آموزش کسب و کار اینترنتی انلاین در ایران

فراحرف | کسب و کار آنلاین

عزت نفس؛ چیزی که از نداشتن آن رنج خواهید برد!

مجموعه: تعداد بازدید: 158

عزت نفسعزت نفس

عزت نفس؛ چیزی که از نداشتن آن رنج خواهید برد!

عزت نفس یا اعتماد به نفس پایین باعث افسردگی می‌شود؛ از توان بالقوه فرد کاسته می‌شود یا اینکه فرد در روابط خود دارای رفتار خشونت آمیز خواهد بود. از طرف دیگر بیش از حد به خود عشق ورزیدن و یا خود شیفتگی منتج به نادیده گرفتن حق دیگران و عدم یادگیری در هنگام شکست می‌باشد. (این نیز می تواند نشانه ای از نارسیسیسم بالینی باشد.) در این‌جا  ما در مورد چگونگی تعادل بین عزت نفس و احترام به شخصیت تان را برای شما می‌گوییم.

جان زمانی که به برای روان درمانی به یک روان پزشک مراجعه کرد ۲۵ ساله بود. سال گذشته او ” کار خسته کننده دفتری” خود را رها کرد و با پدر و مادرش نقل مکان کرد تا آنچه از زندگی می‌خواهد را کشف کند. او در حال حاضر یک کار نیمه وقت دارد، بازی های ویدئویی انجام می‌دهد و تعطیلات آخر هفته را با دوستانش می‌گذراند.

او در اولین جلسه به روان پزشک گفت:

«من فکر می کنم آنچه که من را در عقب نگه می دارد اعتماد به نفس من است.»


مقاله مرتبط: خجالت کشیدن ، نشانه های کم رویی و راه های درمان آن


به هر حال جان سعی کرد اعتماد به نفس خود را با تکرار چندین بار جملات مثبت در روز بهبود ببخشد؛ جملاتی مثل: من می خواهم موفقیت بزرگی داشته باشم و می توانم هر کاری را انجام دهم.

در واقع ما باید عزت نفس خود را تقویت کنیم. اگر ما بخواهیم در مورد خودمان احساس خوبی داشته باشیم، باید کارهایی را انجام دهیم که واقعا باعث افتخار، قدردانی، احترام، و یا توانمند شدن ما می شوند را انجام دهیم یا کارهایی را انجام می دهیم که باعث می شود ما احساس بهتری نسبت به اهدافمان داشته باشیم. جان هیچ کدام از این چیزها را انجام نداده بود.

۵ گام برای پرورش عزت نفس

عزت نفس

۱-اجتناب از تصدیق‌های مثبت عمومی

شما می توانید به خودتان بگویید که عالی هستید، اما اگر واقعا این را باور نکنید، ذهن شما تصدیق را رد می کند و در نتیجه شما را بدتر می کند. اعتقادات تنها زمانی کار می کنند که در محدوده باور پذیری قرار می گیرند و برای افرادی که دارای عزت نفس کم هستند، معمولا این کار را نمی کنند.

۲- قدرت اصیل و شایستگی را شناسایی کنید

برای شروع عزت نفس، باید بدانید که چه چیزی خوب است، چه کاری انجام می دهید، یا دیگران نسبت به کدام کار شما که انجام می‌دهید قدردانی می‌کنند. این می تواند یک کار کوچک باشد، اما یک گام کوچک در مسیر درست خواهد بود. اگر جان یک بازیکن بازی‌های ویدئویی بود، می‌توانست این ترفند را انجام دهد. اما او تا این حد خاص نبود. در نتیجه، ساعت‌هایی که او صرف بازی کرد، باعث نشد که عزت نفس او را تقویت کند.

۳-توانایی خودتان را نشان دهید

زمانی که موضوعی که شما در آن می‌توانید عزت نفس خودتان را بالا ببرید را پیدا کردید تلاش خود را بکنید. هنگامی که منطقه قدرت را شناسایی کرده اید، راه هایی برای نشان دادن آن پیدا کنید. اگر شما یک پرتاب کننده خوب هستید، به یک لیگ بولینگ بروید. اگر شما یک نویسنده خوب هستید، یک مقاله به یک وبلاگ ارسال کنید. اگر شما یک برنامه ریز خوب هستید، پیوند خانواده را سازماندهی کنید. در کارهایی که دیگران انجام می دهند، مشارکت کنید.

۴- یاد بگیرید که بازخورد مثبت را تحمل کنید

هنگامی که عزت نفس ما کم می‌شود ما نسبت به تعریف و تمجید مقاوم می‌شویم. (ببینید چرا بعضی از مردم نسبت به تعریف نفرت دارند). با مهربانی بر روی پذیرش تعاریف ساده  کار کنید. (گفتن یک جمله ساده از لطفتان متشکرم کافی است). به سختی ممکن است در اولین بار این کار را انجام دهید. این پذیرش از طرف دیگران برای کسانی که به دنبال تقویت عزت نفس خود هستند بسیار مهم است.

۵-خود را تایید کنید.

هنگامی که توانایی خود را نشان دادید، به خودتان اجازه دهید که در مورد آن احساس خوبی داشته باشید، با افتخار، راضی یا خوشحال باشید. خودتان را به طور خاص با پیام‌های مثبتی را که می توانید براساس نقاط قوت واقعی‌تان به خود اختصاص دهید را بیان کنید. (به عنوان مثال، من یک آشپز فوق العاده هستم). در این مورد مغرور نباشید و جملاتی را به کار ببرید که واقعا در آن توانا هستید. همان‌طور که چشم پوشی نسبت به مهارت‌ها و استعداد‌های واقعی خود به عنوان پایین بودن عزت نفس تلقی می‌گردد خودستایی بی مورد نیز عزت نفس کاذب ایجاد می‌کند.


همچنین بخوانید: افراد موفق دارای چه ویژگی هایی هستند؟


عزت نفس با امید واهی داشتن به وجود نمی‌آید؛ بلکه نیاز به درک صحیح از توانایی‌های خود، تجربه و بازخورد شایسته مناسب دارد.

 

منبع: psychologytoday

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “ اعتماد به نفس و تکنیک های آسان برای بالا بردن اعتماد به نفس ”

ویدیو ها