آموزش کسب و کار اینترنتی انلاین در ایران

فراحرف | کسب و کار آنلاین

چگونه استرس بر سیستم ایمنی بدن اثر می گذارد؟

مجموعه: تعداد بازدید: 285

استرس و سیستم ایمنی بدن

زندگی، برقرار کردن تعادل در روابط کاری، زناشویی، حفظ دوستی، انجام وظایف والدینی، مشارکت در جامعه و … می باشد. همه ما باید این تعادل را به درستی در زندگی خود برقرار کنیم. اما زمانی که زندگی به شدت سخت می شود، استرس آن بر سلامت ذهنی و فیزیکی ما تاثیر می گذارد، در این زمان باید برای برطرف کردن استرس اقدام کنیم. در این مطلب بیان می شود که تاثیر استرس بر سیستم ایمنی گونه است.

برای داشتن ذهن و جسم سالم باید با روش های برطرف کننده استرس و تاثیر استرس بر سلامت و سیستم ایمنی بدن آگاهی داشته باشیم. از این رو باید اقدامات پیشگیرانه ای را در جهت حفظ سلامت انجام دهیم. سیستم ایمنی بدن فقط تحت تاثیر میکروب ها و ویروس ها قرار نمی گیرد. در واقع تنها این عوامل برای سلامت سیستم ایمنی خطرساز نمی باشند. بلکه استرس هم می تواند تخریب کننده سیستم ایمنی باشد.

Stress and disease

چگونه استرس بر سیستم ایمنی تاثیر می گذارد؟

در حالی که جنبه های بسیاری در زندگی روزمره ما می تواند سیستم ایمنی بدن ما را تحت تاثیر قرار دهد، راه کارهایی برای از بین بردن استرس ها وجود دارد.

نداشتن یک رژیم غذایی مطلوب و سرشار از ویتامین، سفر، آلودگی هوا، تغییر فصل،  ورزش های طولانی و سخت، عدم خواب کافی و عواملی از این دست موجب استرس می شوند. تاثیر استرس بر سیستم ایمنی فقط اتفاق نمی افتد. این استرس ها علاوه بر این که بر روی سیستم ایمنی بدن تاثیر می گذارند، موجب پیری زودرس پوست نیز می شوند.

در زمان استرس برخی تغییرات فیزیولوژیکی در بدن برای کمک به فرد در مقابله با استرس رخ می دهد. مسیرهای عصبی مرتبط با استرس به شدت فعال شده و در نتیجه منجر به تولید هورمون ها و انتقال دهنده های عصبی / مواد شیمیایی می شوند. که بعدها سلول های خاصی از سیستم ایمنی را تغییر می دهند.

این سلول های تغییر یافته باعث می شوند سیستم ایمنی بدن به صورت نامنظم، با پاسخ بیش از حد و یا کم پاسخ، به باکتری ها، ویروس ها، آلرژن ها، قارچ ها و انگل ها پاسخ داده و واکنش نشان دهد.

استرس علاوه بر این که بر روی سیستم ایمنی تأثیر دارد، می تواند منجر به نشانه های مختلفی در ارتباط با بیماری های بسیار جدی مانند بیماری های قلبی، اختلالات اضطرابی، فشار خون بالا، بیماری عروق کرونر، اختلالات تنفسی، آسیب های ناشی از تصادف و سیروز کبدی شود. استرس با تمام این بیماری ها مرتبط است، که همه آن ها باعث ایجاد مرگ و میر در بیشتر کشورهای دنیا می شوند.

استرس و سیستم ایمنی بدن

انواع استرس

انواع خاصی از وقایع استرس زا و موقعیت هایی به نام “عوامل استرس” وجود دارد که بدن ما به شیوه های مختلف به ان ها واکنش نشان می دهد. به طور شگفت انگیز، همه انواع استرس های منفی بر ما تاثیر نمی گذارند. “استرس های حاد” هستند که می توانند بدن را تحت تاثیر خود قرار دهند.

استرس های زود گذر

مثلا انجام یک سخنرانی در دانشگاه  یک نوع استرس کوتاه مدت می باشد. که به طور موقت رخ می دهد و برطرف می شود. این گونه استرس برای بدن مفید می باشد چرا که بدن را وادار به تحریک و فعالیت می کند و در نتیجه بدن را برای چالش جدید آماده می کند.

استرس های طولانی مدت و حاد

اما استرس های طولانی مدت و حاد که برای مدت طولانی ذهن و جسم انسان را درگیر کرده و می تواند منجر  به آلرژی، آسم، التهاب مزمن و بیماری های خودایمنی شود.

“استرس های مزمن” یا همان استرس های حاد مانند فوت همسر و یا از دست دادن یک عزیز مستلزم مطالبات متقاعد کننده ای است که مردم را مجبور به بازسازی هویت و یا نقش های اجتماعی خود کند و به هیچ وجه پایان نمی یابد. نمونه هایی از چنین عوامل استرس زا عبارتند از مراقبت از یک همسر پیر یا والدین سالخورده، که قربانی یک رویداد است که منجر به معلولیت دائمی شده است. یا فرار از کشور خود و پناهنده شدن به یک کشور ثالث ثالث به دلیل خشونت یا جنگ.

نتیجه گیری

تاثیر استرس بر سیستم ایمنی به مدت و میزان استرس بستگی دارد. به هر میزان که استرس طولانی تر باشد، بر روی سیستم ایمنی تأثیرات منفی بیشتری خواهد گذاشت. پژوهش بسیار زیادی در این باره انجام شده است و نتیج حاکی از این می باشد که عوامل استرس زا می توانند امیر به آینده را در فرد از بین ببرند و زندگی وی را به کلی دگرگون کنند.

بنابراین اگر قادر نمی باشید که استرس را از زندگی خودتان حذف کنید، حداقل می توانید که آن را کم کنید.

کم کردن استرس می تواند با راهکارهایی همچون انجام ورزش های ساده مانند پیاده روی و یا شنا، یوگا و مدیتیشن باشد. بدین صورت روح و روان خود را ارام کنید تا در نهایت به جسمی سالم برسید.

منبع:

http://www.totalhealthmagazine.com

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

سلام…
بنده وبلاگ تفریحی دارم اگر موافق باشید با هم تبادل بزنیم لینک های تبادل در تمام صفحات وبلاگم در ستون سمت چپ زیر پر بحث ترین ها میباشد که بصورت فالو ثبت میکنم.
سایت تفریحی
منتظر جواب خوبتان هستم

نظر شما برای “ استرس در محیط های خاص و کاری و راه های تسکین و از بین بردن آن ”

ویدیو ها