آموزش کسب و کار اینترنتی انلاین در ایران

فراحرف | کسب و کار آنلاین

کمبود آهن در بدن | چه باید کرد؟

مجموعه: تعداد بازدید: 123

کمبود آهن در بدن عارضه‌ای است که ممکن است اکثر زنان اتفاق بیوفتد. دلیل این موضوع برمی‌گردد به شرایط فیزیولوژیک بدن زنان که به وجود آورنده این مشکل است. در ادامه با ما همراه باشید تا بیشتر در مورد کمبود آهن در بدن مطلع شوید.

آهن چیست

بیایید قبل از اینکه در مورد کمبود آهن در بدن بدانیم اندکی در مورد این فلز حیاتی اطلاعاتی بدست آوریم. برای این منظور سری به دانشنامه ویکی پدیا می‌زنیم. ” آهن از جمله فلزاتی است که برای بدن اهمیت فراوان دارد. این اهمیت به خصوص در زنان و در دوران عادت ماهیانه و همین‌طور در ورزشکاران بیشتر می‌گردد.” جذب آهن از معده آغاز می‌گردد. لازم به ذکر است بیشترین میزان جذب آن مربوط به روده باریک خواهد بود.

کمبود آهن در بدن 2

انواع شکل آهن موجود در بدن

این ترکیب در بدن می‌تواند به صورت دو ظرفیتی یا سه ظرفیتی وجود داشته باشد. آهن سه ظرفیتی یا فریک در واقع همان شکلی است که وارد بدن می‌گردد بعد از آن و با انجام یک سری واکنش‌های شیمیایی این سه ظرفیتی تبدیل به دو ظرفیتی می‌گردد.

فاکتورهای ضروری در مورد جذب آهن

فاکتورهای ضروری برای جذب آهن می‌تواند شامل موارد زیر باشد که هرکدام از این موارد در صورت اختلال می‌تواند باعث کمبود آهن در بدن شوند:

۱_HCL: نام دیگر این ترکیب اسید هیدروکلریک هست. این اسید همان اسید معده است که با ترشح آن تجزیه و هضم غذا آغاز می‌گردد. تجزیه و جداسازی این ترکیب هم بر عهده این اسید است.

۲_ ویتامین سی: نام دیگر این ترکیب همان اسید اسکوربیک است. ویتامین C از دیگر عوامل جذب است. این ترکیبات در واقع برای کمک به انجام واکنش‌های شیمیایی هستند که به تبدیل فرم‌های مختلف آهن به هم کمک می‌کنند.

۳_ویتامین ب ۱۲: نام دیگر این ترکیب همان کوبالامین است. این ترکیب هم از جمله موارد حائز اهمیت برای جذب است.

کمبود آهن در بدن شایع است

کمبود آهن در بدن یک مشکل سلامتی رایج است. گروه‌های پرخطر شامل زنان در دوران قاعدگی، زنان باردار و شیرده، نوزادان و کودکان نوپا، دختران نوجوان و ورزشکاران زن هستند. بدون مداخله، آهن مصرفی در رژیم غذایی برای تأمین نیاز بدن ناکافی است، در نهایت آهن بدن دفع و کم خونی فقر آهن توسعه می‌دهد. مهم این است که اگر مشکوک به کمبود آهن هستید با پزشک خود مشورت کنید.

علل کمبود آهن در بدن

برخی از علل شایع کمبود آهن در بدن در بزرگ‌سالان عبارت‌اند از:

مصرف ناکافی در رژیم غذایی – دو نوع آهن رژیم غذایی، آهن هم (موجود در بافت حیوانی) و غیرهم وجود دارد. بدن نوع هم را بسیار آسان‌تر از نوع غیر هم جذب می‌کند. دلایلی زیادی باعث می‌گردد که ما از رژیم غذایی خود آهن ناکافی جذب کنیم. از قبیل رژیم گیاهخواری ضعیف و نامتعادل، رژیم غذایی نامطبوع مزمن یا دسترسی محدود به طیف وسیعی از غذاهای تازه – به‌عنوان‌مثال در نتیجه زندگی در مناطق دور افتاده یا داشتن درآمد کم می‌تواند دلایلی برای این موضع باشند.

از دست دادن خون – کمبود آهن به راحتی در مواردی از خونریزی مزمن رخ می‌دهد. علل رایج شامل موارد شدید قاعدگی، اهدای خون منظم، خونریزی بینی منظم، اختلالات مزمن که شامل خونریزی (مانند زخم معده، پولیپ یا سرطان در روده بزرگ) و برخی داروها، به ویژه آسپرین است.

افزایش نیاز – سنین رشد نوجوان، بارداری و تغذیه با شیر مادر وضعیتی است که بدن نیاز به آهن بیشتری دارد. اگر این نیاز پاسخ داده نشود کمبود می‌تواند به سرعت رخ دهد.

ورزش – ورزشکاران مستعد کمبود آهن در بدن هستند، زیرا ورزش منظم به مقدار زیادی نیاز بدن به آن را افزایش می‌دهد. به عنوان مثال، تمرین سخت باعث می‌شود آهن از طریق عرق کردن از بین می‌رود.

ناتوانی در جذب آهن – بزرگ‌سالان سالم حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد آهن رژیم را جذب می‌کنند، اما بدن برخی افراد قادر به جذب یا استفاده از آهن از مواد غذایی نیست.

علائم کمبود آهن در بدن

خستگی غیر معمول

احساس خستگی شدید یکی زا اصلی‌ترین و مهم‌ترین دلایل کمبود آهن در بدن می‌باشند. این به این دلیل است که بدن شما به این ترکیب برای ساخت هموگلوبین نیاز دارد. هموگلوبین دارای وظایف زیادی در بدن است که یکی از آن‌ها انتقال اکسیژن است. با کم شدن انتقال اکسیژن در بافت‌ها شخص احساس خستگی می‌کند.

کمبود آهن در بدن

پوست و موهای آسیب دیده

از دیگر علائم کمبود آهن در بدن می‌تواند به پوست بیمار و یا حتی ریزش موی شدید اشاره نمود. شاید به تازگی متوجه ریزش غیر عادی موهای خود شده باشید. دلیل این موضوع برمی‌گردد به کم شدن انتقال ترکیبات مغذی و همچنین کم شدن انتقال اکسیژن به موها و پوست که این موضوع باعث ریزش شدید موها و حتی خشکی و آسیب پوست خواهد شد.

کمبود آهن در بدن 4

سردرد

گفتیم که با کمبود آهن در بدن تولدید هموگلوبین خون نیز کاهش می‌یابد. همین موضوع باعث کاهش اکسیژن رسانی شده و به تبع می‌تواند باعث سردردهای گاه و بی گاه نیز شود.

سردی دست و پا

بله با کمبود آهن در بدن و کم شدن هموگلوبین و اکسیژن رسانی برخی افراد ممکن است در دست‌ها و پاهای خود احساس سرما کنند.

اقدامات خودسرانه در کمبود آهن در بدن ممنوع

علائم کمبود آهن در بدن بسیار گسترده می‌باشند و هر نوع موردی را نمی‌توان به کمبود آهن در بدن نسبت داد. برای مثال اگر احساس خستگی مزمن می‌کنید به پزشک مراجعه کنید و به مصرف خودسرانه مکمل‌های آهن نپردازید. استفاده به صورت خودسرانه از این مکمل‌ها ممکن است برای شما لازم نباشد. ممکن است سطح آهن خون شما در حد نرمال باشد و با استفاده از این مکمل‌ها دچار تجمع آن در کبد و به دنبال آن دچار مسمومیت شوید.

جمع بندی کمبود آهن در بدن

کمبود آهن در بدن عارضه‌ای جدی است که می‌توان گفت که تمامی ارگان‌ها و بافت‌های بدن را تحت تأثیر قرار می‌دهد. نکته‌ای که وجود دارد این است که نباید با مشاهده یکی از این علائم اقدام به مصرف خودسرانه دارو و مکمل کرد. اولین قدم برای حل این مشکل مراجعه به پزشک است. قدمی بعدی که حتماً می‌بایست انجام شود آزمایشات مربوط به کم خونی است که انجام آن‌ها لازم‌الاجرا است. برای پیشگیری از کمبود آهن در بدن نیز لازم اقداماتی انجام گیرد. برای مثال برخی عادات غلط غذایی مانند مصرف چای و قهوه بعد از غذا و مصرف لبنیات همراه با غذاهای گوشتی ازجمله این عادات هستند.

 

 

نظر شما !!!

نظر شما برای “ کمبود آهن در بدن | چه باید کرد؟ ”

ویدیو ها