فراحرف

مجله اینترنتی فراحرف,آموزش و توسعه مهارت های فردی و اجتماعی,ارائه ایده های کسب و کار

چگونه در محل کار خود انتقاد پذیر باشیم؟

مجموعه: تعداد بازدید: 14

انتقاد کردن از هر نوعی که باشد، هرگز کار آسانی نیست. پذیرفتن انتقاد نیز کار آسانی نمی باشد. با این وجود، با پردازش دقیق، نگرش مثبت و خود ارزیابی منظم، می توانید انتقاد را در کار به عنوان یک پله برای رسیدن به موفقیت مبدل کنید. در این مطلب آموزش داده می شود که چگونه در محل کار خود انتقاد پذیر باشید؟

 

۱-انتقاد را پردازش کنید

تلاش برای جلوگیری از واکنش های احساسی در زمان شنیدن انتقاد می تواند واقعا ناراحت کننده باشد. اما سعی کنید در زمانی که ناراحت هستید پاسخ ندهید. اول انتقاد را پردازش کنید. وقتی شرایط انتقاد را درک کنید، قبل از پاسخ دادن به طرف مقابل خودتان را جمع و جور می کنید.
اگر پیش بینی می کنید که ممکن است بلافاصله در وضعیت ناراحت کننده پاسخ همکارتان را دهید، سعی کنید به طریقی محیط را ترک کنید.

گفته اولیه در متن را با دقت بخوانید. انتقاد کردن از هر نوعی می تواند سخت باشد. اما مهم این است که دقیقا به آنچه گفته می شود گوش کنید. به طوری که شما مشکلات را درک کرده و می توانید کار خود را بهبود بخشید.
اگر رویارویی با همکارتان شما را ناراحت می کند، می توانید درخواست کنید تا انتقاد را به صورت کتبی به شما ارسال کند. (به عنوان یک ایمیل یا گزارش درخواست تجدید نظر)، به طوری که بتوانید اطلاعات بیشتری را پردازش کنید.

حالت دفاعی به خود نگیرید.  حتی اگر با آنچه که گفته می شود کاملا مخالف باشید.  مهم است که نظر و دیدگاه های دیگران را در نظر بگیرید. مخصوصا اگر در زمینه ذهنی مانند هنر و یا سیاست کار می کنید.

اصلاحات را بلافاصله شروع کنید. وقت خود را صرف نارضایتی یا انتقاد متقابل از همکارتان نکنید. در عوض، به کار خود برسید. بهترین کار این است که نقد را در کارتان به کار گیرید.

۲-نگرش درستی از انتقاد کردن داشته باشید

باید در زمینه انتقاد فکر خود را اصلاح کنید. می توانید تصور کنید که همکارانتان در تلاش هستند تا به شما کمک کنند.  زمانی که شما فرض می کنید که افرادی که از شما انتقاد می کنند، فقط تلاش می کنند تا به شما کمک کنند تا کار خود را بهتر انجام دهید. بدین صورت انتقاد آسان تر می شود .
اگر فرض کنید که همکارانتان از انتقاد خود استفاده می کنند تا شما را تخریب کنند، یا احساس بدی کرده و همین احساسات و پاسخ های منفی را منتشر می کنید که برای آنها یا شما مفید نیست.

پس سعی کنید تا نقد را بپذیرید. این بخشی از مسیر موفقیت است.

 

پذیرنده  ایده ها و روش های انجام کار جدید باشید. ممکن است شما در همان ابتدا راه صحیح را انتخاب کنید. اما افراد مختلف ترجیح می دهند راه های مختلف انجام کارها و معمولا بیش از یک راه برای انجام یک کار  را امتحان کنند. پ پذیرنده بودن بهترین روش برای یادگیری است!

به جای این که همکارانتان از شما انتقاد کنند، خودتان از ابتدا از آن ها خواهش کنید تا برای بهتر شدن شما انتقادهای سازنده از شما بکنند.
در نظر بگیرید که سوالاتی مانند «چگونه می توانم این پروژه را بهتر انجام دهم؟» «چه کاری می توانم بعدا بهتر انجام دهم؟» «آیا می توانم کاری انجام دهم تا عملکردم را بهبود دهم؟» بهترین روش برای نتیجه گرفتن است.
درخواست انتقاد به شما کمک می کند تا با سرعت بیشتری در کار خود بهبود یابید، که به این معنی است که شما ممکن است ارتقاء پیدا کنید، یا این که مسئولیت بیشتری با سرعت بیشتری را کسب کنید.

 

۳-از تکرار انتقاد جلوگیری کنید

از اشتباهات خود درس بگیرید. اگر شما همواره یک اشتباه را مرتکب شوید، انتقاد هرگز از بین نخواهد رفت. بهتر است اشتباهات جدیدی را با پیشرفت جدید ایجاد کنید. بدین صورت رشد شخصی شما از بین نمی رود. زیرا شما اشتباهات قدیمی را هنوز ثابت نکرده اید.
برای جلوگیری از اشتباهات مشابه، همیشه با توجه به انتقاد قدیم، وظایف جدید را انجام دهید.

کار خود را بررسی کنید. هر کس خسته و متزلزل می شود، به ویژه پس از یک روز طولانی و یا در پایان هفته. هنگامی که احساس فرسودگی می کنید اشتباهات احمقانه ای را انجام می دهید. بنابراین قبل از ارسال کار خود، حداقل دوبار آن را بررسی کنید.

سعی کنید خودتان را از درگیری جدا کنید. اگر  می توانید انتقاد را از کسی بپذیرید، مودبانه با وی درباره انتقاد صحبت کنید. دیدگاه خود را توضیح دهید و این که چگونه انتقادات آنها را درک می کنید.
به عنوان مثال، اگر مدیرتان به طور مداوم به شما کار اضافی می دهد اما شکایت می کند که کارتان را دیر تحویل می دهید،  بگویید: “من از اظهارات دیرهنگام خود آگاه هستم و از آنها متاسف هستم، اما من با مشکلی ناخواسته مواجه هستم زمانی که من کار اضافی انجام می دهم، دیگر وقتی برای تکمیل و تحویل به موقع آن ها ندارم.  آیا می توانیم با هم کار کنیم تا این کار را به موقع انجام دهیم؟ ”

 

منبع: http://www.wikihow.com

 

نظر شما !!!

نظر شما برای “ چگونه در محل کار خود انتقاد پذیر باشیم؟ ”