آموزش کسب و کار اینترنتی انلاین در ایران

فراحرف | کسب و کار آنلاین

۲۲ درس زندگی از ۲۲ سال تجربه کاری در جامعه که باید پیش از دیر شدن یاد بگیرید

مجموعه: تعداد بازدید: 269

۲۲ درس زندگی پس از ۲۲ سال کار و تجربه زندگی در جامعه از زبان یک استاد دانشگاه که شما را ۲۲ سال در برابر چالش های جامعه جلوتر می اندازد.

درس زندگی

با هر گفتگویی که انجام دادم، هر کتابی که خواندم ، هر اشتباهی که مرتکب شدم و هر دانش جدیدی که به دست آوردم، اطمینانم نسبت به همه چیز کمتر شد. یک فیلسوف فرانسوی به نام ولتر (Voltaire) این موضوع را به بهترین شکل بیان می کند:

“هر چه بیشتر کتاب خواندم و چیزهای جدیدی به دست آوردم، بیشتر مطمئن شدم که هیچ چیز نمی دانم”.

۹ سال پیش، زمانی که اولین درجه شغلی خود را به دست آوردم، مطمئن بودم که هیچ چیز نمی دانم. به همین دلیل، به درجه استادی رسیدم. این مسئله بیش از ۲ سال زمان برد. هنوز هم هیچ چیز نمی دانستم. به همین دلیل از آن به بعد، همه تلاشم را به کار گرفتم تا از مربیان، اعضای خانواده، شرکای کسب و کاری، مشتریان، دوستان و همکارانم چیزهای مختلفی یاد بگیرم. تلاش کردم همه دانش آنها را جذب کنم.

من بسیار خوشبخت بودم که در زندگی ام با افراد فوق العاده ای آشنا شدم و توانستم چیزهای زیادی از آنها یاد بگیرم. اگر شما هم می خواهید از اطرافیانتان چیزهای مختلفی بیاموزید، کافیست به آنها نگاه کنید. ببینید چگونه رفتار می کنند، فکر می کنند، حرف می زنند، کار می کنند، کارهایشان را انجام می دهند و غیره.

به همین دلیل است که فکر می کنم همه مربیان خوبی در زندگی دارند. اما، همه به این مربی ها خوب نگاه نمی کنند.

اکثر ما توقع داریم خود مربی چیزهایی را به ما نشان دهد و بگوید: “از امروز من مربی رسمی شما هستم. این درس اول ماست: لطفا احمق نباشید!”. اما این گونه نیست

شما را نمی دانم، ولی برای من این اتفاق هیچگاه نیافتاد. بلکه، من تلاش کردم اوقاتی را با افراد مختلف بگذرانم و با نگاه کردن به آنها چیزهای زیادی یاد بگیرم. این استراتژی در سالهای اخیر خیلی به من کمک کرد. در ادامه، چند مورد از چیزهایی که از مربیانم آموختم را برای شما بیان کرده ام. امیدوارم برای شما هم مفید باشند. این تجربیات حاصل از ۲۲ سال کار و تلاش می باشد؛ همه ما اشتراک های زیادی در زندگی نسبت به یک دیگر داریم. ۵ دقیقه وقت بگزارید و این ۲۲ درس زندگی را یاد بگیرید؛ شاید روزی بکارتان آید.


حتما بخوانیدزنان و عوامل تغییر مسیر زندگی آنها در اجتماع


۲۲ درس زندگی از ۲۲ سال تجربه یک استاد دانشگاه

درس زندگی

 1. “من کار کردن را دوست دارم، چون مرا جوان نگه می دارد”
  یکی از مربیان من، بیش از هفتاد سال سن دارد. اگر بخواهم مثل دانشمندان صحبت کنم، او باید یک پیرمرد ناتوان باشد که فقط تعداد خیلی کمی از سلول های مغزی اش کار می کنند. اما، او واقعا یک شخص مهم است. ژن خوبی دارد؟ شاید! او اصلا وقت ندارد در مورد این حرف ها فکر کند. فقط عمل می کند.
 2. “آدم بزرگ، نیازی به اجازه گرفتن ندارند”
  ماموران گیت ها و ناظران را دور بزنید! اگر چیزی را باور دارید، آن را انجام دهید. اگر موفق نبود، همیشه بهتر است که از آن درس گرفته و عذرخواهی کنید.
 3. “افرادی که همیشه از همه چیز شکایت می کنند، باعث سردرد من می شوند”
  اینقدر مهمانی را به هم نزنید!
 4. “اگر کسی می خواهد از کنار شما برود، اجازه دهید برود و برایش آرزوهای خوب کنید”
  شما در طی دوره های مختلف زندگی حرفه ای خود، برخی از دوستان، همکاران، اعضای گروه، کارکنان، رئیس ها و شرکایتان را از دست خواهید داد. حوادث مختلفی رخ می دهند و افراد جابجا می شوند. دوستان به دشمنان تبدیل می شوند. ببینید زمان انتقال شما کی فرا می رسد. و هرگز کینه به دل نگیرید.
 5. “در امور حرفه ای خود هوشمندانه عمل کنید”
  درس مهم امروز: گوسفند نباشید! بدانید که همه برای رسیدن به یک چیز رقابت می کنند. باهوش باشید و به برنده شدن در این رقابت فکر کنید. فقط با اخلاق باقی بمانید. بله، این ممکن است. زندگی، یک خانه سست بنیاد نیست.
 6. “با مردم به خوبی رفتار کنید. دنیا، کوچک است”
  ما انسانیم. و انسان ها احساساتی هستند. احاساست، باعث می شد مردم کارهای عجیبی انجام دهند. در حق مردم کارهای عجیب انجام ندهید.
 7. “زندگی انصاف ندارد. از آن رد شوید”
  بله، بله، می فهمم. شما ناراحت هستید. به اندازه کافی حمایت نشده اید. هیچکس به محصول شما توجه نکرد. این چیزها برای همه اتفاق می افتد. نگویید ای کاش همه چیز متفاوت بود. فقط بار دیگر بهتر عمل کنید.
 8. “خودتان را بشناسید. صنعت، کسب و کار، دوستان، دشمنان و حتی رقبایتان را هم بشناسید”
  خودآگاهی، آغاز رشد شخصی است. اما اگر می خواهید واقعا در حرفه خود پیشرفت کنید، باید محیط اطرافتان را نیز بشناسید. در غیر این صورت، فقط یک زاهد و راهب هستید که فقط خودش را می شناسد.
 9. “من همیشه از همه چیز بهترین نتیجه را می گیرم”
  تلاش برای پیدا کردن شور و شوق را متوقف کنید. سعی نکنید یک بچه پر شر و شور باشید. فقط از زندگی لذت ببرید. استراحت کنید. ورزش کنید. شما برای داشتن یک زندگی لذت بخش هیچ نیازی به یک شغل رویایی یا یک میلیون دلار پول ندارید.
 10. “از افرادی که خود را آماده کار نمی کنند متنفرم”
  اهمیتی ندارد ماموریت بعدی شما چیست، هر چه باشد شما خود را برای آن آماده کنید. این، تفاوت میان یک انسان آماتور و یک شخص حرفه ای است.
 11. “کارهای سخت، همیشه سخت می مانند. اگر آنها را کنار بگذارید، آسان تر نمی شوند”
  انجام گفتگوهای سخت، پذیرفتن اشتباه ها، عذرخواهی کردن. واقعا هیچ وقت به کارهای سخت عادت نمی کنید. همیشه بهتر است که طنابهای کمکی را پاره کنید. فقط با سختی ها مواجه شوید و از آنها بگذرید.
 12. “همه مثل شما فکر نمی کنند”
  معمولا از مردم این جمله را می شنوم که :”آن شخص من را درک نمی کند”. آیا تا به حال به این فکر کرده اید که شاید از نظر او شما هم درکش نمی کنید؟ مردم متفاوت اند. همیشه تلاش کنید خودتان را جای دیگران بگذارید.
 13. “آدمهای بد، فقط به خودشان آسیب می زنند. من واقعا برای آنها متاسفم”
  هیچگاه تلاش نکنید به ارتباط با آدمهای بد بازگردید. تنبیه آنها همین بد بودن است.
 14. “همیشه یک شغل دوم داشته باشید”
  همه باید بتوانند خودشان پول درآورند. چیزهای با ارزش بسازید. وقتی مردم بابت آن پول می دهند، یعنی یک کسب و کار برای خودتان راه انداخته اید.
 15. “هر چیزی یک روز به پایان می رسد”
  سلامتی، روابط، خانواده، حیوان خانگی، کسب و کار. همه چیز. همه ما می دانیم که چیزهای مختلف چگونه از بین می روند. فقط قدر چیزهایی که الان دارید را بدانید. قبل از اینکه به خودتان بیایید، همه چیز از دست می رود. خود شما هم همین طور.
 16. “من همیشه شکست می خورم. اما کارم را رها نمی کنم”
  شکست، چیز عجیب و بزرگی نیست. فقط یک زبان متفاوت و یک درس مهم برای یاد دادن چیزهای مختلف به ما انسان هاست. همه ما احساسی با آن برخورد می کنیم. “من زمین خوردم” . نه اصلا این طور نیست. شما فقط کارتان را رها نکردید.
 17. “چرا همه می خواهند همیشه خوشحال باشند؟”
  ناراحت، عصبانی و ناامید بودن هیچ ایرادی ندارد. فقط نباید در این حالات باقی ماند. این حالات را بپذیرید و سپس آنها را کنار بگذارید.
 18. “مردم عاشق صدای خودشان هستند”
  گاهی بهتر است سکوت کنیم و حرفهای دیگران را بشنویم.
 19. “من از سرگرمی های مصنوعی متنفرم. آنها اصلا جالب نیستند”
  به خاطر خدا از مجبور کردن آدمها به سرگرم شدن با مهمانی های رسمی و احمقانه شما دست بردارید. اینکه به مردم بگویید سرگرم شوند، اصلا جالب نیست. فقط آرام باشید و سعی کنید انسان باشید. در لباسهای رسمی خیلی عجیب و غریب می شوید.
 20. “استراحت کردن خیلی مهم تر از کارکردن است”
  هنر استراحت کردن، موضوع بسیار مهمی است که باید یاد بگیرید. همه ما کم استراحت می کنیم. می خواهیم همه چیز همین امروز، الان، در همین لحظه اتفاق بیافتد. رهایش کنید. فقط چند ثانیه نفس عمیق بکشید و کمی استراحت کنید.
 21. “من فحش نمی دهم”
  نمی توانم بگوییم چند بار این جمله را از مربیانم شنیده ام. به هر حال، افراد خوشحال به حرفهای بی اهمیت هیچ اعتنایی نمی کنند.
 22. “هدف من این است که هر روز درس جدیدی یاد بگیرم”
  یادگیری، کاری است که با اراده خودتان انجام می دهید. هر روز به خودتان یادآوری کنید که شما “می خواهید” چیز جدیدی یاد بگیرید. نه اینکه “نیاز دارید”. امروز چه چیز جدیدی یاد گرفتید؟

درس زندگی

درس زندگی شما چیست؟

بسیار مهم است که درس و تجربیات زندگی خود را ثبت کرده و با دیگران به اشتراک بگزارید. ممکن است فردی در آینده در موقعیت مشابهی قرار گیرد و با آگاهی بهتری برای مقابله با مشکلات عمل کند. همواره اشیاء و اتفاقات و عملکرد اطراف و همچنین خودتان را بررسی کنید قطعا، موارد بسیاری وجود دارد که در آن به خوبی عمل کرده اید که این خود یک درس است و شکست هایی خورده اید؛ که این بازهم درس مهمی در زندگی می باشد.

 

نظر شما !!!

نظر شما برای “ ۲۲ درس زندگی از ۲۲ سال تجربه کاری در جامعه که باید پیش از دیر شدن یاد بگیرید ”

ویدیو ها