آموزش کسب و کار اینترنتی انلاین در ایران

فراحرف | کسب و کار آنلاین

راه ها و روش های آموختن فن بیان و تقویت هنر سخنوری

مجموعه: تعداد بازدید: 321

فن بیان و هنر سخنوری

حتما شما هم با اشخاصی روبرو شده اید. که فن بیان و نحوه ی حرف زدن آنها متفاوت و گیرا میباشد. به طوری که هیچگاه از صحبت کردن با آنها خسته نمیشوید. همچنین از مصاحبت با آنها لذت میبرید. شاید هم اکنون ارزش و اهمیت این فن به چشمتان نیاید. فن بیان و هنر سخنوری چیزهایی نیستند که این روزها مد شده باشد!‌ برخلاف تصور بعضی‌ها که فکر می‌کنند چند سالی بیشتر نیست که آدم‌ها برای به کرسی نشاندن حرفشان خوب صحبت کردن را آموخته‌اند، اهمیت نفود کلام از همان روزهای اول که بشر به توانایی حرف زدن دست یافت، احساس شد.اما پس از مطالعه ی این مطلب، دلایل اهمیت این موضوع را درک خواهید کرد.

برخی از اشخاص چگونه تا این حد رسا و گیرا صحبت میکنند؟ چرا باید هنر سخنوری را آموخت؟ سخنوری چه کاربرد هایی دارد؟ چگونه باید این فن را آموخت و پرورش داد؟

سوالاتی هستند که امروز و در این مطلب مورد نقد و بررسی قرار میگیرند. پس در ادامه با ما همراه باشید.

فن بیان و سخنوری

سخنوری چیست؟

به شیوه و حالت مصاحبت کردن یک شخص با دیگران را فن بیان و هنر سخنوری آن شخص میگویند. سخنوری، عاملی اکتسابی اما منحصر به فرد میباشد. این به این معنا میباشد که هر شخص شیوه و فن بیان انحصاری خود را دارا میباشد و هیچ کس دیگری نمیتواند صاحب آن شود.

فن بیان، عاملی هست که ارزش و اهمیت سخن شما را به طور ناخودآگاه به شخص شنونده منتقل میکند. مطمئنا با اشخاصی روبرو شده اید که هنگامی که صحبت میکنند، متوجه عمق سخنان آنها نمیشوید. یا حتی مفهوم آنان را درک نمیکنید. این اشخاص، فن بیان نداشته و توانایی سخنوری آنان پایین میباشد.

اما در مقابل، با افرادی روبرو شده اید که شاید سخنان مهم و با ارزشی را نگویند. اما شما به طور ناخوداگاه با سخنان آنان ارتباط برقرار میکنید و بسیار جذب آن گفتار میشوید.

این در واقع اهمیت و ارزش سخنوری را نمایان میکند. یکی از عوامل رسیدن به موفقیت، فن بیان میباشد. چرا که هر شخص برای رسیدن به موفقیت، به برقراری ارتباط با دیگران نیاز دارد. چرا که مهم ترین راه ارتباطی انسان ها، ارتباطات زبانی میباشد.


مقاله مرتبط: نکات کلیدی برای تقویت فن بیان و متقاعد کردن دیگران


فن بیان و هنر سخنوری

فن بیان چگونه به دست می آید؟

فن بیان در بسیاری از موارد اکتسابی میباشد. هر انسان، از کودکی می آموزد که با چه لحن، سرعت و چه ریتمی سخن بگوید. این آموزش، تا پایان عمر شخص ادامه دارد. یعنی شما میتوانید با آموزش های صحیح، حتی آموزش های پیشین خود را اصلاح کرده و تبدیل به یک سخنور خوب شوید.

اما در این میان اشخاصی حضور دارند. که به دلیل صدای زیبا و گیرایشان، سخنانشان را بسیار ساده و روان به دیگران تفهیم میکنند. البته این مورد انتسابی میباشد. ولی بسیاری از اشخاص اگر شیوه ی سخنوری خود را تغییر دهند. در واقع صدای زیبا تری را از خود کشف خواهند کرد.

فن بیان چگونه به دست می آید


 مقاله مرتبط: ۸ عبارت محاوره ای مرسوم که شما را غیر قابل اعتماد جلوه می دهند


چرا باید هنر سخنوری را آموخت؟

همان طور که در قبل گفتیم. فن بیان شما در واقع، تنها سلاح شما برای تفهیم حرفتان به شخص مقابلتان است. پس فن سخنوری به شما کمک میکند. که توجه هارا جلب کرده و سخنان خود را به آسانی بیان کنید.

تصور کنید، کنفرانسی مطبوعاتی دارید. پس باید برای اشخاص تحصیل کرده و زیادی صحبت کنید. برای اینکه سخنان شما، موثر واقع بشود. باید توجه اکثر جمعیت حاضر را به دست آورید. در این مرحله، فن بیان یا توانایی سخنوری بسیار لازمتان خواهد شد.

دو عنصر حائز اهمیت در فن بیان و هنر سخنوری « لحن و بیان » است که هیچ گاه نمی‌توان در آن به غایت رسید. وجود همین دو عنصر است که، فن بیان و هنر سخنوری را به «نمایش» نزدیک می کند؛ تا جائیکه یک سخنور حرفه‌‌ای می‌تواندهرحسی اعم از: شادمانی یا تأثر را در مخاطبش ایجاد کند.

فن بیان و هنر سخنوری

چگونه باید این فن را آموخت و پرورش داد؟

در این مطلب، آموزش هایی به منظور تقویت و پرورش فن بیان و هنر سخنوری آماده کرده ایم. که با مطالعه و عمل به آنان میتوانید یک فرد سخنور شوید و کاملا فن بیان و هنر سخنوری را فرا بگیرید. اما باید این را به یاد داشته باشید که این تمرینات باید مداوم و با دقت انجام شوند. همچنین باید صبور باشید ، چرا که شما دارید با این عمل، شیوه ای جدید از صحبت کردن را جایگزین شیوه ی چند ساله ی قدیمی خود میکنید.

پیش از شروع کار، با استفاده از یک ضبط صوت، نحوه ی صحبت کردنتان را در یکی از مراودات خود را ضبط کنید. سپس آنرا با دقت کامل بشنوید. ناخوشایندی های نحوه ی صحبت کردنتان را شناسایی کنید. از شخصی دیگر بخواهید که به همین فایل صوتی گوش دهد. تا که ایرادات صحبت کردنتان را شناسایی کند. پس از انجام این کار، اشکالات خود را به یاد بسپارید و فایل صوتی را ذخیره کنید.

تمرین-صدا-و-فن-بیان-فراحرف

مراحل آموزش سخنوری

مرحله اول : سعی کنید با مطالعه، دامنه اطلاعات عمومی و آموزه های خود را بالا ببرید. تا همواره و در همه جا سخن کافی برای ارائه دادن داشته باشید.

در گام دوم تمرینتان، سعی کنید ترتیب و شیوه ی تشکیل جملات را تمرین کنید. بسیاری از اشخاص به دلیل اشتباهات به اصطلاح گرامری، در بیان منظور خود با مشکل روبرو میشوند. پس مستلزم هست. که ابتدا شیوه ی جمله سازی را تمرین و جاگزین آموزش های پیشین خود کنید.

در مرحله ی بعد، شما باید به تقلید از شیوه ی سخن گفتن یکی از اشخاصی که فکر میکنید فن بیان و هنر سخنوری خوب و گیرایی دارد بپردازید. پیشنهاد میکنیم که اگر به دوبلوری علاقه دارید، فیلم های دوبله شده ی آنرا تهیه و مورد بررسی قرار بدهید. در این تمرین نیاز نیست که عینا شبیه به دوبلور سخن بگویید. بلکه مهم است به سرعت، ریتم و بلندی صدای آن شخص توجه کنید و سعی کنید از آن الگو برداری کنید.

سعی کنید هر روز، زمانی را در جلوی آیینه ایستاده و با خود صحبت کنید. شاید این عمل کمی نا کار آمد به نظر بیاید. اما در واقع این کار باعث میشود که چشم شما با زبانتان همکاری کرده و به آن عادت کند.

در صورت امکان، داوطلب سخنرانی های خانوادگی شوید. سعی کنید تمرین بالا را با اشخاص واقعی انجام دهید. با این کار، توانایی شما در سخنرانی بالا میرود. همچنین ترس درونی شما از حضور و صحبت در اجتماع های بزرگتر از بین خواهد رفت.

نکته

پس از اینکه تمرین خود را شروع کردید. دائما شیوه ی سخن گفتن تان را تحت نظر داشته باشید. سعی کنید مانند الگوی خود رفتار کنید. همچنین توجه داشته باشید. که دیگر اشتباهاتی را که در ابتدا انجام میدادید را تکرار نکنید. هیچگاه برای اینکه با شیوه ی قدیمی سخن بگویید به خود زمان استراحت ندهید. چرا که این یاد آوری، تمام زحمات شما را به باد خواهد داد.

همواره به سخنان باید توجه داشت


همچنین بخوانید : نوشتن رزومه کاری حرفه ای برای استخدام 


در نهایت

پس از اینکه مدتی این تمرینات را انجام دادید. دوباره یک فایل صوتی از مراوده ی خود تهیه کنید. سپس با فایل ابتدایی مقایسه اش کنید. از این حیرت زده خواهید شد. که چگونه اینچنین رسا و جذاب صحبت میکنید و چه پیشرفتی نسبت به قبل کرده اید.

ما ضمانت میکنیم که اگر چند تمرین ساده ی بالا را تمرین کنید. رفته رفته به آن علاقمند خواهید شد. چرا که هر روز شاهد پیشرفت خود در سخنوری خواهید بود.

با توجه به اهمیت و ضرورت فن بیان، به شما توصیه ی اکید میشود. که حتما این توانایی خود را تقویت کرده و به آن توجه کنید.


همچنین بخوانید : استرس در محیط های خاص و راه های از بین بردن آن


مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “ ۸ عبارت محاوره ای مرسوم که شما را غیر قابل اعتماد جلوه می دهند ”

ویدیو ها