فراحرف

مجله اینترنتی فراحرف,آموزش و توسعه مهارت های فردی و اجتماعی,ارائه ایده های کسب و کار

چرا باید فعالیت های خانوادگی داشته باشیم؟ (به همراه چند ایده برای انجام آن)

مجموعه: تعداد بازدید: 28

حضور در کنار اعضای خانواده و انجام فعالیت های خانوادگی چگونه به حفظ آن کمک می کند؟ به بررسی فوائد رسوم خانوادگی برای بهبود روابط اعضای خانه می پردازیم.

فوائد رسوم و فعالیت های خانوادگی

چرا باید فعالیت های خانوادگی داشته باشیم؟ (به همراه چند ایده برای انجام آن)

شاید این گفتمان قدیمی صحیح باشد که زمان هر چقدر بزرگتر شویم؛ سریعتر می گذرد. فرزندان به سرعت بزرگ می شوند و تو نمی دانی که در این مدت پیش از آنکه وارد جامع شوند آیا به قدر کافی با آن ها بوده ای؟ لحظات کودکی فرزندان بهترین زمان برای تجربه و همنشینی با آن هاست و نباید این فرصت را از دست داد.

اما در حقیقت این فرقی ندارد که فرزندان شما کودک باشند یا جوان، خانواده به عنوان یک فضای سازنده باید مکانی برای تعامل و ارتباط اعضا با یک دیگر باشد. زمانی که ما عضو یک اداره و یا گروه خاصی هستیم. به عنوان رئیس، کاپیتان، عضو معمولی و هر چه که باشد؛ دائما با دیگر اعضا در تعامل بوده تا بتوانیم به هدفی که گروه دارد برسیم.

حال چه گروهی مهم تر و پر ارزش تر از خانواده وجود دارد؟ اگر فعالیت در یک گروه کاری کسب درآمد باشد. گروه خانواده هدفشان زندگی و رشد سالم است. و در این شرایط شما به عنوان پدر و یا مادر خانواده وظیفه حفظ انسجام این بنیان را دارید.

 


مقاله مرتبط: خلاق بودن مانند کودکان میتواند باعث موفقیت انسان شود


اهمیت فعالیت های خانوادگی

کودکان باید یاد بگیرند و شاید نصیحت های خسته کننده همیشه تنها راه کار آموزش و یادگیری آن ها نباشد. فعالیت ها، کارها و اوقات مشترکی که با هم می گذرانید را می توانید به وسیله یادگیری کودکان تبدیل کنید. حضور شما در کنار فرزندانتان در بازی ها و فعالیت های روزانه، این احساس را به آن ها می دهد که همیشه پشتیبان آن ها بوده و آن ها را درک می کنید. یک کودک باید بداند که والدینش او را درک می کنند. در این حالت او تمایل بیشتری به ابراز احساسات و مشکلات خود دارد.

در یک بررسی جامع و گسترده بر روی خانواده های متعددی یافت شد که خانواده هایی که فعالیت های خانوادگی منسجم و اوقات هم نشینی بالایی دارند؛ در این خانواده ها، فرزندان احساس امنیت بیشتر، استرس کمتر و اعتماد پذیری بالاتری داشته و مکشلات خود را آسان تر با والدین در میان می گذارند.

چگونه این زمان را به وجود بیاوریم؟

درست است بسیاری از والدین حصوله و وقت ساعت ها بازی پازل را با کودکان ندارند. اما اگر خوب به برنامه خود نگاهی بیاندازید. می بینید که اوقات بالایی از روز را بیکار جلوی تلوزیون یا در حال استراحت سپری می کنید. چه چیزی سرگرم کننده تر از بازی با کودکان است؟ همواره می توان نقطه مشترکی در میان مادر و دختر و همچنین پدر و پسر یافت. فوتبال، صنایع دستی، مسابقات ورزشی و علمی هر چیزی که کمی چانشی آموزشی داشته باشد.

وعده های غذایی یا برنامه های به خصوص تلوزیونی شاید تنها مکانی باشد که یک خانواده دور هم جمع می شوند. این فعالیت ها را به روند سرگرم کننده و آموزشی تبدیل کنید. توجه داشته باشید که هدف شما تعامل و درد و دل کردن با کودکان است. نگذارید احساسات کودکانتان در درون آن ها باقی بماند.

در کنار فعالیت های روزانه ای که با هم دارید می توانید در آخر هفته یا روزهای تعطیل یک برنامه خانوادگی با مشارکت همگانی در برنامه ریزی و اجرای آن در نظر بگیرید. توجه داشته باشید که حتی خوردن ناهار و یا شام در حیاط خانه می تواند یک تنوع در سبک زندگی خانوادگی باشد.

 


مقاله مرتبط: با همسر عصبانی چگونه رفتار کنیم؟


برای هر کدام از فرزندانتان مسئولیت هایی را در نظر بگیرید

فعالیت های خانوادگی تنها منحصر به امور سرگرمی نمی شود. یک خانه نیاز به نظافت، فراهم کردن مواد و لوازم و تعمیر دارد. مسئولیت هایی از خانه را با توجه به سن، جنسیت، سلایق و توان کودک در اختیار او بگذارید. در این جا دو نکته اساسی وجود دارد. یکی اینکه کودک شما قرار است در آینده کم و بیش با این مسئولیت ها به صورت مستقل رو به رو شود و همکاری در امور خانه آمادگی خوبی را به او دهد. از طرفی دیگر حس مسئولیت و تعهد می باشد که به کودک وظیفه شناسی و تعهد به را نشان داده و او را با جوانب حقیقی زندگی آشنا می کند.

چرا باید فعالیت های خانوادگی داشته باشیم؟ (به همراه چند ایده برای انجام آن)

فعالیت های خانوادگی سالم

فعالیت های سرگرمی و وظیفه های روزمره متعددی را با توجه به هر خانواده در نظر گرفت اما می توانید موارد زیر را به عنوان تعدادی از مثال های کاربری و موثر در نظر بگیرید.

  • تماشای جمعی یک فیلم
  • تهیه گروهی یک غذا
  • ساختن جمعی کاردستی و اشیاء تجسمی
  • خواندن گروهی یک کتاب داستان
  • چادر زدن در طبیعت یا حیاط خانه
  • بازی های حرکتی گروهی
  • بازی های فکری گروهی
  • تعمیر یک وسیله با رعایت نکات ایمنی
  • ساخت یک وسیله به همراه کودکان

نتیجه فعالیت های خانوادگی

گذراندن وقت با خانواده نیازی به مخارج و برنامه ریزی های مفصل ندارد. با یک جستجو در اطرافتان قطعا می توانید مشترکات زیادی میان خود و فرزندانتان بیابید.

در کنار والدین و فرزندان، دو همسر نیز باید فعالیت های مشترکی را داشته باشند؛ حتی از اگر حیطه کاری آن ها به هم مرتبط نباشد. اینکه یک شوهر در فعالیت خانگی به همسر خود کمک کند و همسرش در مشغله های کاری او در کنارش باشد قطعا مشوق و تامین کننده صمیمیت در یک رابطه می باشد. موضوعی که خود باید در یک مقاله جدا به آن پرداخته شود.

وبسایت wellnessmama

نظر شما !!!

نظر شما برای “ چرا باید فعالیت های خانوادگی داشته باشیم؟ (به همراه چند ایده برای انجام آن) ”