آموزش کسب و کار اینترنتی انلاین در ایران

فراحرف | کسب و کار آنلاین

نکات کلیدی برای تقویت فن بیان و متقاعد کردن دیگران

مجموعه: تعداد بازدید: 464

فن بیان و یا سخنرانی جزء متد هایی نیستند که این روزها مد شده باشند، برخلاف تصور برخی افراد که فکر می کنند، چند سالی است که آدم ها برای به کرسی نشاندن حرف هایشان، در حال یاد گیری خوب صحبت کردن هستند.

اهمیت این مهم از همان روزهای اول که بشر به توانایی حرف زدن دست یافت، احساس می شد. هر چند سخنرانی به این مفهوم که امروزه می شناسیم، نبوده! اما اولین کتابی که در مورد سخنرانی و آموزش آن، نگارش شده به حدود ۵۰۰۰ سال پیش بر می گردد.

فن بیان چیست؟

فن بیان یک مهارت در روانی کلام است، نه در ارتباط بر قرار کردن. بین شیوا و روان سخن گفتن و ارتباط برقرار کردن تفاوت هایی وجود دارد. کسانی که قادر نیستند با دیگران ارتباط موثری داشته باشند، اعتماد به نفس پایینی دارند و گمان می کنند دیگران آن ها را دوست ندارند. از طرفی کسانی که در ارتباط برقرار کردن بسیار موفق هستند اما نمی توانند منظور خود را واضح بیان کنند، نیاز به آموزش و تقویت فن بیانشان دارند.

ضرورت یاد گیری فن بیان و داشتن نفوذ کلام در چیست؟

اگر شما قصد این را ندارید که یک سخنران بزرگ باشید حداقل باید کمی، با فن بیان و نفوذ کلام آشنایی داشته باشد زیرا:
• برای هر کسی در زندگی پیش می آید که در شرایطی قرار بگیرد که، نیاز است برای جمعی صحبت کند، بخواهد کسی را متقاعد کند یا اینکه لازم باشد از عقایدش دفاع کند. پس بهتر است خودمان را برای این روز آماده کنیم.
• کارمندان با هر سمتی که داشته باشند، بر اساس مهارت های ارتباطی و توانایی سخن گفتن در جمع به عنوان یکی از مهم ترین مهارت هایی که باید داشته باشند، رتبه بندی می شوند و پیشرفت می کنند.
• توانایی متقاعد کردن دیگران و داشتن نفوذ کلام، در هر موقعیت اجتماعی که داشته باشید، می تواند در کار، زندگی، روابط و حتی در دنیا تغییرات بزرگی را ایجاد کند.


مقاله مرتبط: ۱۲ نکته ی کلیدی در مورد کنترل و نفوذ بر دیگران


بالا رفتن فن بیان باعث جلب شنونده می شود

راه های تقویت فن بیان و بهتر سخن گفت کدامند؟

واضح صحبت کنید.

بعضی از افراد طوری صحبت می کنند که شنونده هر چقدر هم تلاش می کند باز هم برخی از کلمات گوینده را نمی شنود. با هر صدا یا هر سرعتی که سخن می گویید وضوح کلامتان کلید موفقیت تان است. شنونده باید قادر باشد تا تمامی کلمات شما را بشنود، بنابراین هر سخن یا عبارت مبهمی می تواند این وضوح را از بین ببرد. برای رسیدن به این مهم بهتر است، درست سخن گفتن را با تلفظ و ادای صحیح کلمات تمرین کنید.

با اعتماد به نفس صحبت کنبد.

فرد مقابل به راحتی می تواند تشخیص دهد که شما به خودتان اعتماد دارید یا خیر. زمانی که شما به خودتان و صحبت هایتان اعتماد ندارید، چطور انتظار دارید دیگران به شما اعتماد کنند و تحت تاثیر سخنانتان قرار بگیرند.

برای نفوذ بر دیگران تیاز به تقویت فن بیان دارید


مقاله مرتبط: راه ها و روش های آموختن فن بیـان و تقویت هنر سخنوری


منظورتان را به درستی بیان کنید.

گاهی شما منظور خاصی دارید و شنونده نکته ی دیگری را برداشت می کند. این مشکل متوجه ی شما و فن بیان تان است. طوری صحبت کنید که شنونده، مطلب مورد نظر شما را برداشت کند و برای اطمینان از این کار می توانید در آخر گفته هایتان چند سوال در مورد نکته ی مورد نظرتان از شنونده بپرسید.

خود پرستی را کنار بگذارید.

شاید از نظر شما این موضوع با تقویت فن بیان ارتباطی نداشته باشد. اما بیشتر افراد از گوش کردن به صحبت های آدم از خود راضی و متکبر، زیاد خوششان نمی آید. برای این کار می توانید هم جواری با افرادی را انتخاب کنید که، در جنبه های مختلفی از شما بهتر هستند. بدین صورت هم می توانید از آن ها درس های زیادی یاد بگیرید و هم مهارت های خود را ارتقاء دهید.

حواستان به طرز ایستادن و یا نشستن تان باشد.

از دیگر مهارت های فن بیان که بیانگر اعتماد به نفس شما، به مخاطب است، طرز درست ایستادن یا نشستن زمان صحبت کردن یا سخنرانی است.علاوه بر این، صاف نشستن یا صاف ایستادن اجازه می دهد به خوبی نفس بکشید و صدایتان قدرت نفوذ بیشتری داشته باشد. اگر چانه تان را بالا بگیرید و سرتان را کمی کج کنید، می توانید طنین صدایتان را تا حدی کم کنید، در نتیجه صدایتان واضح تر به گوش می رسد. در این میان کمی تکان دادن سر هم می تواند مفید و تاثیر گذار باشد.

نفس عمیق بکشید.

اگر سخنرانی مهمی دارید یا اینکه در جمعی که قرار است صحبت کنید، کمس احساس استرس می کنید، نفس عمیق بکشید. « کیت دور » یکی از سخنرانان بزرگ دنیا چنین می گوید” اگر به جای نفس عمیق شکمی، از راه سینه و سطحی نفس بکشید، صدایتان ضعیف و وحشت زده به نظر می رسد و حتی ممکن است باعث کشش غیر ضروری تارهای صوتی شما شود.”
نفس های عمیق و آرام، عمق صدا را بهبود می بخشد و به شما کمک می کند در نظر بیننده مطمئن تر به نظر برسید.

 

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “ راه ها و روش های آموختن فن بیان و تقویت هنر سخنوری ”

ویدیو ها