آموزش کسب و کار اینترنتی انلاین در ایران

فراحرف | کسب و کار آنلاین

خطرات چاقی | بیماری مدرن عصر حاضر را بیشتر بشناسید

مجموعه: تعداد بازدید: 135

آیا از خطرات چاقی آگاه هستید. چاقی عارضه‌ای است که امروزه در مردان و زنان زیادی دیده می‌شود. در واقع می‌توان گفت بیشتر افراد در عصر تکنولوژی و سرعت به نوعی با مشکل اضافه وزن روبه‌رو هستند. ولی آیا واقعاً با خطرات چاقی و مشکلاتی که به همراه آن برای شما ممکن است پیش بیاید آشنا هستید؟ اگر خود یا افراد خانواده و دوستان شما گرفتار اضافه وزن هستند این مقاله را از دست ندهید. در این مقاله قصد داریم تا با شما بیشتر در مورد خطرات چاقی و اضافه وزن صحبت کنیم.

چاقی چیست

برای اینکه خطرات چاقی را بهتر متوجه شوید لازم است تا ابتدا با مفهوم آن آشنا شوید. ” چاقی وضعیتی است که در آن بافت‌های چربی در بدن تجمع می‌یابد و در نتیجه باعث کاهش فاکتورهای سلامتی بدن و در نتیجه کاهش طول عمر می‌شود”

طبقه بندی افراد بر اساس شاخص توده بدنی

شاخص توده بدنی را می‌شناسید؟ ممکن است با خواندن این مقاله با خود بگویید که من آیا با وزن X چاق هستم؟ جواب این سؤال را نمی‌توان به طور مشخص داد. چرا که میزان چاقی و متناسب بودن افراد با توجه به وزن و قدشان سنجیده می‌شود. این فاکتور، تحت عنوان BMI شناخته می‌شود و بین پزشکان و متخصصان تغذیه و رژیم درمانی بسیار رایج است. در واقع با این فاکتور است که شما در محدوده یک فرد نرمال از لحاظ وزنی و یا چاق قرار می‌گیرید. برای محاسبه این فاکتور می‌بایست وزن افراد به کیلوگرم به قد افراد به متر به توان دو تقسیم گردد.

BMI=kilogram/meters*meters

عددی که از این رابطه حاصل می‌شود باید در محدود ۱۸٫۵–۲۴٫۹    باشد. در غیر این صورت و بالاتر و یا پایین‌تر بودن این عدد فرد دچار اضافه وزن و یا کمبود وزن است.

دلایل چاقی چیست

حال که با مفهوم چاقی آشنا شدید نوبت آن رسیده است که بدانید این عارضه مهلک از کجا دامن‌گیر شما شده است. وقتی این را بدانید می‌توانید به راحتی با مدیریت صحیح و به موقع شرایط خود جلوی خطرات چاقی را بگیرید. در زیر دلایلی را عنوان می‌کنیم که از عوامل اصلی بروز خطرات چاقی و اضافه وزن هستند.

خطرات چاقی 2

۱_ژنتیک

اولین موردی که ممکن است باعث بروز خطرات چاقی شود. اضافه وزن یک مؤلفه ژنتیکی قدرتمند دارد. به این معنا که فرزندان والدین چاق بیشتر از فرزندان والدین لاغر دچار اضافه وزن هستند. این بدان معنا نیست که چاقی به طور کامل از پیش تعیین شده است. آنچه می‌خورید می‌تواند تأثیر بزرگی بر روی ژن‌ها داشته باشد؛ به عبارت دیگر ممکن است فردی ژن چاق بودن را داشته باشد ولی به دلایل رژیم غذایی کم کالری و رعایت دیگر فاکتورهای لازم به اضافه وزن دچار نشود؛ به عبارت دیگر ژن یک بحث است بیان ژن یک بحث دیگر و آن به محیط و شرایط زندگی افراد وابسته است.

۲_انسولین

بله درست دیدید انسولین! بدن وقتی دچار مقاومت به انسولین شود چربی‌ها به جای اینکه در دسترس بدن قرار بگیرند می‌روند و در سلول‌ها و بافت‌های بدن تجمع می‌یابند و در نهایت باعث اضافه وزن می‌شوند. این مورد یعنی مقاومت به انسولین در جوامع غربی و به خاطر رژیم غذایی اشتباه بسیار رواج دارد. یکی از بهترین راهکارها برای این مورد به حداقل رساندن استفاده از کربوهیدرات‌های تصفیه شده و افزایش مصرف فیبر در رژیم غذایی است.

۳_برخی از داروها

برخی از داروها وجود دارند که همراه با اثرات درمانی که برای مصرف کننده دارند اضافه وزن را برای او به ارمغان می‌آوردند. برای مثال افرادی که داروهای ضد افسردگی مصرف می‌کنند ممکن است به مرور زمان وزن اضافی را در خود مشاهده کنند. از جمله مثال‌های دیگر در این زمینه می‌توان به داروهای دیابت و ضد ویروسی اشاره نمود. این داروها در واقع در تنظیم متابولیسم شما دخالت دارند و ممکن است در روند آن اختلال ایجاد کنند و باعث اضافه وزن گردد.

۴_مقاومت لپتین

یک هورمونی که شاید کمتر نام آن را شنیده باشید لپتین نام دارد که در مورد خطرات چاقی نقش تعیین کننده‌ای را ایفا می‌کند. در این خصوص می‌توان گفت که لپتین در افراد دارای اضافه وزن کار نمی‌کند و در واقع نمی‌توان از سد مغزی عبور کند و باعث اضافه وزن فرد می‌گردد.

۵_شکر

شکر یکی از بدترین جنبه‌های رژیم غذایی عصر حاضر است. به دلیل مصرف قندها، بیوشیمی و هورمون‌های بدن شما تغییر می‌کند و این باعث اضافه وزن می‌گردد. ساختمان شکر از دی ساکاریدی به اسم ساکاروز است. ساکاروز خود از دو مولکول گلوکز و فروکتوز حاصل می‌گردد. فروکتوز موجود در این ترکیب است که باعث ایجاد عارضه مقاومت انسولین می‌گردد.

خطرات چاقی 3

خطرات چاقی

خطرات چاقی بسیار زیاد است. این خطرات می‌توانند به صورت مستقیم و غیر مستقیم باعث ایجاد مشکلات برای افراد چاق گردند. در ادامه به چند نمونه از آن‌ها می‌پردازیم:

مشکلات مربوط به بارداری

از جمله یکی از خطرات چاقی که می‌تواند بسیار خطرآفرین باشد مربوط به اضافه وزن مادر است که هم برای خود او و هم برای کودک می‌تواند بسیار خطرناک باشد. برای مثال دیابت بارداری و فشار خون بالا در کمین مادرانی است که با وجود اضافه وزن زیاد اقدام به بارداری می‌کنند. زایمان زودرس هم از دیگر خطرات چاقی زنان باردار خواهد بود.

بیماری‌های قلبی

بیماری قلبی از دیگر مشکلاتی است که افراد چاق بی‌بروبرگرد با آن دست و پنجه نرم می‌کنند. بیماری‌های قلبی طیف وسیعی از نارسایی‌های قلبی از جمله حمله قلبی، مشکلات دریچه قلب، آریتمی و… را شامل می‌گردد. یکی عمده علل مرگ‌ومیر جهان همین بیماری‌های قلبی است که در عارضه‌ای مثل اضافه وزن پدید می‌آید.

آپنه خواب

مشکلات خواب یکی از مشکلات عدیده‌ای است که خطرات چاقی به ارمغان می‌آورد. در این عارضه ممکن است تنفس شما در طول شب چندین بار قطع شود. این مشکلات خواب باعث می‌گردد شما در طول روز خسته و کسل باشید. همین موضوع هم در مورد بیماری‌هایی چون دیابت مزید بر علت است. افراد چاق به دلیل تجمع چربی درو قلب و دستگاه تنفسی تنفس مشکل و ضربان قلب نامنظم دارند. تمام این‌ها باعث نفس‌های کوتاه و بریده‌بریده در این افراد می‌گردد.

خطرات چاقی 1

جمع‌بندی خطرات چاقی

خطرات چاقی بسیار زیاد است. درست است که ما در این مقاله به چند تا از مهم‌ترین‌ها اکتفا کردیم. ولی شما خطرات آن را چندین برابر در نظر داشته باشید. تمام این مشکلات با رعایت نکردن یک رژیم غذایی مناسب و عدم تحرک به وجود می‌آید. بسیار از خطرات چاقی را به راحتی می‌توان با استفاده از شیوه زندگی صحیح به تعویق انداخت. مصرف روزانه چند واحد میوه و سبزی به همراه ۳۰ دقیقه پیاده‌روی تأثیر فوق‌العاده‌ای در کاهش روند اضافه وزن خواهد داشت.

 

 

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “ میان وعده هایی که شما را برای مدت طولانی تری سیر نگه می دارد – قسمت اول ”

ویدیو ها