آموزش کسب و کار اینترنتی انلاین در ایران

فراحرف | کسب و کار آنلاین

تفاوت سفته و چک

مجموعه: تعداد بازدید: 126

آیا با تفاوت سفته و چک آشنا هستید؟ تفاوت سفته و چک و آشنایی با آن‌ها برای هر شخصی لازم است. تمامی افرادی که به سن قانونی رسیده‌اند باید تفاوت سفته و چک را بیاموزند. در ادامه با ما همراه باشید تا بیشتر با تفاوت این دو آشنا شوید.

سفته چیست؟

ابتدا و قبل از اینکه تفاوت سفته و چک را برای شما بگوییم اجازه بدهید که شما را با هرکدام از آن‌ها به صورت جدا آشنا کنیم. بدون شک آشنایی با هرکدام از سفته و چک بسیار ضروری است. بیایید در این خصوص سری به ویکی پدیا بزنیم تا ببینیم در مورد سفته چه نظری دارد. ” سفته یکی از انواع اوراق تجاری است که دهنده آن را متعهد می‌سازد تا در زمان معین مبلغ معینی را به شخصی بپردازد” البته سفته و قانون‌های مربوط به آن زیاد است و نباید این یک برگ کاغذ را دست کم بگیرید و آن را به راحتی به هرکسی بدهید.

چک چیست؟

حالا برویم سراغ چک و ببینیم این برگ به ظاهر ساده چیست؟ ” چک برگه‌ای تجاری است که دارای تاریخ و مبلغ مشخص است و شخص را متعهد می‌کند در زمان مذکور مبلغ مورد نظر را به شخص گیرنده چک پرداخت نماید.” فردی که چک را دریافت می‌کند می‌بایست به بانک مراجعه نموده و مبلغ را از حساب جاری فرد دهنده چک برداشت نماید.

تفاوت سفته و چک در چیست؟

درست است که این تعریف‌هایی که در بالا ارائه شده‌اند درست مثل هم هستند ولی این دلیل نمی‌شود که تفاوت سفته و چک وجد نداشته باشد. در واقع این تفاوت‌هایی باهم دارند که اشخاص لازم است قبل از وارد کردن هرگونه سفته و چک آن را مدنظر قرار دهند.
از جمله تفاوت سفته و چک در تضامین قانونی آن‌ها است. برای مثال اگر دارنده سفته ، وجه آن مطالبه کند فقط می‌تواند از جنبه حقوقی آن را پیگیری نماید.یعنی اینکه اگر صادر کننده سفته آن را پرداخت نکند جرمی مرتکب نشده است و مجازات کیفری ندارد. در صورتی که دارنده چک می‌تواند از طریق کیفری نیز اقدام به وصول وجه چک موردنظر خود نماید.

مهم‌ترین نکات مربوط به سفته و چک

۱_سفته قابل تهیه از هرجایی است ولی مکان معتبر آن بانک‌ها و مؤسسات حقوقی هستند.

۲_ صادرکننده سفته مجاز است مبلغ مشخصی را روی آن بنویسد ولی چک در هر مبلغی قابل صادر شدن است.

۳_ حمایت‌های قانونی از شکوایه های مربوط به سفته بیشتر از اوراق تجاری دیگر است.

۴_ نکته مشترکی که در مورد هر دو این اسناد وجود دارد این است که برای انتقال این اسناد نیاز به پشت نویسی هست.

۵_در ج تاریخ‌ها هم در این دو سند تفاوت دارد. برای مثال شما در هنگام صدور چک یک تاریخ درج می‌نمایید، حال آنکه برای صدور سفته دو تاریخ ، یکی صدور و دیگری پرداخت درج می‌شود.

جمع بندی تفاوت سفته و چک

آنچه از سمع و نظر شما گذشت مواردی در خصوص تفاوت سفته و چک بود که بهتر است در هنگام صدور هریک در نظر داشته باشید. نکته‌ای وجود دارد این است که در معاملات خود بهتر است تفاوت‌ها و قوانین مربوط به هرکدام را به درستی بدانید سپس اقدام به صدور نمایید تا بعد از دچار مشکل نشوید.

 

منبع : آی خدمت

 

 

 

نظر شما !!!

نظر شما برای “ تفاوت سفته و چک ”

ویدیو ها