مجله اینترنتی فراحرف

جامع ترین پورتال خبری,سرگرمی,تفریحی,آموزشی

مهم ترین و موثر ترین عوامل پیشرفت تحصیلی

مجموعه: تعداد بازدید: 9

عوامل پیشرفت تحصیلی

کشف عوامل پیشرفت تحصیلی کار چندان ساده ای نیست. نتایج پژوهش ها بر روی همبستگی ها و روابط باید در عمل وهر کدام به دفعات متعدد سنجیده شود.
ترقی هر کشوری رابطه ی مستقیمی با پیشرفت علم و دانش و تکنولوژی آن کشور دارد. پیشرفت تحصیلی ضمن اینکه در توسعه و آبادانی یک کشور موثر است ، در سطوح بالا تر منجر به یافتن شغل، موفقیت و در نتیجه درآمد کافی می شود.

پیشرفت تحصیلی چیست؟

اگر آموخته های فرد متناسب با توان و استعداد هایش باشد و یا فاصله ای، بین توان بالقوه و توان بالفعل دانش آموز نباشد، می گوییم دانش آموز پیشرفت تحصیلی داشته است.

عوامل پیشرفت تحصیلی

مهم ترین عوامل پیشرفت تحصیلی کدامند؟

ضریب هوشی

از اولین عوامل موثر بر پیشرفت تحصیلی دانش آموزان می توان ضریب هوشی آن ها را در نظر گرفت. دانش آموزانی که دارای ضریب هوشی کمتر از ۷۰ هستند، طبیعتا در آموزش مشکل خواهند داشت. به همین خاطر نباید دانش آموز را با دیگری مقایسه کرد، بلکه باید کاری کرد که دانش آموز از استعداد های حاضر بهترین استفاده را ببرد.

نوع دوستان دانش آموز و ویژگی های آن ها

یکی از اصلی ترین عوامل پیشرفت تحصیلی، دوستان دانش آموز یا دانشجو هستند. داشتن دوستان صمیمی ، شاداب، سالم، باهوش و درس خوان زمینه ی مناسبی را برای علمی بودن و پرداختن به مسائل علمی را فراهم می کند.

وضعیت فرهنگی خانواده ها

در خانواده هایی که والدین از طریق رفتار و کلام به علم دانش آموز و معلم وی احترام می گذارند، موفقیت تحصیلی بیشتری دیده می شود. همچنین در خانواده هایی که با کتاب، روزنامه و مطالعه بیشتر، سرو کار دارند, علاقه ی کودک به مطالعه و درس خواندن بیشتر می شود.

آرامش عاطفی و روانی خانواده ها

از دیگر عوامل پیشرفت تحصیلی دانش آموزان، وجود امنیت در خانواده است. در خانواده هایی که فرزندان والدین را حامی خود می دانند و احساس امنیت می کنند پیشرفت تحصیلی وجود دارد.

آموزش های تقویتی

والدین باید این اصل را بدانند که همه ی دانش آموزان در یک زمان ثابت، به یک سطح از یادگیری نمی رسند، بلکه زمان لازم، برای هر فرد متفاوت است. گاهی لازم است درس برای دانش آموز تکرار شود، برای این منظور استفاده از کتاب های کمک درسی، معلم کمکی، سی دی های آموزشی، حضور در کلاس های جبرانی و … می تواند مفید باشد.

انجام تکالیف درسی در خانه

انجام دادن تکالیف در خانه باعث پایداری آموخته ها می شود. با این کار بین دانش آموز و مطالب درسی، ارتباط شناختی ایجاد می شود. داشتن نظم و انضباط در انجام کارها و آموزش ها، مغز را فعال تر می کند و زمینه را برای یادگیری بیشتر دانش آموز و پیشرفت او فراهم می کند.


مقاله ی مرتبط: کلید موفقیت در نظم و انضباط


 

آشنایی والدین با ویژگی های روانی و رفتاری فرزندان

در خانواده هایی که والدین به خوبی با ویژگی های روانی و شخصیتی فرزندانشان آشنایی دارند و آن ها را ارضاء می کنند و تشویق و پاداش دهی به موقع دارند، علاقمندی آن ها را برای یاد گیری بالا می برند و موجب پیشرفت تحصیلی فرزندشان می شوند.

رفتار معلم و نوع برخورد او در کلاس

از دیگر عوامل پیشرفت تحصیلی دانش آموزان رفتار و ارتباط معلم با دانش آموز است. تحقیقات حاکی از آن است که ۷۰% از دانش آموزان علت پیشرفت تحصیلی خود را همدلی معلم با خود می دانند. یک معلم مهربان و صمیمی حتی قادر است، خلع عاطفی و روانی دانش آموزانی را که مشکلات خانوادگی دارند را پر کند. تشویق زبانی و پاداش دادن معلم می تواند انرژی روانی فرد را فعال کند و دانش آموز را به سمت پیشرفت درسی سوق دهد.

برنامه ریزی های آموزشی

برنامه های آموزشی مدارس باید مناسب باشد. برنامه ی ساعات معلمان، برنامه ی درسی هفتگی و برنامه ی امتحانات باید مطلوب دانش آموزان باشد.
در برخی از مدارس به خاطر کم بود متخصص در رشته ی مربوطه از غیر متخصصین استفاده می شود و یا گاهی برای رفع، گیر برنامه و یا تکمیل ساعات یک دبیر از درس های غیر تخصصی استفاده می شود. این اوامر مسلما مانع رشد و پویایی دانش آموزان می شود.

شیوه تریس معلمان

در بسیاری از مدارس ایران هنوز از روش های سنتی تدریس مبتنی بر سخنرانی استفاده می شود و دانش آموزان در این گونه مدارس محکوم به نشستن و شنیدن هستند. بدون آنکه در فرایند یاد گیری نقشی داشته باشند و معلم فعال ترین عضو یاد گیری است. طبیعی است در چنین مواردی حجم یاد گیری بسیار اندک است.

تجربه ی معلم

معلمان باسابقه تمایل بیشتری برای پرورش مهارت های آموزشی و کلاس داری از خود نشان می دهند. این افراد میزان وقتی را که برای امور اداری کلاس صرف می شود را کاهش می دهند.

مهارت معلمین

معلم هایی که از نظر دانش آموزان پر توقع تر و سخت گیر تر هستند، معلم هایی که توانایی برقراری سریع نظم در کلاس را دارند، معلم هایی که کار خود را ارزیابی می کنند، معلم هایی که به دانش آموز کمک می کنند تا اهمیت مطلب را بیاموزد و توان تشخیص مطلب اصلی از مطلب فرعی را داشته باشد، در معلمی موفق تر از دیگر معلمانند و دانش آموزان این معلیمن از پیشرفت تحصیلی بالاتری برخور دارند.

 

نظر شما !!!

نظر شما برای “ مهم ترین و موثر ترین عوامل پیشرفت تحصیلی ”