آموزش کسب و کار اینترنتی انلاین در ایران

فراحرف | کسب و کار آنلاین

آموزش ساخت وبلاگ و مزایای وبلاگ نویسی

مجموعه: تعداد بازدید: 254

وبلاگ و مزایای وبلاگ نویسی

وبلاگ نویسی چیست؟ آیا وبلاگ نویسی در حال حاظر راه حلی برای برقراری ارتباط و نشر دانش خواهد بود؟

وبلاگ نویسی

 

در دنیای امروزی که همیشه از آن به عنوان عصر ارتباطات یاد می شود ، همه افراد به دنبال برقراری ارتباط با یکدیگر هستند. ارتباطات در حال حاظر دامنه وسیعی پیدا کرده و تکنولوژی و ابزار استفاده آن بسیار بروز و پیچیده شده است.

اینترنت در ارائه خدمات و برقراری ارتباطات در عصر کنونی، ابزارهای مختلف و امکانات متفاوتی را در اختیار کاربران علاقه مند قرار می دهد . یکی از این ابزارها را می توان از سرویس هایی برای برقراری ارتباط با مخاطبین نام برد.

 

وبلاگ‌ یکی از سرویس ها یا ابزار اینترنت جهت برقراری ارتباط با بازدیدکنندگان یا همان مخاطبین می باشد. وبلاگ‌ها به دلیل سهولت ساخت و استفاده ، رایگان بودن و همچنین زبان ساده‌ای که دارند مورد استفاده همه سنین و اقشار جامعه قرار خواهد گرفت.

  در ابتدای آغاز وبلاگ نویسـی ، عمدتا از این سرویس رایگان برای نوشتن خاطرات و اتفاق های روزمره استفاده شده است و با گذشت زمان در زمینه آموزش ، اخبار و …  نیز مورد استفاده علاقمندان و مخاطبین قرار گرفت. اما از بین این همه وبلاگ  میتوان گفت بخش عمده ای از آنها شخصی و مربوط به داستان های زندگی اشخاص است.

 

‏در حال حاظر از آنجایی که وبلاگ در اینترنت نشر می یابد می توان از آن به عنوان یک  نشریه اینترنتی شخصی هم نام برد و حتی گاهی ‏میتوان پا را فراتر از این مرزها قرار داد و وبلاگ را یک رسانه اینترنتی معرفی کرد.‏

از آنجا که سرویس های وبلاگدهی بسیاری از امکانات شان را بصورت رایگان در اختیار کاربران قرار می دهند شما هیچ گونه دغدغه ای برای پرداخت هزینه استفاده از این خدمات را نخواهید داشت به جزء امکانات اضافه ای که بعضی از سرویس های وبلاگدهی با قیمت بسیار پایین عرضه میکنند و همچنین هزینه ای که برای اتصال به اینترنت میپردازید .البته باید به این مورد اشاره کرد که سرویس های وبلاگ دهی برای تامین هزینه های خود اقدام به درج آگهی در وبلاگ شما خواهند کرد.

 

اولین مرحله وبلاگ نویسی

 

اولین مرحله برای شروع هر کاری همیشه یک ایده بکر و موضوع جدید می باشد. ، برای وبلاگ نویسی بلافاصله بعد از ایده پردازی ‏نیاز به انتخاب یک اسم  برای وبلاگ داریم .‏ انتخاب اسم  وبلاگ که مرتبط با ایده و موضوع وبلاگ ما باشد یکی از مراحل بسیار مهم شروع کار وبلاگ نویسی است.

نام مناسب برای یک وبلاگ میبایست کوتاه و بدون کاراکتر های اضافی نظیر علامت منها – ، اعداد و غیره باشد. ‏در انتخاب سرویس دهنده نیز باید بسیار دقت کنید و از سرویس های وبلاگدهی معتبر استفاده نمایید تا در آینده با قطعی سرویس زحمات شما از بین نرود. بلاگفا ، پرشین بلاگ ، میهن بلاگ ، بلاگ اسکای رزبلاگ و رزسایت میتوانند گزینه های مناسب تری نسبت به سایر سرویس دهنده های وب باشند.

 


مقاله مرتبط : چگونه تولید محتوا کنیم؟


خوب همه می دانیم که برای داشتن یک وبلاگ موفق و پر بیننده باید محتوای ناب و بکری که موضوع آن بسیار عامه پسند و پرمخاطب باشد تولید کرد. همچنین بروز رسانی منظم در فواصل زمانی معین بسیار مهم می باشد.

مزایا و معایب وبلاگ نویسی چیست؟

آیا وبلاگ نویسی مفید است یا کاری بیهوده و هزینه بر است؟

اما چگونه ‌می‌توانیم محتوای یونیک و دسته اول تهیه کنیم و وبلاگی جذاب برای مخاطبین خود ارائه دهیم؟

در ادامه سعی خواهیم کرد به سوالات بالا به اختصار  پاسخ پاسخ دهیم.

عکس وبلاگ نویسی

مهمترین مزایای وبلاگ نویسی

 

۱- وبلاگ نویسی باعث رشد و پیشرفت ما در نویسندگی و انتشار محتوا می‌شود.

وبلاگ  شاید همان رسانه ی اینترنتی باشد که ما برای نوشتن به دنبالش هستیم.‏ فضایی که می توانیم نوشته های خود را در آن منتشر کنیم و مخاطبان خود را بیابیم و با آنها در ارتباط باشیم. نویسندگی یکی از مهارت‌هایی است که بسیار مفید و کاربردی می‌باشد و در زندگی کاری و شخصی می‌تواند به میزان ‏قابل ‏توجهی مؤثر واقع گردد.‏ وقتی افکار و ایده های مان در رسانه ای همانند اینترنت ثبت شود، اعتبار پیدا میکند. هنگامی که در وبلاگ خود می نویسیم، در حقیقت در حال ثبت کردن افکار ‏و عقاید خود هستیم. لذت خوانده شدن نوشته هایمان توسط دیگران، ذهنی پویا تر را به همراه می آورد و انگیزه ای برای تولید محتوای جدید و منحصر به فرد می شود تا آن را در وبلاگ مان منتشر کنیم. وبلاگ نویسی بدون پرداخت هزینه و به سهولت باعث رشد و پیشرفت ما در تولید محتوا و نویسندگی خواهد شد.

نویسندگی وبلاگ

۲- موهبت داستان پردازی و داستان نویسی با وبلاگ نویسی

 اولین مرحله که می توان به عنوان یک راه حل برای شروع هر کاری بعد از ایده پردازی و انتخاب موضوع در نظر گرفت تمرین و پشتکار است. در این حین نظرات مخاطبان شما نیز کمک شایانی به شما خواهند کرد. وقتی توانستید خود را به نویسندگی و تولید محتوای وبلاگ عادت دهید، دیگر زمان آن رسیده که به ویژگی ذاتی انسان، یعنی داستان پردازی و داستان نویسی روی بیاورید.

‏ می توان گفت داستان نویسی، یکی از زیرمجموعه های نویسندگی یا حتی جزئی ذاتی از نویسندگی محسوب می شود. در تعریف ما از داستان نویسی تنها بیان تفکرات، تجربیات، کارها و نتایج در قالبی به ‏یاد ماندنی و جذاب، نمود پیدا  میکند.

ذهن ما استاد رویاها و داستان پردازی ها است. هر روز ده ها داستان از حرف‌هایی که در اطرافمان می‌شنویم و چیزهایی می‌بینیم را سر هم می‌کند. نویسندگان حرفه‌ای از تأثیر شگفت‌انگیز قصه‌ها بر ذهن مخاطب خبر دارند. آن‌ها از این ابزار به عنوان کوتاه هترین راه برای ورود به ذهن و قلب مخاطب استفاده می کنند.

وبلاگ نویسان خوب داستان نویسان خوبی هستند. در واقع اگر تا به حال مطلبی از یک وبلاگ خوانده باشید که شما را به هیجان آورده باشد، احتمالا به ‏خاطر داستان خوب آن بوده است.‏ نویسنده داستان را تعریف می‌کند اما خواننده خودش را در قصه جستجو می‌کند. روایتگر داستان نویسنده است اما خواننده ناخودآگاه ترجیح می‌دهد نقشی از خودش در دل داستان پیدا کند.

 در کل یک نویسنده باید این مهم را بداند که داستان‌گویی نوعی هنر نویسندگی است. هنر ارتباط با مخاطب از طریق شخصیت‌پردازی برای خود و نوشته‌هایش می باشد.

 


مقاله مرتبط :  کسب درآمد از راه مترجمی و نویسندگی


داستان نویسی و وبلاگ نویسی

۳-  توسعه فردی ، فکری، ارتباطی و تجاری با وبلاگ نویسی

در وبلاگ نویسی فرقی نمی کند که برای تجارت آنلاین یا حتی برای خودتان محتوا تولید کنید. در هر زمینه ای که وبلاگ نویسی میکنید، برای هرچه بهتر شدن مطالب شما ، باید مطالعه کنید. وبلاگ ‏نویسیِ مداوم به شما یاد خواهد داد که چگونه تحقیق و پژوهش کنید. چگونه موضوعات و مطالب مختلف رو مطالعه کنید، ایده ها و مطالب مهم را از مقالات مختلف جستجو و گرداوری نمایید و تمامی آنها را به صورت مکتوب در بیاورید و منتشر نمایید. با گذشت زمان شما یاد خواهید گرفت که باید به صورت مداوم درحال جمع آوری مطالب جدید و ایده های نو برای ‏مقالات بعدی وبلاگتان باشید.

برای بهتر شدن و بهتر نوشتن در زمینه علائق شخصی یا ‏حوزه کاری خود ، چیزهایی جدید یاد خواهید گرفت و نه تنها در حوزه کاری، بلکه در مباحث دیگر هم رشد خواید کرد. ‏وبلاگ نویسی نه تنها برای توسعه فردی و اجتماعی شما مفید می باشد بلکه در حوزه ی تجاری و حرفه‌ای شما نیز سودمند است.

توسعه فردی شامل تمامی فرآیندهایی خواهد بود که به صورت اکتسابی می آموزید و در طی این فرایندها میتوانید توانایی ها و قابلیت‌ های فردی خود را بهبود و یا افزایش دهید. همچنین خواهید آموخت، این قابلیت‌ ها در زندگی چه کاربردی خواهند داشت.

همانطور که عنوان شد ، مهارت های فردی ذاتی نیستند به همین خاطر به صورت اکتسابی می توان آنها را فراگرفت و گسترده تر کرد. یادگیری مهارت های مختلف در هر حوزه ای نه تنها در زندگی شخصی شما کمک بزرگی می کند بلکه در مسیر شغلی نیز فرد موفقی خواهید بود. افراد در تمام مراحل زندگی و حتی کسب و کار خود با این مهارت ها در ارتباط اند و تجربه شما به تدریج  در بکارگیری مهارت ها بالاتر می خواهد رفت.

با وبلاگ نویسی شما میتوانید مهارتهای فردی ، فکری، ارتباطی و کسب و کار خود را در قالب کلمات به اشتراک بگذارید.

توسعه قردی با وبلاگ نویسی

۴- ایجاد کمپین مخاطبین و دنبال کننده ها برای ارتباط شخصی یا تجاری

هر محتوایی در وبلاگ برای عده ای از مخاطبین هدف ، تولید می شود و با گذشت زمان مخاطبین و دنبال کننده های شما بیشتر خواهد شد.

بعد از مدتی شما قادر خواهید بود تا گروهی از مخاطبین و طرفداران ‏وفادار خود را گردآوری کنید. مخاطبین شما ابتدا از طریق وبلاگ تان با شما ارتباط برقرار خواهند کرد و سپس ممکن است با یکدیگر نیز آشنا شوند و به تدریج کمپین شما شکل خواهد گرفت. چه چیزی برای یک نویسنده و ‏یک کسب و کار میتواند با ارزش تر از گروه  مخاطبین و طرفداران وفادار و بالقوه باشد؟ همین طرفداران شما هستند که شما را برند خواهند کرد و اسم شما و کسب و کارتان را بر سر زبان ها خواهند انداخت.

با ادامه مستمر وبلاگ نویسی و تلاش برای تبلیغ و ترویج مطالب وبلاگ تان، روابط ‏تجاری و دوستانه شما به شدت افزایش میابد و همین امر باعث بوجود آمدن فرصت‌های تازه و یادگیری چیزهای جدید میشود. شما در طول زمان یاد ‏خواهید گرفت چگونه باید روابط بهتر و موثرتری داشته باشید.

مخاطبین وبلاگ


مقاله مرتبط : کسب و کار اینترنتی یکی از بهترین راه های کسب درآمد


۵وبلاگ نویسی و کسب درآمد

دلایل بالا برای شروع وبلاگ نویسی کافی و هیجان انگیز بودند! کسب درآمد را هم میتوانیم به این لیست اضافه کنیم. با داشتن یک وبلاگ ‏پر بازدید میتوانید با راه های مختلفی کسب درآمد کنید. چه از طریق تبلیغات، ارائه خدمات، فروش واسطه ای و کالا و ….‏

مهم نیست که شما یک وبلاگ تجاری دارید که تولید محتوا در آن با هدف فروش و کسب درآمد  انجام می‌شود و یا یک وبلاگ نویس شخصی هستید که ‏درباره علایق و ‏زندگی خود و یا جامعه می‌نویسید.

امروزه با افزایش ضریب نفوذ اینترنت در بین مردم، مشاغل اینترنتی و کسب درآمد از طریق اینترنت رونق بیشتری پیدا کرده است. با توجه به  این که بازار فیزیکی هنوز در ایران به صورت سنتی و هم مدرن اداره میشود ، اما بازار اینترنتی توانسته است سهم بسیاری از این بازار را به سوی خود سوق دهد و استقبال مردم از محصولات و سرویس‌های اینترنتی نیز روز به روز در حال افزایش است. سرمایه گذاران ، شرکت های خصوصی ، دولتی و همه کسانی که به نحوی با این بازار آشنایی دارند تمایل زیادی برای سرمایه گذاری و ایجاد کسب وکار اینترنتی  دارند.

در کشورهای پیشرفته، وبلاگ نویسی به عنوان یک شغل کاملاً جا افتاده است و عدۀ زیادی از این طریق مشغول کسب درآمد هستند. در ‏ایران نیز، با ‏اینکه ماهیت وبلاگ و وبلاگنویسی هیچ وقت به جایگاهی که باید نرسید، اما عده‌ای توانستند از طریق وبلاگ نویسی کسب درآمد ‏کنند.

کسب درآمد از وبلاگ نویسی

سخن آخر

در پاسخ به سوالات اولیه که در ابتدای این مطلب مطرح شد میتوان به یک جمع بندی رسید که با توجه به همه مطالب گفته شده و قدیمی شدن وبلاگ نویسی با پیدیدار شدن شبکه های اجتماعی نوظهور از جمله توییترفیس بوک و در حال حاظر تلگرام، اینستاگرام، پینترست و …. ولی باز هم جای خالی وبلاگ نویسی و وبلاگ نویسان حس می شود . لیست بالا می توانست ادامه داشته باشد و تبدیل به لیستی بلند بالا شود. مواردی مانند بهبود و تقویت اعتماد به نفس، حس رضایتمندی، تقویت حافظه، شهرت و افتخار، هدایت شما به سمت زندگی بهتر، اصلاح سبک زندگی، عقاید و افکار شما، ایجاد فرصت‌های شغلی و غیره ‏را هم میتوان از مزایای وبلاگ نویسی خواند. امیدوارم حالا، دلایل کافی برای شروع وبلاگ نویسی را داشته باشید.‏

 


همچنین مطالعه نمایید معرفی کسب و کارهایی که بازار ایران را متحول کرده اند یا متحول می کنند


 

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

سلام. واقعا ازتون ممنونم بابت مطالب سایت تون. من چند مطلب از سایت تون رو مطالعه کردم حیفم اومد نظرم و نگم.
واقعا دمتون گرم
پرفکتین

نظر شما برای “ مراحل راه اندازی یک کسب و کار کوچک ”

ویدیو ها