آموزش کسب و کار اینترنتی انلاین در ایران

فراحرف | کسب و کار آنلاین

مطالعه به روش پومودورو

مجموعه: تعداد بازدید: 338

اگر شما یک کارمند یا محصل و یا هر شخص دیگری با مشغله زیاد هستید قطعاً نیاز دارید تا ذهن خود را بر روی کارتان متمرکز کنید تا از کاری که انجام می‌دهید نتیجه بگیرید. در ادامه می‌خواهیم شما را با تکنیکی تحت عنوان پومودورو آشنا کنیم و مطالعه به روش پومودورو را به شما بیاموزیم.

تکنیک پومودورو چیست

ویکی پدیا در مورد تکنیک پومودورو می‌گوید” این فن یک روش برای مدیریت زمان است. اختراع کننده این روش شخصی به نام فرانچسکو چیریلو است.” اسم این روش از یک سس گوجه فرنگی ایتالیایی گرفته شده است. بر اساس این روش بهترین فاصله زمانی برای کارکردن (هر کاری) ۲۵ دقیقه است. این ۲۵ دقیقه‌ها یک پومودورو نامیده می‌شود. شاید برایتان جالب باشد که این ۲۵ دقیقه نیز زمانی است که برای آماده شدن سس پومودورو صرف می‌شود. بعد از این ۲۵ دقیقه فرد باید ۳ تا ۵ دقیقه استراحت کند. بعد از هر چهار پومودورو، یک استراحت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه هم برای این روش تعریف شده است.

تاریخچه پومودورو

همان‌طور که گفته شد این تکنیک به دست چیریلو کشف و ابداع گردید. این فرد یک نوآور در زمینه بهبود فرآیند است. این تکنیک در اواخر دهه ۱۹۸۰ اختراع گردید. ایده اصلی این روش از آنجا مطرح گردید استراحت‌های مکرر ذهن را ورزیده‌تر می‌کند.

مراحل مطالعه به روش پومودورو

در تکنیک مطالعه به روش پومودورو و یا هر کار دیگری ۶ مرحله وجود دارد.

۱_انتخاب کاری که می‌خواهیم انجام دهید (مطالعه کتاب و انتخاب کتاب)

۲_ تنظیم ۲۵ دقیقه زمان‌سنج

۳_به مطالعه یا هر کار دیگری که می‌خواهید بپردازید.

نکته: ممکن است در زمان کار یا مطالعه فکرهای گوناگون به سراغتان بیاید و دچار حواس‌پرتی شوید. به شما پیشنهاد می‌گردد که همه این موارد را یادداشت کنید تا بعداً به آن بپردازید.

۴_وقتی که صدای زنگ زمان‌سنج را شنیدید دست از کار بکشید و علامت تیک را در کاغذی بزنید

۵_ اگر کمتر از چهار تیک را در کاغذ خود داشتید یک استراحت کوتاه ۳ تا ۵ دقیقه‌ای داشته باشید؛ و سپس به کار موردنظر خود برگردید.

۶_ تنها زمانی می‌توانید یک استراحت طولانی برای مثال ۱۵ تا ۳۰ دقیقه داشته باشید که تعداد این تیک‌ها به چهار تا رسیده باشد. پس از صرف این زمان به جایگاه نخست بازگردید.

ابزارهای لازم برای مطالعه به روش پومودورو

برای این کار نیاز به ابزار خاصی نیست. فقط یک تایمر و یک کاغذ و قلم همین! البته امروزه شکل سنتی این تایمرها و قلم و کاغذها به شکل برنامه‌های موبایل درآمده است و گویا کار را راحت‌تر نموده است.

جمع‌بندی مطالعه به روش پومودورو

مطالعه به روش پومودورو قطعاً بسیار جالب و لذت‌بخش است چرا که در فواصل استراحت‌هایی که به مغز و ذهن خود می‌دهید آن را ورزید کرده و برای تکه زمانی بعدی آماده می‌سازید. نکته‌ای که وجود دارد این است که روز خود را باید به بخش‌های کوچک تقسیم نموده و هرکدام را در این تکنیک به ۲۵ دقیقه تقسیم نمایید. حتی لازم است برای موفقیت بیشتر برای این زمان کوتاه هم هدفی مشخص نمایید. در نهایت هم بعد از زدن ۴ تیک یک جایزه بزرگ به خود و ذهنتان بدهید و ۳۰ دقیقه استراحت نمایید.

 

منابع: متمم

ویکی پدیا

 

 

 

 

نظر شما !!!

نظر شما برای “ مطالعه به روش پومودورو ”

ویدیو ها