آموزش کسب و کار اینترنتی انلاین در ایران

فراحرف | کسب و کار آنلاین

چکاپ های رایج برای سلامت آقایان

مجموعه: تعداد بازدید: 182

همه می دانیم که سلامتی نعمت بزرگی است که اگر به خطر بیفتد زندگی را تیره و تار می کند. بنابراین همه ما انسان ها برای پیشگیری از بروز بسیاری بیماری ها باید مراقبت هایی را انجام دهیم. یکی از راه حل هایی که می تواند از به وجود آمدن بیماری ها و خطرناک شدن آنها پیشگیری کند، انجام چکاپ های پزشکی است. در این مطلب آزمایشات لازم خاص و رایج آقایان را بیان می کنیم به این امید که همگی سالم و سلامت باشید.

تشخیص دیابت نوع ۲

برای تشخیص به موقع و زودرس بیماری دیابت نوع ۲ لازم است تا آزمایشاتی انجام شود. این آزمایشات شامل اندازه گیری قند خون ناشتا می باشد. آقایانی که دارای اضافه وزن هستند یا آنهایی که بستگان مبتلا به دیابت نوع ۲ دارند در معرض خطرند و باید حتما این آزمایش را انجام دهند.


همچنین بخوانید: چگونه استرس بر سیستم ایمنی بدن اثر می گذارد؟


تشخیص چربی خون

اگر کلسترول بد خون و تری گلیسرید بالا باشد و  کلسترول خوب پایین باشد در هر دو صورت خطر متوجه آقایان است. چرا که هر دوی این موارد خطر بروز تصلب شرایین را فراهم می کند. بنابراین آقایان محترم باید حتما آزمایشات و چکاپ هایی نظیر: اندازه گیری کلسترول تام، نسبت کلسترول تام به کلسترول بد و همچنین اندازه گیری تری گلیسرید را انجام داده و از نرمال بودن آن ها مطمئن شوند.

چکاپ


همچنین بخوانید: آموزش بهداشت در جامعه


تشخیص سرطان روده بزرگ

متاسفانه سرطان روده بزرگ و راست روده جزو شایع ترین سرطان ها می باشد و مقام دوم را در بین سرطان ها از آن خود کرده است. این سرطان در آقایان بعد از سرطان پروستات و ریه در رتبه سوم واقع شده است. بنابراین باید حتما این مورد توسط پزشک آزمایش شود تا در صورت وجود مشکل بتوان نسبت به درمان به موقع اقدام کرد.دانشمندان بر این باورند که سرطان روده بزرگ در اکثریت موارد تشکیل شده از پولیپ های روده هستند. اگر پولیپ ها به زودی و به موقع شناسایی و برداشته شوند، از ایجاد سرطان روده بزرگ جلوگیری می شود.

تشخیص آب سیاه

بیماری آب سیاه یک نوع بیماری چشمی است که در اثر فشار بالا ایجاد می شود. در این بیماری فشار داخل چشم به یک باره بالا می رود و عوارض و مشکلاتی را به وجود می آورد.

بنابراین لازم است که این آزمایش توسط یک چشم پزشک انجام شود تا از سلامت چشم اطمینان حاصل شود.

تشخیص سرطان پروستات

سرطان پروستات هم یکی دیگر از شایع ترین سرطان های مردانه است. و بسیار مهم است که جهت تسریع درمان به موقع و زود هنگام این بیماری تشخیص داده شود.آزمایش هایی که برای تشخیص زود هنگام سرطان پروستات انجام می شوند، عبارت است از: معاینه انگشتی راست روده (توش رکتال) و اندازه گیری آنتی ژن اختصاصی پروستات (PSA).


همچنین بخوانید:  ۵ نکته برای داشتن پوست سالم


تشخیص سرطان پوست

به دلیل این که خانم ها نسبت به آقایان بیشتر از کرم های ضد آفتاب و یا این از نقاب های جلوگیری کننده از تابش نور استفاده می کنند کمتر از مردان به سرطان پوست مبتلا می شوند. بنابراین لازم است تا آقایان هر دو سال یک بار برای معاینات پوستی مراجعه کنند تا خدایی ناکرده در صورت بروز مشکل بتوانند نسبت به درمان سریع و به موقع اقدام کنند. اقایان هم همانند خانم ها باید مراقبت کنند تا پوستی سالم داشته باشند.

چکاپ

تشخیص سرطان بیضه

آقایان محترم باید از سن ۱۵ سالگی تا سن ۴۰ سالگی به صورت مداوم مورد معاینه قرار گیرند تا از سلامت بیضه ها مطمئن شوند. افرادی که دارای پوست‌ تیره هستند و همین طور کسانی که سابقه خانوادگی سرطان بیضه دارند بیشتر در معرض خطرند.

بررسی و آزمایش تراکم استخوان

معمولا افراد زیادی هستند که دچار بیماری پوکی استخوان می شوند. معمولا در طول یکسال ۱۰ میلیون نفر به این بیماری خاموش مبتلا می شوند. آقایانی که  عوامل خطر کم شدن تراکم استخوان مانند لاغری، ‌مصرف دراز مدت از داروهای کورتون دار، یا سابقه شکستگی های متعدد را دارند باید برای انجام غربالگری تراکم استخوان اقدام کنند.  هر ۵ سال یک مرتبه این غربالگری انجام می شود.


همچنین بخوانید:  چگونه از شر دندان درد خلاص شویم؟ قسمت یک: درمان های فوری


بررسی میزان ویتامین D موجود در بدن

طبق تحقیقات جامعی که توسط دانشمندان، درباره ویتامین D و نقش آن در سلامت مردان انجام شده است به این نتیجه دست پیدا کردند که آقایان بیشتر از خانم ها در معرض کمبود ویتایم D هستند و معمولا هم خودشان از ویتامین D و کمبود ان خبر ندارند. بنابراین با توجه به اهمیت وجود این ویتامین در بدن باید توسط یک آزمایش ساده میزان این ویتامین اندازه گیری شود تا در صورت نیاز کمبود توسط دارو جبران شده و از عوارض خطرناک آن مانند پوکی استخوان جلوگیری شود.

چکاپ تیروئید

تیروئید غده کوچکی می باشد که در گردن جای گرفته است. این غده کوچک کارهای بزرگی را انجام می دهد. تنظیم سوخت و ساز بدن بر عهده این غده می باشد. انجام این آزمایش از سن ۳۵ سالگی به بالا توصیه شده است. در صورتی که آقایان به بیماری های مربوط به غده تیروئید دچار شوند و خودشان هم از بیماری خبر نداشته باشند، عوارض وخیمی دامن گیرشان می شود که نظم و تعادل زندگی را بر هم می زند.

چکاپ وضعیت شنوایی

طبق تحقیقات، حدود ۱۴ درصد از مردان بالغ در سنین ۴۵ تا ۶۴ سالگی مبتلا به کاهش شنوائی هستند و به صورت معمول  تا ۶۰ سالگی از هر سه مرد یک مرد به کاهش شنوایی دچار می شود. مهم ترین علت این عارضه عبارت است از سر و صدای بلند، که مردان بیشتر از زنان در معرض این نوع از کاهش شنوائی هستند.

این موارد رایج ترین و مهم ترین چکاپ ها و آزمایشاتی بودند که باید آقایان انجام دهند.


همچنین بخوانید:  بررسی تاثیر مصرف شکر بر افسردگی و تحلیل ارتباط بین این دو


نظر شما !!!

نظر شما برای “ چکاپ های رایج برای سلامت آقایان ”

ویدیو ها