مجله اینترنتی فراحرف

جامع ترین پورتال خبری,سرگرمی,تفریحی,آموزشی

هدف ها و اهمیت انتخاب صحیح آنها در زندگی

مجموعه: تعداد بازدید: 46

در زندگی کوتاه مدت و پر فراز و نشیب هر انسان، تنها یک چیز به آن ارزش و انگیزه میدهد که آن هدف وی میباشد. هر انسان در طی عمرش صاحب رویا های زیادی میباشد. بسیاری از مردم آرزو های خود را، تنها یک رویا تلقی میکنند و به خود تلقین میکنند که رسیدن به رویا ها غیر ممکن است.

اما در این میان اشخاص زیادی هستند که به رویا های خود ارزش میدهند. هنگامی که به آرزو های خود ارزش داده و قصد رسیدن به آن را در سر بپرورید و برای رسیدن به آن تلاش کنید. آرزوی شما، تبدیل به هدف شما میشود. هدف ها همواره به پیروزی یا موفقیت ختم شوند.

پیروزی در اهداف ، موضوع مورد بررسی ما در این مطلب میباشد. پس در ادامه با ما همراه باشید.

سفر رسیدن به اهداف و موفقیت را شروع کنید


مقاله مرتبط: اهداف و اهمیت انتخاب صحیح آنها در زندگی


انواع هدف

اهداف به دو گروه اصلی تقسیم میشوند. که هر کدام به دو زیرشاخه مرتبط هستند.

گروه اول: اهمیت اهداف

دسته ی اول اهداف اصلی میباشند. این اهداف شامل هدف های مهم زندگی « تحصیلات عالی، پیدا کردن شغل، انتخاب همسر، فرزند آوری و..» میباشند. این اهداف، پایه های اصلی زندگی هستند. به گونه ای که هر شخص باید برای ادامه ی حیات و زندگی سالم، این اهداف را وارد زندگی خود کرده و به سوی آنها جرکت کند.

دسته ی دوم اهداف فرعی میباشند. این اهداف شامل هدف های ساده ی زندگی «خرید مسکن، خرید ماشین، پیروزی در آزمون و..» میباشند. این اهداف به زندگی آرامش و شادی میبخشند.

نمیتوان گفت که در هر زندگی تنها اهداف اصلی قابل توجه و شامل اهمیت هستند. چرا که وجود هر دو نوع این اهداف، یک زندگی کامل و با نشاط را به ارمغان می آورند.

اهداف و اهمیت انتخاب صحیح انها در زندگی

گروه دوم: زمان اهداف

الف) هدف های کوتاه مدت میباشند. همان طور که از اسم این اهداف معلوم است. این هدف ها اهدافی هستند که در گذر زمان کمتری به دست می آیند و در زندگی هر شخص برای مدت محدودی وجود و حیات دارند مانند: خرید لوازم، مطالعه ی یک کتاب، انجام یک پروژه

ب) هدف های بلند مدت میباشند. که همانگونه که میدانید، اهدافی که دارای عمر بیشتری میباشند و در گذر زمان طولانی تر به دست می آیند را اهداف بلند مدت میگویند. این اهداف، با تلاش و زحمت بیشتری به دست آمده و ارزش های معنوی بالایی دارند. میتوان از نمونه این اهداف، تشکیل خانواده را نام برد.

زمان رسیدن به هدف یکی از شاخه های موفقیت


مقاله مرتبط: چه چیز هایی را در مسیر موفقیت از دست دادیم


مسیر رسیدن به اهداف

گاهی رسیدن به برخی اهداف، نیاز به تلاش و رنج زیادی دارد. ممکن است مسیر این اهداف، شامل موانع و دوراهی های زیادی باشد. دوراهی هایی که ممکن است، تمام زحمات را بی اثر کرده و نتیجه را به شکست منتهی کند.

برای شفاف سازی بهتر این قضیه میتوان از مثال ساده ی کنکور استفاده کرد:

هنگامی که یک شخص میخواهد برای کنکور سراسری آماده شود و در آن موفق شود. زحمات بسیار زیادی میکشد. این شخص هنگامی که به جلسه ی آزمون وارد میشود و به پاسخ دادن به سوالات مشغول میشود. ممکن است در صحت پاسخش به یک سوال شک کرده و بین دو گزینه سردرگم شود. این شخص ممکن است با انتخاب گزینه ی صحیح، رتبه ی نهایی اش را به تعداد زیادی کاهش دهد. اما اگر پاسخ اشتباه را انتخاب کند ممکن است دانشگاه دلخواهش را از دست بدهد.

این نمونه از ساده ترین نمونه های دوراهی های زندگی میباشد. دوراهی بین موفقیت و شکست. دوراهی های هر هدفی در واقع همانند همین مثال کنکور میباشد. اما تنها ظاهر و نتایجش متفاوت است.

مسیر رسیدن به هدف گاهی بسیار طولانیست


مقاله مرتبط: اهداف زندگی شما چیست؟


اهمیت انتخاب اهداف صحیح در زندگی

انتخاب هدف، در واقع به زندگی جهت و مسیر میدهد. شخصی که اهداف بزرگتری را انتخاب کند و با تمام قوا و تلاش به سمت آن حرکت کند. مسلما با شخصی که زندگی ساده و متوسط را هدف قرار میدهد تفاوت دارد.

انتخاب اهداف میتواند شخصیت هر انسان را تعیین کند. شخصی که تصمیم میگیرد حفظ احترام دیگران را بیاموزد و برای آن تمرین کند. در واقع آن را هدف خود قرار داده و با هر قدم به سوی آن شخصیت خود را تغییر میدهد.

کار؟ زندگی خوب؟ یا زندگی متعادل؟

سخن آخر

هر انسان در طی زندگی، پیوسته در حال انتخاب و حرکت به سوی اهداف میباشد. اما چیزی که هیچگاه نباید فراموش کرد. این است که مسیر موفقیت هیچگاه، صاف و هموار نبوده است و مسیر موفقیت مسیری میباشد که کمتر کسانی به سوی آن حرکت میکنند. چرا که این مسیر، سخت بوده و روحیه ی اکثر انسان ها روحیه ی راحت طلبی میباشد.

با این توضیحات، انتظار شکست را داشته باشید اما هیچگاه از تلاش دست برندارید. چرا که زمانی که دست از تلاش بردارید. خود را تسلیم سرنوشت میکنید که به هر سمت و سویی که میخواهد شما را حرکت دهد.

فراموش نکنید که اهداف شما، حال و آینده ی شما را شکل میدهند.


حتما بخوانید:  رشد فردی و مراحل مختلف آن در راه رسیدن به مقصد موفقیت


نظر شما !!!

نظر شما برای “ هدف ها و اهمیت انتخاب صحیح آنها در زندگی ”