحشتناک است.
طلاق امری است که ممکن است زندگی زنان را دچار تغییر های فراوانی کند به گونه ای که دید جامعه نسبت به او عوض می شود و زندگی او دچار حواشی زیادی میشود.
به مراتب برچسب مطلقه بر پیشانی وی چسبیده و قربانی دست درازی های مردان سست باور و هوسران میشود. در جامعه ی امروزی طلاق نیاز به درمان و اصلاح دارد.

دلایل بسیاری از طلاق ها ناسازگاری های اخلاقی و رفتاری و شرایط اقتصادی میباشد که این موارد با مدیریت و فرهنگ سازی های درست قابل درمان است.
خوشبختانه ترمیم این صدمات در دست اقدام است و به همین منظور امروزه آموزش های پیش از ازدواج و خانه های مسکن مهر روی کار آمده است که میتواند به حد قابل قبولی زندگی ها را سامان ببخشد.

 

طلاق و سرانجام آن

 

امنیت شغلی

بسیار این مورد پیش آمده است که زنان در محیط کاری مورد ناهنجاری های اجتماعی قرار بگیرند یا اینکه بخاطر درخواست مرخصی بخاطر مواردی همچون وضع حمل و زایمان ناچار به استعفا شده اند چرا که مرخصی های مربوط به این موارد طولانی مدت بوده و صرفه ی اقتصادی برای مدیریت شرکت ها و کارفرما ها ندارد.

از دست دادن شغل بخاطر مسائل پیش آمده امریست که ممکن است زندگی یک زوج تازه کار را دستخوش تغییر کند چرا که بخاطر تجربه ی کم آنان مدیریت خانواده سخت میشود.

 

فرزند آوری

فرزند آوری در برخی مواقع و برخی خانواده ها ممکن است موجب محدودیت و ناراحتی زنان شود. چرا که زنان در این امر بیشترین نقش را داشته و مسئولیت تربیت و حفاظت فرزند را برای مدتی طولانی بر عهده دارند.
از این رو ممکن است موقعیت شغلی و برخی از روابط خود را با محیط بیرون از دست بدهند. از این رو بهتر است زوجین شرایط خود را بررسی کرده و با توجه به شرایط ، زمان فرزند آوری را تعیین بکنند.

 

فرزند آوری و مدیریت خانواده

 


مقالات مرتبط : پوشش زنان در جوامع مختلف باید چگونه باشد


میزان تحصیلات

در گذشته تحصیلات دختران اهمیت چندانی نداشته اما امروزه یکی از ملاک های مهم ازدواج موفق میزان تحصیلات است به گونه ای که هر چه تحصیلات شخصی بهتر باشد معمولا گزینه های بهتری برای انتخاب دارد.

جامعه شناسان معتقدند اشخاصی که میزان تحصیلات مشابهی دارند توانایی بیشتری در کنترل زندگی مشترک دارند و همچنین از درک بهتری برخوردار هستند و توانایی روبرویی با مشکلات را دارا میباشند.
همچنین میزان تحصیلات میتواند نمایان کننده ی رفاه و شرایط اقتصادی در زندگی مشترک باشد.

نقش تحصیلات زنان در زندگی آنان

جمع بندی

موارد زیادی میتواند زندگی زنان را مورد تحول قرار دهد. اما زنان موظف هستند که رفتار و ظاهر صحیحی را در جامعه داشته باشند و تا حدالامکان با شیوه های صحیح، برای کاهش تهدیدات اجتماعی مربوط به خود تلاش کنند.
بسیاری از مواردی که ممکن است تغییرات منفی در زندگی زنان تلقی شود اگر با مدیریت و اخذ تصمیمات صحیح همراه باشد میتواند به یک تغییر مفید تبدیل شده و چهره ی خوشایندی به خود بگیرد.
باید ارگان ها و قشر های ذی ربط ، تلاش در فرهنگ سازی های درست داشته باشند و به آموزش های مفید در این موارد بپردازند.

 


همچنین بخوانید: آسیب های اجتماعی ، بررسی و راه های درمان


همچنین بخوانید: آنچه باید درباره پریود، قاعدگی یا عادت ماهیانه دردناک بدانید


 

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “ آسیب های اجتماعی , بررسی و راه های درمان ”

ویدیو ها