آموزش کسب و کار اینترنتی انلاین

فراحرف | کسب و کار آنلاین

نه گفتن در زندگی را بیاموزید

مجموعه: تعداد بازدید: 245

مهارت نه گفتن را یاد بگیرید.

در کنار تمام مهارت های مثبتی که یاد دارید، یاد گیری مهارت نه گفتن نیز واجب است. اگر عادت دارید همیشه پاسخ مثبت بدهید، برای شما نه گفتن، ممکن است بسیار دشوار باشد. اما یادگیری این مهارت بخش مهمی از مدیریت و کاهش استرس و آسان کردن زندگی است.
شاید در ظاهر اینکه، همیشه به همه پاسخ مثبت بدهید راحت تر است، اما به چه قیمتی؟ آیا تا به حال به این موضوع فکر کرده اید که شاید نه گفتن یا پاسخ منفی گزینه ی بهتری برای رهایی از استرس باشد.
اگر احساس می کنید ظرفیت تان پر شده و تلاش می کنید کارهای زیادی را در زمان کوتاه انجام دهید، وقت آن رسیده مهارت نه گفتن را یاد بگیرید.

نه گفتن

چرا باید مهارت پاسخ منفی را بیاموزیم؟

اگر همیشه جوابتان به در خواست های دیگران مثبت باشد بعید است که از تعداد آن ها کاسته شود و شما نمی توانید زمان خاصی را در روز به خود و کارهای خود اختصاص دهید. در این صورت زندگی شما پر از استرس و تنش است. گفتن نه کار چندان راحتی نیست اما تنها راه کاهش استرس است.
به خاطر داشته باشید، سنگینی بار مسئولیت امری فردی است. اگر همکار شما مسئولیت های زیادی را به عهده می گیرد و به نظر می رسد با این کار مشکلی ندارد، به این معنا نیست که این امر در مورد شما هم صادق است. تنها شما هستید که تشخیص می دهید چقدر مسئولیت برایتان کافی است و نباید بیشتر از آن را قبول کنید.

 

برای اینکه نه گفتن برایتان آسان شود، به نکات زیر توجه کنید:

۱-  نه گفتن به شما این اجازه را می دهد که کارهای جدیدی را امتحان کنید. این که، مدت ها کاری را انجام داده اید دلیلی نمی شود تا آخر عمر آن را ادمه دهید.

۲-  نه گفتن به معنی خود خواهی نیست.و قتی وظیفه ی جدیدی را قبول نمی کنید به این معنی است که مسئولیت هایی که در حال حاضر به عهده دارید برایتان اهمیت دارند و نمی خواهید در انجام آن ها کوتاهی رخ دهد.

۳-  همیشه هم دادن پاسخ مثبت به در خواست های دیگران خوب نیست. زیرا وقتی بیش از حد مسئولیت را به گردن می گیرید، علاوه بر اینکه تحت استرس شدیدی قرار می گیرید، احتمال خسته شدن و از پا در آمدنتان بیشتر می شود.

۴-  وقتی شما به درخواستی نه می گویید راه را بر روی فرد باز می گذارید تا خود دست به کار شود. ممکن است در ابتدا نتواند مانند شما عمل کند اما ایرادی ندارد، در نهایت راه خود را پیدا می کند.

 

نه گفتن

چه زمان هایی باید نه بگوییم؟

گاهی اوقات تصمیم در مورد اینکه باید نه بگویید یا جواب مثبت بدهید، کمی سخت می شود. در این زمان براساس راهبرد های زیر می توانید بهترین تصمیم را بگیرید:

 

بر اساس اولویت ها بر کارهای خود تمرکز کنید.

وظایف و اولویت های خود را پیش از آن که مسئولیت جدیدی را بپذیرید بررسی کنید، از خود بپرسید آیا این مسئولیت جدید برایتان مهم است. اگر کاری برایتان مهم است آن را قبول کنید، در غیر این صورت از قبول کردن آن اجتناب کنید.

احساس گناه را کنار بگذارید.

اگر ترجیح می دهید تقاضایی را رد کنید، به خاطر احساس گناه یا ادای دین قبول نکنید. زیرا این کار باعث ایجاد استرس و ناخشنودی بیشتر برای شما می شود.

میزان استرس بعد از پاسخ مثبت را بسنجید.

آیا کاری را که می خواهید قبول کنید تعهد کوتاه مدت است یا بلند مدت؟ اگر پذیرفتن کاری برایتان ماه ها استرس به همراه دارد، از پذیرفتن آن اجتناب کنید.

قبل از تصمیم گرفتن فکر کنید.

اگر کسی از شما در خواست کمک کرده یا دوستی از شما تقاضا کرده با او به میهمانی یا مراسمی بروید، قبل از اینکه به او جوابی بدهید، فرصت بخواهید و کمی به آن فکر کنید و بسنجید که آیا پیشنهاد یا در خواست او با برنامه ی شما سازگار است یا نه. اگر نمی تواند مدت زیادی منتظر پاسخ شما باشد، حداقل زمان کوتاهی به این مسئله فکر کنید و سپس جواب دهید.

 

نه بگوییم

چگونه نه بگوییم؟

نه! به همین سادگی نه بگویید تا مجبور نباشید، وظایفی را که رغبتی برای انجام آن ها ندارید، قبول کنید. ممکن است برخی اوقات دادن جواب منفی به این سادگی ها نباشد، در این جا توصیه هایی عنوان می شود که هنگام نه گفتن باید به خاطر داشته باشید.

نه بگویید

بدون ترس از واژه ی نه استفاده کنید. مراقب استفاده از عبارت های جایگزینی که در بردارنده ی مفهوم تردید هستند، مانند؛ ” فکر نکنم بتوانم ” ” مطمئن نیستم ” و … باشید، زیرا ممکن است برداشت شنونده این باشد که بعدا ممکن است نظرتان مثبت شود.

صادق باشید

برای نپذیرفتن مستولیت، لازم به دلیل تراشی نیست. گفتن واقعیت همیشه بهترین راه برای گفتن نه است.

پاسختان را طولانی نکنید

اگر دلیل خاصی برای قبول نکردن درخواست دارید آن را بیان کنید، اما زیاد طول ندهید. از توجیه کردن یا توضیح دادن زیاد اجتناب کنید.

محترمانه برخورد کنید

معمولا فرد درخواست کننده دلایل زیادی برای اینکه شما درخواستش را قبول کنید، دارد. بنابراین محترمانه پاسخ منفی بدهید و با تایید و تعریف تلاش فرد، احترام خود را نسبت به خواسته ی او نشان دهید.

خود را برای تکرار درخواست آماده کنید

ممکن است درخواست مورد نظر تا چند بار دیگر از شما تقاضا شود، پس لازم است چندین بار پاسخ منفی خود را اعلام کنید، تا دیگران آن رابپذیرند. در این زمان فقط با حفظ آرامش همان پاسخ قبلی را ( همراه با دلیل اولیه یا بدون آن ) تکرار کنید.


حتما بخوانید: روش ها و ترفند های مفید برای کاهش استرس


 

نظر شما !!!

نظر شما برای “ نه گفتن در زندگی را بیاموزید ”