مجله اینترنتی فراحرف

جامع ترین پورتال خبری,سرگرمی,تفریحی,آموزشی

رشد فردی و مراحل مختلف آن در راه رسیدن به مقصد موفقیت

مجموعه: تعداد بازدید: 48

رشد فردی برای رسیدن به مقصد موفقیت

مطمئنا تربیت و رشد فردی و شخصیتی هر انسان، در خانواده و محیطی که در آن زندگی میکند شکل میگیرد. پس از این رو میتوان گفت که، آینده ی هر شخص، ریشه در کودکی و تربیت آن دارد. رشد فردی مثل هر چیز دیگری اگر از روی آگاهی باشد سرعت و پیشرفت قابل ملاحظه‌ای پیدا خواهد کرد.سلستین چاو یکی از افرادیست که معتقد است هدف از زندگی، رشد فردی و هر روز بهتر شدن است و در این زمینه به خودش و دیگران کمک می‌کند. او بعد از سال‌ها به این نتیجه رسیده که این سفر برای رشد فردی هیچوقت به انتها نمی‌رسد. همیشه چیزی درمورد ما وجود دارد که می‌توانیم بهترش کنیم، یعنی هیچوقت به نقطه‌ای نمی‌رسیم که دیگر هیچ رشدی امکان پذیر نباشد.

تربیت و آموزش، چه نقشی در آینده ی هر شخص دارد؟  مراحل مختلف رشد و تکامل انسان با چه مشکلاتی روبرو میباشد؟

چگونه فرزندمان را به سمت موفقیت سوق دهیم؟

اینها سوالاتی هستند که در این مطلب مورد نقد و بررسی قرار میگیرند. پس در ادامه با ما همراه باشید:


مقاله مرتبط:  آرامش برای رسیدن به موفقیت فردی در اجتماع


نقش تربیت و آموزش در رشد فردی

مهم ترین نکات موفقیت در زندگی اشخاص، آن چیزی میباشد که در کودکی به آنها آموخته میشود که به آن مراحل رشد فـردی در کودکی گفته میشود و تا پایان عمر نیز این رشد ادامه پیدا خواهد کرد و به مرور تکامل میابد. برای نمونه اگر دقت کرده باشید بسیاری از اشخاص معروف، در واقع پیرو اهداف پدرانشان بوده اند. همینطور اشخاصی را میشناسید که فرزندان موفقی همچون خودشان دارند.

پس در واقع هر شخص، از همان بدو کودکی عوامل مهمی چون پشتکار، صمیمیت، تلاش و راه های موفقیت را از محیط اطرافشان می آموزد و در مسیر زندگی طبق آموزه های خود عمل میکند.

اگر بخواهیم شخصی را برای اثبات این قضیه نام ببریم. بی شک یکی از آشنا ترین نام ها، نام همایون شجریان میباشد. که وارث توانایی و صوت پدر خود یعنی محمدرضا شجریان میباشد. به وضوح میتوان آموزه ها استاد شجریان را در موسیقی های همایون شجریان نیز مشاهده کرد.

آموزش و اهمیت آن در رشد فردی


مقاله مرتبط:  تقویت ذهن برای رسیدن به موفقیت و پیروزی


مراحل توسعه ی فردی برای دستیابی به موفقیت

همان طور که در قبل توضیح دادیم، مهم ترین دوره ی آموزش هر شخص کودکی آن میباشد. پس از گذر این دوره، شخص پا به دنیای نوجوانی میگذارد. در این دوره با استفاده از آموزه هایی که در کودکی بر آن مسلط شده است. از درگیری ها، حواشی و مشکلات دوره ی نوجوانی دوری میکند.

در واقع میتوان دوره ی نوجوانی را چالشی مهم در زندگی هر شخص دانست. این به این معنا میباشد که، پایه ی ورودی به سنین جوانی در واقع در همین سنین نوجوانی شکل میگیرد.

پس از دوره ی نوجوانی، شخص به اصلی ترین بخش زندگی خود یعنی سنین جوانی میرسد. در این دوره، بسیاری از نقش های اساسی زندگی وی شکل میگیرند. شخص باید در این دوره، به عوامل مهمی همچون تحصیلات عالی، اشتغال و تشکیل خانواده فکر کند و برای آن اقدام کند.

موفقیت فرزندان


مقاله مرتبط:  نکات موفقیت چیست و چگونه آدم موفقی باشیم؟


در واقع این دوره، مهم ترین پایه های زندگی موفق هر شخص را میسازد. در این زمان، شخص باید با استفاده از تحصیلاتی که انجام داده است. شغل متناسب با خود را پیدا کرده و برای موفقیت در آن تلاش کند. پس از پیدا کردن شغل، باید به زندگی خود سرو سامان ببخشد تا که امکان زندگی مشترک را فراهم کند.

اگر که شخص بتواند این دوره از زندگی را با تحصیلات موفق و شغل خوبی پشت سر بگذارد. میتواند زندگی خوبی را شروع کند.

میتوان گفت که اگر شخصی این اصول را با صحت و درستی انجام دهد و در شیوه ی زندگی خود پایدار باشد. میتواند صاحب زندگی خوبی در دیگر مراحل زندگی خود نیز باشد.

چگونه فرزندانمان را به سمت موفقیت سوق دهیم؟

همین که اصول صحیح زندگی را به آنان آموزش داده و آن ها را با تربیت صحیحی وارد اجتماع کنید و در زندگی و دوره های مختلف زندگی آن ها، به همراهی و راهنمایی ایشان بپردازید. میتوان گفت که فرزند صالح و موفقی را تربیت میکنید.

چه بالغ باشید و چه کودک افراد موفق دست های خود را کثیف می کنند. برای تقویت رشد فردی , بچه ها باید بیاموزند که با انجام درست کار پاداشی درونی دریافت می کنند. والدین نباید مسیر انجام کارها را برای بچه ها آسان کنند و در عوض بگذارند خود بچه از عهده کار برآید. یک روش آزمایش شده این است که به بچه ها کارهای خانه را محول کنیم. محققین دریافته اند که شرکت در کارهای خانه در سنین نخستین به شدت در موفقیت شخصی و آکادمیک طی چند سال آینده موثر است.

به فرزندانتان مشکلات و سد های پیش روی مسیر موفقیت شان را بیاموزید و به آنها روش کنار آمدن و مقابله با مشکلات را نشان دهید.

لازم به ذکر است که موفقیت، تنها در شغل و کسب درآمد بالا نمی باشد. بلکه باید دانست که همین که فرزند شما بتواند تمام این دوره های زندگی را با صحت و درستی پشت سر بگذارد و در آینده، صاحب شغلی مناسب بشود و در تشکیل زندگی مشترک پیروز و موفق باشد. میتوان گفت که اینها نشانه های موفقیت وی در زنگی و رشد فردی می باشد.


مقاله مرتبط:  مطالعه و روابط آن با موفقیت


نظر شما !!!

نظر شما برای “ رشد فردی و مراحل مختلف آن در راه رسیدن به مقصد موفقیت ”