آموزش کسب و کار اینترنتی انلاین در ایران

فراحرف | کسب و کار آنلاین

سیکل قاعدگی و سندرم پیش از قاعدگی

مجموعه: تعداد بازدید: 168

قاعدگی

سیکل قاعدگی زمانی آغاز می گردد که استروژن به سطح مشخصی برسد. بسیاری از فاکتورهای زندگی مدرن قادرند این زمان را به جلو بیندازند این فاکتورها نظیر رژیم های غذائی حاوی استروژن فراوان  گوشت، تخم مرغ، لبنیات و … مصرف گوشت و انواع طیور (بدلیل افزایش شیر و فربه کردن و تولید بیشتر تخم مرغ به حیوانات انواع داروهای حاوی استروژن داده می شود که پس از ذبح مقادیری از این مواد در بدن حیوان باقی می ماند) و در معرض ترکیبات مشابه استروژن قرار گرفتن خود باعث افزایش سطح استروژن در بدن گشته و انتشار آنرا باعث می شود.

Menstrual- cycle

در نتیجه بالا رفتن استروژن در بدن زنان اثری بر هورمون دیگر زنان تحت عنوان پروژسترون وارد شده که اصطلاحاً تحت عنوان پدیده نفوذ یا غلبه استروژنی شناخته می شود. این وضعیت زمینه ساز بسیاری از مشکلات رایج در سلامتی زنان می باشد، بطوری که متخصصان بیماریهای زنان در اکثر حالات غیرطبیعی بیمارانشان از قبیل PMS، دمدمی مزاج، خونریزی زیاد، آندومتریوز، فیبروئید، کیستهای تخمدانی و بیماریهای فیبروسیتیک نیز افزایش ناگهانی استروژن را عامل اصلی می دانند.

اعتقاد به چنین فرضیه ای امروزه به چنان حدی از باور رسیده است که حتی دلیل اغلب مشکلات تولید مثلی در زنان غربی نیز نسبت بالای استروژن در بدن آنها عنوان می شود.


همچنین بخوانید : چگونه استرس بر سیستم ایمنی بدن اثر می گذارد؟


روند فعالیت سیکل ماهانه

سیکل قاعدگی را می توان از دو دیدگاه زیر مد نظر قرار داد:

۱-دیدگاه بالینی بصورت خونریزی دوره ای؛

۲-دیدگاه تئوریک ترنورواندوکرین پایه.

دانش لازم در مورد هر دو دیدگاه بالینی و پایه سیکل قاعدگی در دسترس است و در این بخش تلاش خواهد شد تا این دو دیدگاه در هماهنگی با یکدیگر مورد بحث قرار گیرند.

سیکل قاعدگی از دیدگاه بالینی

قاعدگی عبارت از خونریزی دوره ای رحمی است که اکثر زنان در سنین باروری آن را تجربه می کنند. قاعدگی طبیعی، ریزش دوره ای اندومتر ترشحی رحم است که در اثر کاهشی در تولید استرادیول و پروژسترون بعلت پسرفت جسم زرد، رخ می دهد.

پریود زنان ایرانی


همچنین بخوانید :  ۵ نکته برای داشتن پوست سالم


وضعیت زمانی سیکل قاعدگی

ارتباط قاعدگی با سیکل گردش ماه، تنها یک تصور رومانتیک است. برخلاف باور عامه مردم، سیکل قاعدگی در اغلب زنان همانند «گردش ساعت» تکرار نمی شود. متخصصین بیماریهای زنان برای بدست آوردن اطلاعاتی از حالت طبیعی قاعدگی، بطور معمول پرسشهائی را در مورد فاصله قاعدگی، نظم فواصل قاعدگی، مدت طول کشیدن خونریزی قاعدگی و حجم خونریزی، از بیمار بعمل می آورند.
طول مدت سیکل معمولاً در هر ماه به میزان ۲-۱ روز متغیر بود و تنها ۵۰ درصد زنان سیکلی در محدوده ۳۰-۲۶ روز داشتند که در تعریف فاصله به اصطلاح تیپیک ۲۸ روز می گنجید.

در اکثر زنان، قاعدگی برای اولین بار در سن ۱۳ سالگی (با محدوده طبیعی ۱۶-۸ سالگی) آغاز می شود و در سن ۵۲ سالگی (با محدوده طبیعی ۵۵-۴۵ سالگی) خاتمه می یابد.

در محدوده سنی ۲۰ تا ۴۰ سالگی، زنان بیشترین نظم را در سیکل های خود نشان می دهند و در سالهای بلافاصله بعد از منارک و قبل از یائسگی، تغییرپذیری این سیکل ها بیشتر است.

مقدار خونریزی قاعدگی

مدت طبیعی خونریزی قاعدگی از ۳ تا ۷ روز متغیر بوده و میزان کلی خون دفع شده معمولاً ۸۰ میلی لیتر یا کمتر است. این امر آشکار شده است که مقدار خون دفع شده در قاعدگی، از زنی به زن دیگر بطور واضح متغیر است، اما میزان خون دفع شده در هر زن از ماهی به ماه دیگر تقریباً در حدی ثابت قرار دارد
در صورتی که میزان خون تلف شده در قاعدگی افزون تر از ۸۰ میلی لیتر باشد، این حالت از ارتباطی خوب بالا کم خونی (سطح هموگلوبین کمتر از ۱۲ گرم) و مقادیر پائین آهن پلاسما برخوردار خواهد بود. چون تعیین کردن میزان خون تلف شده در قاعدگی از روی برآورد انجام شده توسط بیمار کاری دشوار است، کنترل کردن بیمار از نظر کم خونی یکی از راههای عملی برای کنترل میزان خون دفع شده در قاعدگی محسوب می شود.

خون ریزی


همچنین بخوانید : مبارزه با افسردگی و تغییر شرایط اطرافتان


اساس بیولوژیک سیکل قاعدگی

تا پیش از اوایل قرن بیستم، باور بر این بود که تخمک گذاری در انسان در هنگام خونریزی قاعدگی رخ می دهد. این عقیده به پیدایش روش ریتم برای کنترل بارداری منجر شد که البته نتوانست مدت زیادی دوام داشته باشد.

بدنبال این ، در سال ۱۹۳۲ ارتباطات متقابل بین غده هیپوفیز و گونادها به اثبات رسید و هورمونهای هیپوفیز و تخمدان جداسازی شدند. سپس مفهوم کلاسیک سیکل قاعدگی به عرصه ظهور رسید. رهائی هورمونها سبب ترشح فولیکولی استروژن و تکثیر اندومتری در نیمه اول سیکل قاعدگی می شود و بدنبال آن موج سریع ترشح LH رخ می دهد.

سیکل قاعدگی

در نتیجه، تخمک گذاری توأم با ترشح پروژسترون و استروژن به وقوع می پیوندد و این امر به پیدایش یک اندومتر ترشحی در نیمه دوم سیکل قاعدگی منجر می شود.

هماهنگ سازی سیکل قاعدگی

سیکل قاعدگی به واکنشی پیچیده بین مغز ، هیپوفیز، تخمدانها و اندومتر، بستگی دارد. بطور کلی،‌ ورودیهای سیستم از مسائل محیطی (تغذیه، استرس، هیجانات، نور، بو و صدا) منشأ می گیرند و از طریق سیستم عصبی مرکزی به هیپوتالاموس منتقل می شوند و در آنجا سیگنالهای عصبی به یک خروجی نوروپیتید تغییر شکل می یابند.

تخمدانها با گامتوژنز (تکامل یک اووسیت برای تخمک گذاری) و ترشح کردن استروئیدها، به این تحریک پاسخ می دهند. هورمونهای استروئیدی تخمدان که عبارت از استرادیول و پروژسترون هستند، پوشش اندومتر را برای آماده شدن در جهت بارداری تحریک می کنند و برای باقی ماندن گونادوتروپینها در سطح صحیح پیامهای فیدبک را هم به هیپوتالاموس و هم به هیپوفیز می فرستند. اگر بارداری رخ ندهد، اندومتر دچار ریزش شده و سیکل قاعدگی دوباره تکرار می شود.


مقاله مرتبط: آنچه باید درباره پریود، قاعدگی یا عادت ماهیانه دردناک بدانید


نظر شما !!!

نظر شما برای “ سیکل قاعدگی و سندرم پیش از قاعدگی ”

ویدیو ها